Krajský soud v Ostravě Dlouhému v srpnu uložil čtyřiadvacet let. Proti tomu se odvolal jak Dlouhý, tak i státní zástupce. Dlouhý argumentoval tím, že jednal v rozrušení a na vraždy se nepřipravoval. Proto požadoval nižší trest. Žalobce se naopak domáhal tvrdšího postihu a odvolací senát mu dal nakonec za pravdu.

Jedenatřicetiletý Dlouhý se s dívkou seznámil ve frýdeckomístecké škole, kam nastoupil v loňském roce jako učitel angličtiny. Přestože dívku neučil, začala podle jeho výpovědi vyhledávat jeho přítomnost a kontaktovala jej na sociální síti. Vztah začal být postupem času důvěrnější, společně se svěřovali se svými problémy a detaily z osobního života. Sexuální vztah však pedagog popřel. S dívkou se měli jen políbit.

Dlouhý uvedl, že dívka přestala reagovat na zprávy a chtěla jejich vztah ukončit. Začala mu vyhrožovat, že jeho ženě i vedení školy o románku řekne. Zhrzený pedagog se zároveň začal bát o svou kariéru i rodinu. Vztah učitele a mladé studentky se nadále vyostřoval, dívka údajně chtěla nechat učitele zbít svým bývalým přítelem a stále mu vyhrožovala prozrazením. Podle znalců chápal učitel útok studentky jako svou „sociální smrt".

Zhrzený muž se ze strachu o svou kariéru i manželství odhodlal k zoufalému činu a vybavený třemi legálně drženými zbraněmi se vydal k domu dívky, kde měl podle státního zástupce vystřílet až přes stovku nábojů. „Ty jsi mi zničila celý život a já ti ho zničím taky," řekl Dlouhý těsně před zastřelením dívky a dědečka.

Soudní znalci u Dlouhého diagnostikovali smíšenou poruchu osobnosti. Ta se projevovala mimo jiné nedostatkem sebevědomí a sebeúcty. Přesto si byl podle soudkyně vědom následku svého činu, který naplánoval, a je tedy trestně zodpovědný za své jednání.

Proto rozsudku olomouckého vrchního soudu již není odvolání. Dlouhý si může pouze podat dovolání k Nejvyššímu soudu, což ale nemá vliv na okamžitý nástup do vězení.

Karolína Peřinová, Jaroslav Perdoch