VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé se bojí formaldehydu ve školce

Havířov - Paniku mezi havířovskými rodiči předškoláků, kterou vyvolala reportáž TV Nova o koncentracích formaldehydu ve školce, musí uklidňovat vedení místní radnice.

18.6.2015
SDÍLEJ:

Schůzka rodičů předškoláků se zástupci školky a magistrátu. Foto: Deník/Libor Běčák

Jedna z učitelek MŠ Přímá v Havířově-Podlesí přisuzuje své zdravotní obtíže právě dráždivému formaldehydu. „V zimním období, kdy se méně větrá, jsem pociťovala bolest hlavy, pálení očí a zvýšenou únavu. Vypozorovala jsem, že když opustím budovu školky, příznaky poměrně rychle odezní," vysvětlila učitelka Karla Sabelová, na jejíž podnět bylo ve školce provedeno měření.

Hygienici provedli měření, které formaldehyd prokázalo. Jeho koncentrace však byly ve všech měřeních vždy výrazně pod stanoveným limitem.

Schůzka rodičů předškoláků se zástupci školky a magistrátu.

„Bohužel, formaldehyd se uvolňuje z různých věcí a jen těžko se zjišťuje, ze kterých. Pokud bychom to věděli, okamžitě je odstraníme. Naměřené koncentrace jsou navíc podlimitní, dosud si nikdo, ani rodiče dětí nebo zaměstnanci, na žádné příznaky nestěžoval. Situace se však vyhrotila v kampaň, která školku poškodila. Někteří rodiče své děti odhlašují," řekla ředitelka školky Leona Nováková.

Hurá akce

Ve středu odpoledne se sešli rodiče dětí se zástupci školky a magistrátu. Diskuse to byla místy vyhrocená. Někteří rodiče chtěli vzít řešení do svých rukou, vybízeli k okamžité nápravě a dokonce domlouvali termín brigády, během které by odstranili dřevěné obložení stěn a radiátorů.

Ne všichni rodiče byli radikální a na schůzku se přišli především informovat, jaká je situace.

„Samozřejmě, že mám obavy o zdraví svého dítěte, ale současně vím, že formaldehyd je všude a kdyby mi přišli měřit domů, tak ho tam taky naměří. Uvolňuje se z koberců, nábytku, hraček, lepidel a dalších věcí. Vím, že když změří jiné školky ve městě, tak tam bude taky, stejně jako ve školách nebo kancelářích. Jde hlavně o to, jak jeho množství udržet na co nejnižší úrovni," řekl jeden z rodičů.

„Chápeme, že rodiče mají po zveřejněné reportáži obavy o zdraví svých dětí. Snažíme se jim vysvětlit, že k obavám není důvod. Odborníci nám potvrdili, že formaldehyd se uvolňuje především z nových věcí. Není proto důvod provádět nějaké stavební úpravy, strhávat dřevěné obložení stěn a podobně," reagovala vedoucí odboru školství havířovského magistrátu Martina Dreslerová.

Schůzka rodičů předškoláků se zástupci školky a magistrátu.

Hygienici jsou klidní

K žádné panice nevidí důvod ani hygienici. Limity jsou prokazatelně dodrženy, není důvod se něčeho obávat. Protože jsou ty hodnoty podlimitní, nemáme ani důvod ve školce provádět opakované měření," řekla vedoucí odboru hygieny a dětí a mladistvých Krajské hygienické stanice v Ostravě Michaela Pavelková.

Na doporučení hygieniků by se provozovatel školky měl zaměřit na zařízení, které bylo do školky instalováno v posledních měsících, například koberce.

Autor: Libor Běčák

Místo události:
18.6.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

AN 124 Ruslan nad Havířovem.
9

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

Ilustrační foto.

Oprava horkovodu dočasně zruší autobusové zastávky v Místku

Nový volnočasový areál by měl sloužit všem generacím

U řeky Ostravice ve Frýdku-Místku by mohl přibýt areál pro volnočasové aktivity. Magistrát počítá s tím, že by měl vyrůst v ulici 28. října poblíž restaurace Golf.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Například na frekventované trase Praha - Ostrava trvala téměř celou druhou polovinu 20. století cesta až šest hodin. Dnes jsou to pouhé tři hodiny a cesta je mnohdy díky servisu jednotlivých dopravců a moderním vozům spíše relaxem.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Dolní Lomná - Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Při Beskydských rekordech se štafetově pila limonáda

Pokus o další zápis Frýdku-Místku do České knihy rekordů se vydařil. Návštěvníci frýdeckého náměstí se při sobotních Beskydských rekordech, které byly spojeny s gastrofestivalem, zapojili do štafetového pití limonády Koňakola od pivovaru Koníček.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení