VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Při důlním otřesu byli na Karvinsku zraněni čtyři havíři

Kolona záchranářských vozidel spěchala ve čtvrtek večer z Ostravy přes Havířov ke stonavskému Dolu ČSM, v jehož podzemí už v té době probíhala záchranná akce. Při důlním otřesu se tam zranili čtyři horníci. 

21.3.2014
SDÍLEJ:

Důl ČSM ve Stonavě. Foto: David Gorgol

Jak Deník informoval mluvčí těžební společnosti OKD Marek Síbrt, k uvolnění napětí v hornině došlo v hloubce 759 metrů pod povrchem. Přístroje vyhodnotily sílu vzniklého otřesu na 6,85.105 J, což už jej řadí mezi ty silnější. 

"Ke geomechanickému jevu došlo ve čtvrtek 20. března ve 21:49 hod. v nadloží provozovaného porubu v dobývacím prostoru Závodu Důl ČSM, lokalita Jih. Neprodleně byl povolán důlní a lékařský výjezd HBZS Ostrava. Při mimořádné události došlo k lehkému zranění tří horníků, kteří utrpěli pouze naraženiny a byli po ambulantním ošetření propuštěni do domácího ošetřování. Jeden ze zaměstnanců byl převezen do Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě," sdělil mluvčí Síbrt. 

Podzemní pracoviště Dolu ČSM patří mezi rizikovější a všichni horníci tam právě kvůli vyššímu nebezpečí otřesů musí používat vedle jinak běžných ochranných prvků také páteřové chrániče. 

"Seismické jevy v hlubinných dolech vznikaly, vznikají a nadále budou vznikat v důsledku uvolňování energie nakumulované v masivu v souvislosti s přeskupováním napětí, ke kterému dochází při realizaci hornické činnosti. Seismické jevy doprovázejí hornictví od jeho počátků s ohledem na značný vertikální i horizontální rozsah vydobytých partií vytvořených hornickou činností za více než stoleté období a nadále vytvářených ve stále aktivní karvinské části revíru. Vznik otřesu nelze jednoznačně předpovědět, ani není možné se stoprocentní účinností jeho vzniku předejít. Prováděnou prevencí je však možné výrazně omezit jeho následky. S využitím prostředků protiotřesové prevence firma omezuje hromadění napětí ve sloji nebo v nadloží, postupně uvolňuje již nahromaděné napětí, případně se snaží o vyvolání otřesu v době, kdy na pracovišti a v jeho blízkosti nejsou lidé. K těmto účelům slouží zavlažování slojí a okolních hornin, odlehčovací vrty, otřasná odlehčovací trhací práce ve sloji a bezvýlomová trhací práce velkého rozsahu v nadložních horninách. Současně je také zvyšována bezpečnost zaměstnanců používáním moderní, vysoce únosné mechanizované výztuže v porubech," doplnil mluvčí OKD Síbrt. 

Podívejte se do podzemí Dolu ČSM na videu z nedávného fárání k nově dobývanému porubu: 


Autor: Libor Běčák

21.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zvednutá korba stála za úrazem elektrickým proudem.

Muže zasáhl v Ostravici elektrický proud

Kdysi proslulý Hotel Vlčina ve Frenštátě pod Radhoštěm již léta chátrá. Nyní svitla naděje, že by se z něj mohlo stát opět vyhledávané místo.

Hotel Vlčina ve Frenštátě pod Radhoštěm: skončí chátrání?

Užili si dovolenou i festivaly. Teď už krajští lídři vyhlížejí volby

/ANKETA, KANDIDÁTKY PRO VOLBY 2017/ Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční 20. a 21. října, do včerejška ale musely strany podat své kandidátky. Kdo jsou lídři v Moravskoslezském kraji a jak v létě nabírali síly do předvolebních soubojů?  

Plánovaná silnice u Nebor čelí dalším problémům

Už na podzim by se řidiči měli projet po novém obchvatu Třince. Přípravy navazujícího úseku z městské části Nebory do Třanovic se však zadrhly.  

Stát přispěje lidem v Dolní Lomné na domovní čistírny odpadních vod

Dolní Lomná O dotace na domovní čistírny odpadních vod v obcích, které rozdá Ministerstvo životního prostředí prostřednictvím Státního fondu životního prostředí, je velký zájem. Vyčleněné peníze byly vyčerpány čtyři měsíce před stanoveným termínem.

Auto narazilo do mostního zábradlí, spolujezdkyně utrpěla vážná zranění

Vážné následky měla včerejší dopravní nehoda, která se stala poblíž Morávky. Auto tam narazilo do zábradlí mostu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení