VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úřad ombudsmanky: v kauze Ostravica musí zakročit stát

Ostrava – Zástupce ombudsmanky uzavřel několikaměsíční řízení, v rámci kterého prověřoval postup orgánů státu vůči vlastníkovi obchodního domu Ostravica – Textilia. Jak už Deník informoval, kontrolní prohlídky stavebně-technického stavu budov se zúčastnil Stanislav Křeček už na začátku března.

10.8.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Miroslav Kucej

„V minulých dnech primátor města obdržel jeho dopis, ve kterém mu sděluje, že toto řízení zastavil vzhledem k tomu, že v postupu orgánu památkové péče, Útvaru hlavního architekta a stavebního řádu Magistrátu města Ostravy ani stavebního úřadu centrálního obvodu Moravská Ostrava a Přívoz za poslední dva prověřované roky neshledal žádná pochybení,“ přiblížil vedoucí Útvaru hlavního architekta a stavebního řádu Magistrátu města Ostravy architekt Cyril Vltavský.

O svých závěrech informoval Stanislav Křeček vedení města, obvodu, kraje i Národní památkový ústav prostřednictvím dopisu.

„Zástupce ombudsmanky je toho názoru, že je potřeba zajistit významný posun v oblasti náhradního výkonu rozhodnutí orgánů státní památkové péče v případech, kdy vlastníci nemovitých památek dlouhodobě neplní své povinnosti a navzdory opatřením a výzvám orgánů státní památkové péče nesjednávají nápravu a nechávají památky chátrat,“ sdělila mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská a dodala, že Stanislav Křeček si vyhrazuje právo postup správních úřadů v dané věci dále sledovat.

Na magistrátu z výsledku šetření mají smíšené pocity. „Jsme rádi, že zástupce veřejné ochránkyně práv potvrdil, že jsme ve věci Ostravice nepochybili a postupovali tak, jak nám památkový zákon stanoví. Na druhou stranu nás však mrzí, že potvrdil naše zkušenosti a to, že současný památkový zákon neumožňuje státem chráněné stavby dostatečně chránit před jejich chátráním," uvedl architekt Cyril Vltavský s tím, že je nutné zásadně přehodnotit koncepci památkové ochrany, včetně zákona o státní památkové péči.

Připravovaný zákon by měl upravit možnosti dotací vlastníkům nemovitostí v památkových územích, posílit pravomoci Památkové inspekce a zaručit větší míru zapojení veřejnosti a dotčených vlastníků. „Jsem přesvědčen, že má-li stát zájem na památkové ochraně, musí být schopen vyšší intervence," podotkl Stanislav Křeček a dále dodal: „Pokud je zájmem státu udržet památku v dobrém stavu a uchovat její hodnotu, musí být schopen v případě nezájmu vlastníka památky zasáhnout, postarat se o její záchranu a náklady pak po vlastníkovi důsledně vymáhat."Autor: Martina Koziolová

10.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

HC Vítkovice Ridera – HC Oceláři Třinec 6:3

Oceláři na úvod Rona Cupu vyhráli

Sociální služby. Ilustrační foto.

Senioři nebudou muset docházet na úřad

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Muže zasáhl v Ostravici elektrický proud

Zásah elektrickým proudem se málem stal osudným pro jednačtyřicetiletého muže v Ostravici. Díky svědkům a záchranářům se ho ale podařilo oživit.

Prázdniny ve městě pokračují, zapojili se i strážníci

V soutěži Malý strážník, kterou pro děti v rámci Prázdnin ve městě uspořádala frýdecko-místecká městská policie, se malí zájemci mohli stát policisty.

Bývalý hotel Park se pomalu proměňuje

Stavební práce na bývalém hotelu Park v Hnojníku jsou v plném proudu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení