VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Havířov nemá spolupracovat na tajném uprchlickém programu

Co je pravdy na zvěstech o tajném stěhování nelegálních migrantů do bytů na Šumbarku se v úterý snažila přímo v bytech cizinců zjistit primátorka Havířova Jana Feberová.

22.12.2016
SDÍLEJ:

Primátorka Havířova Jana Feberová navštívila byty, kde žijí cizinci po získání azylu v ČR. Foto: Deník/Libor Běčák

V pondělí odpoledne přišli členové a sympatizanti hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) své požadavky sdělit zastupitelům, které vyzvali, aby nespolupracovali s českou vládou ani s evropskými institucemi na programu, který má za cíl rozmístit nežádoucí uprchlíky v českých městech. "Chtěl bych vás požádat, abyste přijali usnesení, že město Havířov nebude spolupracovat s vládou a společností RPG na řešení evropské imigrační krize umisťováním nelegálních uprchlíků. Vláda na ubytování imigrantů uvolnila 500 milionů pro období do roku 2018," řekl moravskoslezský šéf hnutí SPD a krajský zastupitel Lubomír Volný.

Uprchlíci v Havířově žijí
Cizinci nacházejí dočasný azyl ve středisku v Havířově-Dolní Suché.
Nevyvratitelnou pravdou je, že v Havířově-Dolní Suché je od roku 1996 v činnosti uprchlický tábor, který poskytuje dočasné ubytování pro cizince, kteří v ČR požádají o azyl. Provozovatelem zařízení je Ministerstvo vnitra ČR. Zařízení poskytuje střechu nad hlavou zejména běžencům, kteří ze svých zemí uprchli kvůli politickému, náboženskému nebo jinému perzekuování. Za emigraci jim v případě návratu do vlasti hrozí přísné tresty. Většinou se jedná o cizince ze zemí bývalého Sovětského svazu, Mongolska, Kuby, Sýrie, Íránu, afrických zemí a také se tam setkávají Tibeťané s Číňany.  
Středisko samotné má kapcitu 151 míst. K tomu si ministerstvo pronajalo 20 bytů. Nejlevnější jim nabídla společnost RPG v havířovské městské části Šumbark.  

O uprchlících v Havířově čtěte také v článcích:
Havířovem jde fáma o uprchlících, přiživují ji Okamurovi poslanci

Uprchlíci jsou už v regionu dávno. Šíří se i nové fámy
Utečenci? Možná budou i sousedé lidí v bytech RPG
Íránka našla s rodinou nový domov v Havířově
Budoucí prvňáčci přicházejí k zápisům, jsou mezi nimi i cizinci
Děti azylantů louskají češtinu
Agresivní cizinci v Česku asi azyl nedostanou

K zastupitelům promluvila také Havířovanka Veronika Turská: "Jsem rodačka z Havířova, pracuji na Šumbarku a jsem velmi znepokojená s aktuální situací při obsazování bytů RPG uprchlíky. Děti mých známých jsou vyděšené nadřazeným chováním dětí z islámských rodin. Ve městě jsem ztratila pocit bezpečí. Několikrát jsem se s uprchlíky setkala, když na mě něco arabsky pokřikovali a vulgárně posunkovali. A tak se vám ptám: Je to dočasně nebo nastálo? Petici proti nastěhovávání podepsalo více než 5 tisíc lidí. To vás nezajímá?"

Zastupitelé si vyslechli několik dalších příběhů a také informace od městské policie a občanské komise. Z nich vyplynulo, že SPD šíří paniku, když účelově zaměňuje azylanty žijící v Havířově několik let za ekonomické běžence, kteří nyní zaplavují Evropu.

"Díky sociálním sítím se dovídáme o ledačems. Ve skutečnosti to je trochu jinak. V bytech RPG jsou lidé, kteří u nás žijí minimálně dva roky, mají statut uprchlíka, kteří u nás získali azyl. Jejich děti docházejí do školy. Nejde o ty osoby, které se k nám dostávají v aktuální uprchlické vlně," sdělil ředitel Městské policie Havířov Bohuslav Muras, který je současně zastupitelem.

Další zastupitel, Karel Žák se vyjádřil za šumbarskou občanskou komisi: "My se situací zabýváme aktivně. Měli jsme pozvané zástupce RPG, městské policie i azylového střediska. Ano, do bytů jsou ubytováváni lidé, kteří už získali azyl. V lokalitě, kde bydlí, platí zvláštní bezpečnostní opatření ze strany městské i republikové policie. Nelegální migranti u nás nejsou. O tom jsem přesvědčen."

Na další zasedání zastupitelstva by měli přijít zástupci společnosti RPG, aby se jich zastupitelé mohli na ubytovávání azylantů zeptat.

Hned druhý den po zasedání zastupitelů navštívila primátorka Jana Feberová domy ve staré části Šumbarku, kde azylanti bydlí. Od zástupců Správy uprchlických zařízení Ministerstva vnitra ČR se dověděla, že v bytech bydlí cizinci, kteří nepatří do aktuální vlny běženců. Jedná se přitom jen o azylanty, kteří splnili přísné podmínky pro získání povolení k trvalému pobytu na našem území. Postupně se začleňují do společnosti, pracují a jejich děti docházejí do škol. Tento program přitom není žádnou novinkou a v Havířově funguje několik let. Samotný uprchlický tábor je v činnosti od roku 1996. Společnost RPG ministerstvu pronajala 20 bytů, z nichž některé nejsou obsazené a celkem v nich nyní žije 34 lidí. Jediným důvodem, proč byly vybrány byty RPG a právě na Šumbarku, byla nejnižší cena.

„Zjistili jsme, že v bytech skutečně bydlí lidé, kteří pocházejí z různých koutů světa a u nás chtějí začít nový a hlavně bezpečný život," řekla

Autor: Libor Běčák

22.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kdysi proslulý Hotel Vlčina ve Frenštátě pod Radhoštěm již léta chátrá. Nyní svitla naděje, že by se z něj mohlo stát opět vyhledávané místo.

Hotel Vlčina ve Frenštátě pod Radhoštěm: skončí chátrání?

Ilustrační foto.

Užili si dovolenou i festivaly. Teď už krajští lídři vyhlížejí volby

Plánovaná silnice u Nebor čelí dalším problémům

Už na podzim by se řidiči měli projet po novém obchvatu Třince. Přípravy navazujícího úseku z městské části Nebory do Třanovic se však zadrhly.  

Stát přispěje lidem v Dolní Lomné na domovní čistírny odpadních vod

Dolní Lomná O dotace na domovní čistírny odpadních vod v obcích, které rozdá Ministerstvo životního prostředí prostřednictvím Státního fondu životního prostředí, je velký zájem. Vyčleněné peníze byly vyčerpány čtyři měsíce před stanoveným termínem.

Auto narazilo do mostního zábradlí, spolujezdkyně utrpěla vážná zranění

Vážné následky měla včerejší dopravní nehoda, která se stala poblíž Morávky. Auto tam narazilo do zábradlí mostu.

Tříčlenné týmy si to rozdají v nošení bečky piva

Mosty u Jablunkova – Rok se s rokem sešel a je tu opět akce s názvem Karpatský šerpa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení