VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krejčíř nepodváděl. Slezan o peníze nemusel přijít

Moravskoslezský kraj /AKTUALIZOVÁNO/ - Nevinen. Takový rozsudek vynesl ve středu ostravský krajský soud v jedné z kauz uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře. Hlavní roli v dvacetimilionovém podvodu sehrála směnka, za kterou ručil Slezan Frýdek-Místek.

3.9.2008
SDÍLEJ:

Radovan Krejčíř, toho času uprchlý podnikatel, a jeho advokát Tomáš SokolFoto: Archiv

Radovan Krejčíř byl společně s podnikatelem a bývalým obchodním partnerem Miroslavem Řehounkem žalován z trestného činu podvodu. Oba soud zprostil obžaloby. Hrozilo jim přitom až dvanáct let vězení.

Údajný zločin se týkal více než dvacetimilionové půjčky. Tu si v roce 1995 let vzala firma Corado Trade z Českého Těšína zabývající se mimo jiné odkupem akcií z druhé vlny kuponové privatizace. Krejčíř a Řehounek působili v Coradu jako jednatelé.

Za úvěr poskytnutý Investiční a poštovní bankou ručila společnost Slezan Frýdek-Místek. Té se Corado zaručilo, že v případě problémů se splácením na ni převede své akcie ze stávajícího i budoucí portfolia. Další ručení představovaly osobní směnky Krejčíře a Řehounka, každá z nich na jedenáct milionů korun.

Podle smlouvy měly být peníze i s úroky vráceny bance do konce roku 1996. To se ale nestalo. Krátce poté, co hotovost dorazila na účet, ji Krejčíř a Řehounek vybrali.

Krejčíř pak převedl svůj padesátiprocentní podíl v Coradu na Řehounka, který následně nechal celou společnost i s dluhem přepsat na dalšího člověka. Ten byl již před časem jako tzv. bílý kůň odsouzen za podvod k šesti rokům vězení. Část trestu si již odpykal a poté byl podmíněně propuštěn na svobodu.

V této kauze již figuroval pouze jako svědek. U soudu využil svého práva a odmítl vypovídat s tím, že by se mohl vystavit dalšímu trestnímu stíhání.

Z více než dvacetimilionového úvěru byla splacena jen malá část. Celou sumu včetně úroků musel nakonec uhradit Slezan, z jehož účtu Československá obchodní banka v roce 1999 odčerpala přibližně třicet milionů korun.

Státní žalobce tvrdil, že Krejčíř s Řehounkem vše naplánovali a neměli v úmyslu úvěr splatit. To se ale podle soudu neprokázalo.

„Jde o záležitost obchodního práva,“ řekl při zdůvodnění rozsudku předseda senátu Tomáš Tkačík.

Soud dále konstatoval, že nic nenasvědčuje tomu, že by oba podnikatelé plánovali úvěrový podvod. Navíc společnost Slezan Frýdek-Místek o své peníze vůbec nemusela přijít. Na základě smlouvy s Coradem totiž mohla u soudu uplatnit právo na jeho portfolio, ještě snadnější pak bylo žádat o proplacení osobních směnek Krejčíře a Řehounka, které v té době byly kryté.

Slezan však zvolil jiné řešení. Později uzavřel smlouvu se společností Staviva, ve které byl tehdy Krejčíř místopředsedou představenstva. Podle této dohody měla Staviva případný dluh uhradit. I zde však nastaly komplikace.

Řehounek i Krejčířův obhájce rozsudek přijali, státní zástupce si ponechal lhůtu k vyjádření. Pokud se proti verdiktu odvolá, připadne konečné slovo Vrchnímu soudu v Olomouci.

K tématu

Proti uprchlému podnikateli Radovanu Krejčířovi je v současné době vedeno v České republice hned několik trestních stíhání a soudních jednání. Některá z nich již skončila i nepravomocným rozsudkem.

Například v srpnu 2006 byl odsouzen k šesti a půl roku vězení. Soud jej uznal vinným z trestného činu podvodu, navíc mu vyměřil třímilionovou pokutu. Podle státního zástupce měl vylákat od firmy Frymis akcie otrokovické teplárny v hodnotě 75 milionů korun. Původním majitelům údajně vrátil pouze jejich část, čímž se obohatil o více než padesát milionů korun. Krejčíř se ale prostřednictvím svého advokáta odvolal k Vrchnímu soudu v Olomouci.

Další kauza, ve které již byla podána obžaloba, se týká převodu peněz na Seychelské ostrovy. Podle žalobce Krejčíř v roce 1997 nezákonným způsobem převedl z České republiky na Seychelské ostrovy přibližně 270 milionů korun. Za trestný čin zneužití informací v obchodním styku mu hrozí až dvanáct let vězení. Milionové částky získané obchodováním s akciemi měl prostřednictvím dalších firem, se kterými byl personálně či majetkově provázán, vyvést na Seychely. K tomu využil švýcarskou banku Union Bank of Switzerland v Ženevě.

Policisté vyšetřují i další Krejčířovi aktivity. Mimo jiné se snaží prokázat, že měl plánovat vraždu celníka.

Autor: Jaroslav Perdoch

3.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zvednutá korba stála za úrazem elektrickým proudem.

Muže zasáhl v Ostravici elektrický proud

Kdysi proslulý Hotel Vlčina ve Frenštátě pod Radhoštěm již léta chátrá. Nyní svitla naděje, že by se z něj mohlo stát opět vyhledávané místo.

Hotel Vlčina ve Frenštátě pod Radhoštěm: skončí chátrání?

Užili si dovolenou i festivaly. Teď už krajští lídři vyhlížejí volby

/ANKETA, KANDIDÁTKY PRO VOLBY 2017/ Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční 20. a 21. října, do včerejška ale musely strany podat své kandidátky. Kdo jsou lídři v Moravskoslezském kraji a jak v létě nabírali síly do předvolebních soubojů?  

Plánovaná silnice u Nebor čelí dalším problémům

Už na podzim by se řidiči měli projet po novém obchvatu Třince. Přípravy navazujícího úseku z městské části Nebory do Třanovic se však zadrhly.  

Stát přispěje lidem v Dolní Lomné na domovní čistírny odpadních vod

Dolní Lomná O dotace na domovní čistírny odpadních vod v obcích, které rozdá Ministerstvo životního prostředí prostřednictvím Státního fondu životního prostředí, je velký zájem. Vyčleněné peníze byly vyčerpány čtyři měsíce před stanoveným termínem.

Auto narazilo do mostního zábradlí, spolujezdkyně utrpěla vážná zranění

Vážné následky měla včerejší dopravní nehoda, která se stala poblíž Morávky. Auto tam narazilo do zábradlí mostu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení