První z nich se objevily počátkem března na Frýdecko-Místecku, následovalo Ostravsko a Opavsko. V těchto dnech policie oba výtečníky zatkla. Jsou obviněni z padělání a pozměňování peněz. Hrozí jim tři až osm let vězení. Za své odhalení a dopadení mohou být paradoxně rádi. Kdyby je totiž dříve vypátrali naštvaní drogoví dealeři, mohlo být zle.

Komedie

Celý příběh připomíná špatně napsanou komedii. Třicetiletý obviněný muž z Opavska měl kamaráda odsouzeného za drogové delikty, kterému se nechtělo za mříže. Ukrýval se na různých místech, scházely mu však peníze. Ty potřeboval především na drogy. A tak si vzpomněl na přítele, od něhož si začal půjčovat. Obviněný mu zpočátku pomáhal. „Později toho ale začal mít plné zuby a nehodlal mu již dále půjčovat. Napadlo ho, že vyrobí padělky peněz a při další žádosti o půjčku mu je podstrčí. Chtěl mu tím způsobit problémy," uvedl kriminalista Miroslav Novák.

Policie zajistila počítačovou techniku, která sloužila k výrobě falzifikátů.

Policie zajistila počítačovou techniku, která sloužila k výrobě falzifikátů.

Policie zajistila počítačovou techniku, která sloužila k výrobě falzifikátů. Foto: Policie ČR

Padělatel nic netušícímu kamarádovi skutečně nabídl falešné dvousetkoruny vyrobené pomocí počítače, skeneru a tiskárny. Muž se s nimi vydal za dealery pervitinu. Ti ale falzifikáty odhalili. „Na místě si to s ním vyřídili. Zbili ho a dali mu co proto," dodal Novák.

Nepoučitelní

V té chvíli na scénu vstupuje další kamarád (25 let) opavského výrobce padělků. Přestože věděl, jak u drogových dealerů dopadl jejich společný známý, chtěl pokračovat. Tvrdil, že pokud budou opatrní, nic se jim nemůže stát. Nakonec se dohodli. Muž z Opavy vytiskl falzifikáty, známý je pak směňoval za pervitin.

Zpočátku vše vycházelo podle plánu. Za nepravé dvousetkoruny nakoupili drogy od dealerů, kteří jejich lest neprohlédli. Peníze se posléze dostaly do oběhu a postupně se objevily v hernách, trafikách a na dalších místech Moravskoslezské­ho kraje.

Policie

To se již do případu vložila policie, která několik falzifikátů zajistila. Bylo jasné, že bankovky pocházejí z jednoho zdroje. „Vzhledem k rozsahu a závažnosti jsme vytvořili speciální tým osmi kriminalistů," uvedl kriminalista Jiří Jícha. Policisté zkoumali videozáznamy z heren a prodejen, kde se padělky platilo. Nakonec zjistili, že jde o peníze drogových dealerů, přes které se dostali až k výrobcům z Opavska. Ti do oběhu dali celkem dvaatřicet nepříliš kvalitních falzifikátů.

Kriminalista Jiří Jícha ukazuje část zajištěných padělků.

Hodně otrlá až drzá byla dvojice padělatelů peněz, která za falešné bankovky nakupovala pervitin u drogových dealerů. Jde o muže z Opavska (25, 30 let), kteří dali do oběhu nejméně dvaatřicet falešných dvousetkorun.

Kriminalisté Jiří Jícha, Martin Válek a Miroslav Novák na tiskové besedě informovali o odhalení padělatelů peněz. Foto: Deník/Jaroslav Perdoch

V letošním roce jde zatím o největší případ v Moravskoslez­ském kraji.