VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé na Karvinsku zaznamenali záchvěv země po důlním otřesu

Poměrně citelný projev důlní otřesu zaznamenali v neděli dopoledne lidé na Karvinsku. 

4.9.2016 AKTUALIZOVÁNO 5.9.2016
SDÍLEJ:

Grafické znázornění síly důlního otřesu v neděli 4. 9. 2016 v 11.08 hodin.Foto: www.ig.cas.cz/

Země se lidem zhoupla pod nohama v 11.08 hodin. Projev lidé nejčastěji vnímali lidé, kteří v té chvíli seděli nebo leželi a cítili zahoupání země nebo podlahy. Otřes se projevil také pohybem menších předmětů. Zatřásly se například skleničky v policích a rozhoupaly zavěšené lustry.

Většinu důlních otřesů zaznamenávají lidé v oblasti kolem Stonavy, Karviné nebo Orlové. Tentokrát byl jasně pozorovatelný i v Havířově.

"Byl jsem právě venku na ulici. Stál jsem na chodníku a najednou se mi pod nohama zhoupla země. Chviličku jsem vyhodnocoval, zda se mi to jen zdálo, nebo jestli se mi neudělalo špatně. Stejný záchvěv však zaznamenali i lidé v okolí, proto nám bylo jasné, že jde o otřes," popsal Josef Pintér. 

Bez vlivu na důlní pracoviště

Už s ohledem na velmi citelné projevy na povrchu bylo pravděpodobné, že se jednalo o otřes s epicentrem v malé hloubce. To také Deníku v pondělí potvrdil mluvčí těžební společnosti OKD Ivo Čelechovský. "Jednalo se o geomechanický jev v lokalitě Dolu ČSM ve Stonavě. Projevil se vysoko nad důlními pracovišti, na která neměl žádný vliv. Naši technici v bezprostřední návaznosti provedli bezpečnostní měření, testy a protiotřesová opatření. Poté mohla těžba dále bez omezení pokračovat," řekl Čelechovský. 

Diskuze na Facebooku Karvinského a Havířovského Deníku

Důlní otřesy

Důlní otřesy vznikají prudkým uvolněním nahromaděného pnutí v hornině nad důlním dílem. Buď toto napětí cíleně uvolní střelmistr odpálením nálože, nebo k němu dojde samovolně vlivem těžby černého uhlí.

Seismické jevy v hlubinných dolech vznikaly, vznikají a nadále budou vznikat v důsledku uvolňování energie nakumulované v masivu v souvislosti s přeskupováním napětí, ke kterému dochází při realizaci hornické činnosti.

Seismické jevy doprovázejí hornictví od jeho počátků s ohledem na značný vertikální i horizontální rozsah vydobytých partií vytvořených hornickou činností za více než stoleté období a nadále vytvářených ve stále aktivní karvinské části revíru.

Dojde-li při geomechanickém jevu k náhlému vysunutí nebo vyvržení hornin s následkem deformace důlního díla, je označen za otřes. Otřesy se vyskytují především ve slojích sedlových vrstev karvinského souvrství dobývaných ve značných hloubkách a jsou způsobeny postupným hromaděním napětí v nadložních pevných horninách a jeho náhlým uvolněním.

Vznik otřesu nelze jednoznačně předpovědět, ani není možné, se stoprocentní účinností jeho vzniku předejít. Prováděnou prevencí je však možné výrazně omezit jeho následky. S využitím prostředků protiotřesové prevence firma omezuje hromadění napětí ve sloji nebo v nadloží, postupně uvolňuje již nahromaděné napětí, případně se snaží o vyvolání otřesu v době, kdy na pracovišti a v jeho blízkosti nejsou lidé. K těmto účelům slouží zavlažování slojí a okolních hornin, odlehčovací vrty, otřasná odlehčovací trhací práce ve sloji a bezvýlomová trhací práce velkého rozsahu v nadložních horninách. Současně je také zvyšována bezpečnost zaměstnanců používáním moderní, vysoce únosné mechanizované výztuže v porubech.

Autor: Libor Běčák

4.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pohřešovaná Helena Kanalošová z Frýdku-Místku.

Policisté hledají dívku z dětského centra

Beskydská horská chata Prašivá.

Obnovu chaty podpořilo i město

Debutant Bartošák: Čekal jsem dlouho, škoda prohry

/FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ Tak se dočkal! Hokejový gólman Patrik Bartošák si ve středečním přípravném utkání se Slováky v Třinci odbyl premiéru v seniorské reprezentaci.

Dřevjanka u Zbuja je na prodej

Ostravice - Oblíbená horská restaurace Dřevjanka U Zbuja pravděpodobně změní majitele. Je totiž nabízena i s přilehlým nově postaveným penzionem k prodeji. Celková cena se má pohybovat okolo deseti milionu korun.  

Rodičům, kteří nepřihlásili své dítě do školky, hrozí pokuty

Letos na podzim začíná platit novela školského zákona, která ukládá rodičům povinnost zapsat do předškolní docházky pětileté děti. Rodičům, kteří děti nepřivedli k zápisu, hrozí pokuty.

Na Olešné se rýsuje nový adventure golf

Frýdek-Místek - Adventure golf má být nově vystavenou atrakcí vedle místeckého aquaparku, který sídlí v lokalitě přehrady Olešná.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení