„Jednotlivé ročníky mají svá témata, kterých se mohou zúčastnění řezbáři zhostit a svou tvorbu tomuto tématu přizpůsobit," připomněl ředitel rožnovského skanzenu Jindřich Ondruš.

Mezi prvními tématy byly například ovečky, posléze mistři ostrých nožů a dlát doplňovali jednotlivé figury do takzvaného řezbářského betléma, který bývá k vidění na vánočních výstavách Valašského muzea v přírodě.

Dalšími tématy byly plastiky řemeslníků, světců či muzikantů. „Letos bychom rádi připomněli a program věnovali dvěma mužům, kteří jsou úzce spjatí jak s Valašskem, tak také se dřevem a řezbářským řemeslem," prozradil Jindřich Ondruš.

Prvním z nich je pedagog, výtvarník, dokumentarista lidové kultury, etnograf a publicista Karel Langer (1903 – 1998). Se skanzenem je vedle dokumentování lidové kultury spjatý jako výtvarník – autor propagačních materiálů a upomínkových předmětů. „Především ale jako autor návrhů na dřevěné hračky z Nového Hrozenkova," připomněl Ondruš.

Tato kapitola jeho života je nerozlučně spojená s druhým z mužů, řezbářem Josefem Michalčákem (1913 – 2005) z Nového Hrozenkova. „Zúčastnil se kurzů na výrobu dřevěných hraček, které zde Karel Langer organizoval, a stal se jeho nejbližším spolupracovníkem," uvedl Jindřich Ondruš.

Práci řezbářům a pobyt návštěvníkům ve skanzenu zpříjemní gajdošská muzika Hudci z Pasek, odpoledne vystoupí též soubor Klobučan z Valašských Klobouků. Hejův nožík se uskuteční v Dřevěném městečku v sobotu od 9 do 19 hodin.