VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S TIPOU za tajemstvím elektronu: Studenti v soutěži vsadili na světelné efekty

S účastníky soutěže S TIPOU ZA TAJEMSTVÍM ELEKTRONU studenty ostravské Střední školy elektrotechnické v ulici Na Jízdárně Miroslavem Šnajdárkem a Milošem Pablem.

6.10.2015
SDÍLEJ:

Vedoucí odborného výcviku Střední školy elektrotechnické Tomáš Nevřela, Miroslav Šnajdárek, Miloš Pabel a zástupce firmy TIPA Jiří Pavlík.Foto: Pavel Sonnek

Vyrobit přístroj z elektrosoučástek se zapojením na elektřinu, zdroj nebo baterii, který bude blikat, houkat nebo třeba ukazovat čas…

Takto zní zadání úkolu pro všechny elektronadšence, ať už z řad široké veřejnosti či studentů středních škol, kteří se chtějí zapojit do prvního ročníku soutěže S TIPOU ZA TAJEMSTVÍM ELEKTRONU.

Někteří už mají hotovo

Studenti 4. ročníku oboru mechanik-elektronik se zaměřením na počítačové a zabezpečovací systémy z ostravské Střední školy elektrotechnické v ulici Na Jízdárně Miroslav Šnajdárek a Miloš Pabel neváhali ani chvíli a do soutěže, kterou vyhlásila opavská firma TIPA, se přihlásili bez velkého uvažování. Oba již mají hotovo.

Navštívili jsme je v jejich školní dílně, kde nám spolu s vedoucím odborného výcviku Tomášem Nevřelou své přístroje předvedli. A bylo co obdivovat. Miroslavova modře blikající kostka zářila již z dálky, zatímco ten Milošův přístroj se rozzářil a blikal tehdy, když reagoval na zvuk.

Miroslav: Je to LED-kostka, 5x5x5 tedy 125 LED-žárovek. Lze ji různě naprogramovat, takže ukazuje různé obrazce, třeba čísla. Jednotlivé obrazce se opakují ve smyčce. Kostka slouží jako dekorace.

Miloš: Mám rád hudbu, tak jsem si vyrobil tuto blikající tabuli. Zapojím si ji k počítači na reproduktory, přístroj reaguje na zvuk.

Miroslav: Když jsem měl všechny součástky, tak samotná montáž mi trvala asi měsíc. Velkou část práce mi zabralo napájet 125 LED-žárovek, musel jsem si dát pozor, abych nespletl polaritu, to byla hodně precizní práce.

Miloš: Mně výroba trvala celé prázdniny… Dal jsem si trochu načas… Je to hodně malé, vyžadovalo to také preciznost a trpělivost.

Kde jste hledali inspiraci?

Miroslav: Hledal jsem na internetu, kde jsou různá schémata. Naprogramovat si to můžu sám, vymýšlet své vlastní motivy.

Miloš: Chtěl jsem vyrobit něco, co budu využívat, aby mi to jen tak neleželo ve skříni. A protože mám rád hudbu, tak jsem hledal něco, co by zlepšilo hudební zážitek. A to jsou vizuální efekty.

A jaký máte coby mladí konstruktéři sen? Co byste chtěli jednou zkonstruovat?

Miroslav: Robota, ale to je hodně vzdálená budoucnost.

Miloš: Transformátor.

Kdo vás vůbec k oboru elektrikář přivedl?

Miroslav: Táta je elekrikář… Je hodně těžké rozhodnout se v 9. třídě, co chcete dělat celý život… Ale mě to v podstatě tak nějak vždycky bavilo, mám rád fyziku.

Miloš: I můj táta je elektrikář.

Co se vám na této práci líbí, a co naopak nelíbí?

Miroslav: Existuje nebezpečí zranění, pokud jde o vysoké napětí. A líbí? To, že je vidět moje práce a že vím, co jsem udělal.

Výrobky obou studentů budou součástí jejich maturitní zkoušky. Po ní se oba chystají zkusit štěstí a chtějí se hlásit na vysokou školu. A strach z elektřiny? „Když se dodržuje bezpečnost, tak strach není namístě. Respekt ale určitě," uzavírají oba mladíci.

O soutěži

První ročník této ojedinělé soutěže pořádá opavská společnosti TIPA. Výtvory mohou zájemci doručit do sídla společnosti v Sadové ulici v Opavě do 28. října. „Hlavními soutěžícími jsou především studenti středních škol, kteří se tak mohou realizovat a reprezentovat tak nejen sebe a svou šikovnost, ale také svou školu," říká koordinátorka projektu Petra Vavříčková.

O výrobku

Výrobek by měl být zejména efektní (blikače, hodiny, houkačky, teploměry, měřiče atd.), měl by mít maximálně rozměry 50 x 60 cm a skládat se z elektrosoučástek s napájením 230 V, 12 V, případně na baterii či adaptér, který musí být k výrobku přiložen. Každá škola může dodat maximálně tři výrobky.

Výrobek může vyrobit jednotlivec případně skupinka maximálně tří studentů. O nejlepším výrobku pak bude rozhodovat veřejnost na výstavě v OC Breda&Weinstein, která potrvá celý listopad. Výstava bude zahájena vernisáží 4. listopadu v 16 hodin. Po sečtení všech hlasů proběhne na stejném místě také vyhlášení vítězů.

Oč se soutěží?

Na vítěze čeká poukázka do OC Breda&Weinstein v hodnotě 3000 korun. Majitel výrobku na pomyslné stříbrné příčce získá poukázku v hodnotě 2000 korun a bronzový soutěžící obdrží poukázku v hodnotě tisíc korun. Speciální odměna pak čeká na vítěze, kterého vyberou zástupci společnosti TIPA. Výherci se navíc mohou těšit na zajímavou exkurzi v rádiu Helax, zúčastní se prohlídky Slezské univerzity v Opavě na oboru Informatika a výpočetní technika, kde bude k vidění ukázka robotků, a v neposlední řadě dostanou dárky od TIPY.

O pořadateli

TIPA, spol. s r. o., je ryze česká firma, která se prezentuje na trhu již dvacet let a má své zastoupení v České republice i na Slovensku. Její hlavní náplní je velkoobchodní a maloobchodní prodej všeho zboží, které nějak souvisí s elektrotechnikou, a e-shop se zásilkovou službou. Specializují se na prodej satelitní, anténní, ozvučovací a pájecí techniky, elektrosoučástek, kabelů, měřicích přístrojů, detektorů, LED-žárovek, pásků a diod, konektorů, nářadí, lup, meteostanic a teploměrů, mobilních telefonů, spotřební elektroniky a spousty dalších druhů zboží. Z velkoobchodu zásobují celou řadu velkoodběratelů i maloodběratelů.

Hlas z pořádající firmy TIPA

Majitel firmy Jiří Pavlík říká: „Šikovných lidí v tomto oboru, kteří nejen umí s počítačem a softwarem, ale poradí si také například s pájkou, je opravdu minimum. Umět něco sestavit, být manuálně zručný, mít zkušenosti to už každý neumí. Rádi bychom tímto projektem našli pro naši firmu talenty, zapálené studenty, kteří si u nás vyzkoušejí práci v praxi a po absolvování školy i zůstanou," říká Jiří Pavlík a jedním dechem dodává: „Chceme prostě podpořit studenty a vůbec elektrotechnické vzdělávání. Spolupracujeme se Slezskou univerzitou v Opavě, kde se vyučuje obor Informatika a výpočetní technika."

TIPA, spol. s r. o., Sadová 2749/42, 746 01 Opava-Předměstí, www.tipa.eu

Autor: Komerční sdělení

6.10.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stavební práce na mateřské škole v Bezručově ulici v Jablunkově.

Stavbaři obsadili mateřinku v Jablunkově

Ilustrační foto.

Podvodníci řádí na internetu. Shrábnou peníze, zboží nepošlou

Soud v případu požáru kostela rozhodl o stížnosti na vazbu

Krajský soud v Ostravě v úterý v neveřejném zasedání rozhodl o stížnosti dvou mladíků na vzetí do vazby v souvislosti s nedávným požárem dřevěného kostela v Třinci-Gutech. Z požáru jsou obviněni tři mladíci.

Lepší autobusy i služby? Dopravu čekají změny

Kraj má letos vybrat autobusového dopravce pro Frýdlantsko. Cestující se zřejmě dočkají novinek.

Ve městě otevřel první barbershop

Pánské holičství, ve kterém zákazníkům oholí vousy břitvou, udělají peeling obličeje a k tomu přidají prémiový alkohol. Takhle to vypadá v Retro Barbershopu, který můžou zájemci od začátku srpna najít ve Frýdku na třídě T. G. Masaryka.

Den D se přiblížil. Ve čtvrtek se rozhodne o osudu OKD

Karvinsko – Už ve čtvrtek se sejdou věřitelé společnosti OKD, která je od loňského května v insolvenci, aby rozhodli o osudu největší těžební firmy v zemi a tím i budoucnosti jejích zaměstnanců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení