VYBERTE SI REGION

Ošetřovatel slonů v Zoo Ostrava: Pojmenování slůněte nevylučujeme

/REPORTÁŽ DENÍKU + ROZHOVOR/ O ostravské slony se stará už osmnáct let. Jeho „rukama" prošla jak stále prospívající samička Rashmi, tak krátce žijící sameček Sethi a nyní pečuje s ostatními ošetřovateli i o poslední sloní slečnu.

5.2.2015
SDÍLEJ:
Fotogalerie
11 fotografií
Nejmladší sloní samička z ostravské zoo se narodila 4. února 2014. Letos slaví své první narozeniny.

Nejmladší sloní samička z ostravské zoo se narodila 4. února 2014. Letos slaví své první narozeniny.Foto: Deník/Lukáš Kaboň

Je po poledni a my vstupujeme s fotografem do pavilonu slonů v ostravské zoo. Celé stádo slonů bylo přibližně před hodinou venku, kde si mladé sloní samičky užívaly sněhu, zatímco dospělé slonice se slunily v záři paprsků.

Nyní jsou všechny tři dospělé slonice se dvěma mláďaty a samcem zavřeni v pavilonu.

Obě matky jsou se svými slůňaty odděleně ve dvou největších kójích. Babička Suseela a otec slůňat Calvin jsou každý ve svém menším boxu. Mezi slony panuje vzrušení. Blíží se totiž nejoblíbenější část jejich dne.

Sprchování

„Sprchování hadicí si velmi užívají. Vynahrazuje jim to péči o kůži, kterou by jim ve volné přírodě věnovali ptáci. To že jim masírování tlakovou hadicí prospívá, dokazuje i to, že jsou všichni členové stáda hustě porostlí chlupy," říká Šárka Kalousková, mluvčí ostravské zoo, s tím, že sloni indičtí jsou také blíže příbuzní mamutům nežli sloni afričtí, proto mají i více chlupů.

Nejmladší sloní samička z ostravské zoo se narodila 4. února 2014. Letos slaví své první narozeniny.

Takové množství, jaké mají dospělí členové ostravského stáda, však nebývá zvykem. Černé husté ochlupení nejen na vrcholcích hlav a zad je krásně vidět právě po sprchování slonů.

Nejprve si vodu užívá samice Johti a její potomek Rashmi, které jsou chované v těsném kontaktu se svými ošetřovateli. To znamená, že veškerá udržba nohou, krmení a sprchování se děje bez bariér a jen za pomocí příkazů. Johti se válí po zemi, lehá si a slastně se nechává drbat vodou. Průběžně přitom obě dostávají pamlsky za to, že poslouchají.

„Péče o nohy je zejména u těch starších slonů velmi důležitá. V přírodě by se jim nohy přirozeně obrušovaly, v zoo jim s tím musíme dennodenně pomáhat," podotýká mluvčí Kalousková, zatímco sloni poslušně podávají ošetřovatelům jednu nohu za druhou.

Malá samička

Na řadu přichází Vishesh s roční samičkou. Malá se viditelně raduje, pobíhá po výběhu a nabírá vodu proudící z hadice do pusy. Ošetřovatel tentokrát stojí za bariérou a stříká po slůněti vodu. To se s rozběhem vrhá mezi kapky a zběsile si to šmáruje ve výběhu ze strany na stranu. Jeho matka poslušně čeká do poslední chvíle, než si slůně užije zpestření dnešního dne a ona dostane povel, že je na řadě.

„Většina povelů je v angličtině nebo v jazyku sanskrt. Jejich pravidelné používání je důležité pro upevňování vztahu s ošetřovateli a pro jejich zapamatování," dodává Šárka Kalousková.

Vidět slůně tak bezprostřední, vitální a nadšené je krásné a stojí to určitě za to, zajít se podívat ve všední den po 13. hodině do pavilonu slonů v ostravské zoo. Kéž by mu to takhle ještě dlouho vydrželo!

 
Jak šel čas s oslavenkyní. Pro zvětšení obrázku na něj klikněte.

Ošetřovatel slonů v Zoo Ostrava Daniel Zvolánek v rozhovoru pro Deník říká: 

„Pojmenování slůněte nevylučujeme"

O ostravské slony se stará už osmnáct let. Jeho „rukama" prošla jak stále prospívající samička Rashmi, tak krátce žijící sameček Sethi a nyní pečuje s ostatními ošetřovateli i o poslední sloní slečnu. Práce v pavilonu pojímá vše od sprchování slonů, ošetřování jejich nohou až po uklízení prostor a přípravu krmiva. To zahrnuje např. krájení zeleniny a ostatních dobrot, kterých denně sloni sní několik plných kyblíků.

Stále pracujete celé dny i noci jako tehdy, když se samička narodila?

Noční služby už nedržíme, protože mládě už vydrží celou noc bez příkrmů v podobě náhražky sloního mléka. Navíc má k dispozici v noci i pevnou stravu, kterou už taky zkouší a pojídá. Není tedy závislé už jen na náhražce a mixu kořenové zeleniny, ale pojídá sem tam i větvičky a kousky zeleniny či ovoce.

Dá se dosavadní vývoj samičky srovnat s tehdy roční Rashmi?

Když se Rashmi narodila, vážila odhadem přes sto kilogramů, což je pro slůně nadprůměrné. Druhá samička vážila před rokem o něco méně, ale Rashmi byla velké slůně. Váha ukázala u roční Rashmi tehdy téměř 600 kilogramů. Samička, kterou jsme v úterý vážili, má necelou půl tunu. U slůňat, kde se váha pohybuje v rozmezí několika metráků, nehraje pár desítek kilogramů rozdíl podstatnou roli.

Jak vnímáte zájem a ohlasy veřejnosti?

Předem bychom chtěli říct, že máme obrovskou radost z toho, že se samička dožila jednoho roku věku. Velkou narozeninovou oslavu ani žádný křest jsme nenaplánovali, protože je to s jejím vývojem velmi složité. Nevylučujeme však, že by v budoucnu mohla být nakonec pojmenována.

Plánuje ostravská zoo další sloní přírůstek?

Johti nebo Vishesh by mohly v budoucnu ještě zabřeznout. Zejména Johti, matku čtyřleté Rashmi, můžeme nechat v době říje spářit se samcem Calvinem. I dispozice pavilonu by ještě jedno slůně pojmuly. Slonice jsou v říji co čtvrt roku, tato možnost tedy stále je.

Autor: Tereza Pintérová

5.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pracovníci společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace při opravě potrubí.

Kvůli poruše potrubí netekla voda v několika budovách. Školáci měli volno

Zastávka v centru Frýdlantu nad Ostravicí.

Školáci zkrášlili autobusovou zastávku

Další dětská hřiště ve Frýdku-Místku dostanou nový kabát

Děti se mohou těšit na opravená nebo v podstatě úplně nově vybudovaná dětská hřiště.

Odborníci na trh práce horníkům radí, co mají dělat po propuštění

Zaměstnanci, kteří budou opouštět těžební společnost OKD, mohou využívat mobilní poradenské středisko úřadu práce. Jeho pracovníci zájemcům poskytují poradenské služby přímo v prostorách Dolu Paskov, v němž OKD asi za dva měsíce ukončí těžbu.

Češi berou neférově nízké platy. Proč nedostávají víc?

Místo hotových výrobků děláme jen polotovary. A za směnu toho zvládneme vyrobit méně než Němci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies