Nejvyšší denní teploty se mohou ojediněle vyšplhat až k osmi stupňům Celsia.

Po prudkých mrazech se máme dočkat výraznějšího oteplení, teploty se ojediněle mohou vyšplhat až k osmi stupňům nad nulou. Můžete vysvětlit, čím je změna počasí způsobena a jestli jsou tak výrazné výkyvy teplot v zimě ve střední Evropě běžné?

Tuto otázku jsme v naší pravidelné rubrice Deníku Otázka pro… položili tentokrát Tomáši Ostrožlíkovi z pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ostravě. Zde je jeho odpověď:

"Střídání silnějších mrazů a mírného počasí je pro zimu v oblasti střední Evropy daleko typičtější než dlouhá období silných mrazů či naopak téměř jarního počasí. Letos počasí na našem území už prakticky od počátku roku ovlivňovala tlaková výše, která byla na severu, později na severovýchodě Evropy. V posledních dnech ale začaly nad Atlantikem vznikat výraznější tlakové níže, které se následně spojily do jedné výrazné tlakové níže se středem nad Islandem, a do Evropy tak začíná proudit teplý a vlhký vzduch," odpověděl na otázku Deníku Tomáš Ostrožlík.

"Po prudkých mrazech z konce minulého týdne se počasí začalo měnit už včera. První výraznější oteplení se projeví dnes, ještě výraznější pak bude ve středu a ve čtvrtek. Už ve středu k nám začne proudit teplý oceánský vzduch a očekáváme teploty v rozmezí od čtyř do sedmi stupňů nad nulou. Oteplení bude v níže položených místech patrné zřejmě až do pátku. Na horách už ale lze v pátek opět očekávat ochlazení a sněhové přeháňky, koncem týdne se pak ochladí i v nižších polohách," dodal dále.

POKUD VÁS COKOLIV ZAJÍMÁ V SOUVISLOSTI S DĚNÍM V NAŠEM REGIONU, NAPIŠTE NÁM SVŮJ DOTAZ. RÁDI SE ZEPTÁME ODBORNÍKŮ A ZODOPOVĚDNÝCH OSOB ZA VÁS.

Své dotazy nám můžete do redakce doručit prostřednictvím formuláře v horní části webových stránek, naší stránky na Facebooku nebo zasílat na redakční e-mail redakce.frydeckomistecky@denik.cz.