VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasičské muzeum v Ostravě už navštívilo téměř 50 tisíc lidí

Už téměř padesát tisíc osob navštívilo během osmi a půl let expozice Hasičského muzea města Ostravy v Ostravě-Přívoze. Muzeum jde do své deváté výstavní sezony, svou velikostí je v našem kraji dosud jediné svého druhu.  

3.1.2014
SDÍLEJ:

Hasičské muzeum v Ostravě-Přívoze.Foto: Archív

S podporou města Ostravy muzeum provozuje Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje (HZS MSK).

„Na loňské více sedmitisícové návštěvnosti se pozitivně podepsaly dvě akce – květnové tradiční zapojení do Festivalu muzejních nocí a také druhý ročník akce Fajne léto. Od roku 2012 je Hasičské muzeum města Ostravy součástí Techno trasy, do níž je zařazeno dvanáct objektů v rámci Moravskoslezského kraje. Stálý zájem o expozice je dán hlavně tím, že Hasičské muzeum se stává i přes skromné prostředky na reklamu rok od roku známější a jeho obliba roste. Někteří nadšenci z řad dospělých i dětí už muzeum navštívili několikrát. A muzeum se snaží své zajímavé expozice obměňovat," uvedl mluvčí HZS MSK Petr Kůdela.

Nejen historie

Že se Hasičské muzeum neobrací jen do minulosti, ale zabývá i současností, dokazuje neobvyklá expozice – plně funkční pracoviště operátorů Integrovaného bezpečnostního centra Moravskoslezského kraje, které sdružuje veškerá operační střediska složek záchranářů v Moravskoslezském kraji. Návštěvníci tak mohou v muzeu na vlastní oči slyšet i vidět, jaký je postup od telefonického nahlášení požáru, dopravní nehody či jiné události až po výjezd hasičské jednotky a dalších záchranných složek k zásahu. Na vlastní kůži si také mohou vyzkoušet komunikaci s dispečerem mobilním telefonem i dálniční SOS hláskou.

Kdy se do muzea vydat?

Otvírací doba muzea je už roky stejná. „V pracovní dny je otevřeno od devíti do sedmnácti hodin a o víkendech a svátcích od devíti do třinácti hodin. Všechny prohlídky začínají jednotně vždy v celou hodinu, výjimkou je poledne. V pondělky pak zůstává muzeum zavřené," upřesnil podrobnosti o otevíracích dobách muzea mluvčí moravskoslezských hasičů. Dospělí zaplatí za prohlídku třicet korun, děti polovinu, slevy jsou i na rodinném vstupném.

Největší zájem je podle Petra Kůdely nejen o modely a simulované ukázky zásahů, ale také o točení klikou ruční sirény, jiné návštěvníky nadchnou hasičské prapory z konce 19. století či sošky svatého Floriána. Nejvíce ale návštěvníky zajímají funkční historické stříkačky. Nevšední je i lezecká expozice s možností pomoci hasičům zachraňovat zraněné osoby pomocí traversu či ze studny, což si rádi zkouší zvláště ti nejmenší.

Muzeum sídlí v Zákrejsově ulici na okraji Ostravy-Přívozu. V této malé ulici jej najdete za římskokatolickým kostelem na náměstí Svatopluka Čecha v Přívoze. Hasičské muzeum se nachází v secesním objektu v sousedství Archivu města Ostravy. Bližší informace lze najít na domácí stránce krajského hasičského sboru www.hzsmsk.cz (odkaz je vpravo dole), nebo přímo na http://muzeum.hzsmsk.cz. Návštěvu skupin s více než deseti osobami je nutné objednat předem na e-mail: muzeum@hzsmsk.cz, nebo telefonicky na čísle 596 136 841.

Budova má bohatou historii

Secesní budovu, kde nyní hasičské muzeum sídlí, postavila obec v roce 1905. Už od počátku sloužila hasičům. Až do roku 1919 zde bylo v prvním nadzemním podlaží sídlo německého dobrovolného sboru hasičů, ve druhém byla umístěna přívozská spořitelna. V roce 1919 byl vystřídán německý sbor nově založeným českým sborem dobrovolných hasičů, který už užíval celý objekt včetně prostor bývalé spořitelny. Více než šedesátiletá historie sboru dobrovolných hasičů v Přívoze byla uzavřena v roce 1980, kdy byl sbor zrušen.

Objekt pak byl užíván Městskou inspekcí požární ochrany v Ostravě pod názvem Kabinet požární ochrany a sloužil především jako školicí středisko k pořádání seminářů, školení a dalších akcí s požární tématikou. Právě do tohoto období se datuje vznik první expozice historických technických prostředků a dokumentů. Tato expozice byla vybudována svépomocí příslušníky Městské inspekce požární ochrany.

Rekonstrukce a přeměna na muzeum

V letech 2003 a 2004 bylo muzeum rekonstruováno a dostavěno do dnešní podoby. Investorem celé akce bylo Statutární město Ostrava. „Záměrem bylo vytvořit důstojné prostředí, které bude dokumentovat odborné i laické veřejnosti historii požární ochrany v Ostravě, vývoj technických prostředků a činnost hasičů, což se podle názoru mnoha návštěvníků podařilo," dodal Petr Kůdela.

Autor: Břetislav Lapisz

3.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kdysi proslulý Hotel Vlčina ve Frenštátě pod Radhoštěm již léta chátrá. Nyní svitla naděje, že by se z něj mohlo stát opět vyhledávané místo.

Hotel Vlčina ve Frenštátě pod Radhoštěm: skončí chátrání?

Ilustrační foto.

Užili si dovolenou i festivaly. Teď už krajští lídři vyhlížejí volby

Plánovaná silnice u Nebor čelí dalším problémům

Už na podzim by se řidiči měli projet po novém obchvatu Třince. Přípravy navazujícího úseku z městské části Nebory do Třanovic se však zadrhly.  

Stát přispěje lidem v Dolní Lomné na domovní čistírny odpadních vod

Dolní Lomná O dotace na domovní čistírny odpadních vod v obcích, které rozdá Ministerstvo životního prostředí prostřednictvím Státního fondu životního prostředí, je velký zájem. Vyčleněné peníze byly vyčerpány čtyři měsíce před stanoveným termínem.

Auto narazilo do mostního zábradlí, spolujezdkyně utrpěla vážná zranění

Vážné následky měla včerejší dopravní nehoda, která se stala poblíž Morávky. Auto tam narazilo do zábradlí mostu.

Tříčlenné týmy si to rozdají v nošení bečky piva

Mosty u Jablunkova – Rok se s rokem sešel a je tu opět akce s názvem Karpatský šerpa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení