Těmto trapným situacím má předejít takzvaný Kohoutkový inspektor. Logo tohoto inspektora najdete na restauracích a barech, kde vodu z vodovodu bez problémů dostanete.

„Chceme spolupracovat s hotely, kavárnami i restauracemi, které nabízejí vodu zdarma. Na našich internetových stránkách budeme zveřejňovat podniky, které se do systému zapojily," řekl Anatol Pšenička, generální ředitel Severomoravských vodáren a kanalizací Ostrava (SmVaK), které projekt Kohoutkový inspektor zahájily v červenci. „Náš inspektor objíždí náhodně restaurace v regionu a zjišťuje, zda mu vodu poskytnou, nebo ne. Pokud ji podnik nepodává, sepíše inspektor s provozovatelem formulář a nabídne mu uveřejnění na stránkách. Je pak na něm, jak se rozhodne. Kohoutková voda je srovnatelná s kojeneckou. Ročně do sledování kvality vody investujeme 15 milionů korun," pokračoval Pšenička.

Podávání vody z vodovodu v restauracích i barech je ve světě už běžná praxe, ale v moravskoslezském regionu se situace liší doslova podnik od podniku.

„Při vyplňování formulářů se setkáváme s různými přístupy. Automaticky vodu nabízejí podniky, které mají další nabídku postavenu tak, že se nemusí obávat, že by si lidé dali jen vodu a odešli. Zatím vodu zdarma podává zhruba třetina oslovených restaurací," podotkla Eva Kijonková ze SmVaK.

Mnoho zákazníků by tuto službu uvítalo. „Myslím si, že dobrý bar či restaurace se pozná tak, že se obsluha nezdráhá vodu z vodovodu přinést či ji automaticky ve džbánku nabídnout. Nemyslím, že by to podnikům výrazně snížilo tržby," řekla dvaatřicetiletá Jana Plodková z Ostravy, která se podle svých slov s neochotou číšníků podat „kohoutkovou" vodu setkává ve městě až příliš často.

Litr kohoutkové vody vyjde přibližně na osm haléřů.

Seznam podniků, které zákazníkům vodu z vodovodu poskytnou, naleznete na www.smvak.cz.