VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stavitel sjezdovky dostal za vykácení 1,5 hektaru lesa v Dolní Lomné pokutu

Pokutu ve výši 3,2 milionu korun dostala pražská obchodní společnost Capital group SERVICE v souvislosti se stavbou sjezdovky ve ski areálu Armáda v Dolní Lomné.

24.11.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK

Oblastní inspektorát České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Ostravě potrestal zmíněnou firmu z toho důvodu, že ve druhém pololetí roku 2012 pokácela lesní porosty na souvislé ploše o výměře přibližně 1,5 hektaru – a to včetně porostů mladších než 80 let.

Dále vyfrézovala a vyklučila pařezy a uskutečnila úpravy, aby zde mohla vybudovat sjezdovku. Tímto jednáním vytvořila podmínky nejenom pro působení vodní eroze a škodlivých činitelů, ale také neoprávněně využívala lesní půdu k jiným účelům.

„Nedošlo jen k ohrožení lesů, ale také k poškození přírody v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Beskydy a k nedovolené změně a ohrožení jejího dochovaného stavu. Mimo zastavěná území obcí použila společnost intenzivní technologie a prostředky, kterými byl nevratně poškozen půdní povrch, změněn vodní režim a prováděny terénní úpravy značného rozsahu," popsal ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Ostravě Karel Kozubek s tím, že necitlivý zásah společnosti Capital group SERVICE byl z větší části proveden ve druhé zóně CHKO Beskydy.

Znalec v oboru lesní inženýrství se specializací na geologii, pedologii a ochranu přírody konstatoval, že půda byla částečně odstraněna až na půdotvorný substrát – geologické podloží. Místy došlo k nevratné degradaci půdy, která je pro genetický půdní potenciál naprosto devastující. Znalec dospěl k závěru, že asi 0,3 hektaru plochy je nevratně poškozeno a vyžaduje buď hloubkovou revitalizaci, nebo rozhodnutí o odnětí pozemků plnění funkcí lesů.

Dalších 0,57 hektaru je dlouhodobě poškozeno a vyžaduje obnovu stanoviště v časové řadě přibližně jedné porostní generace, což činí 80 až sto let. Podle znaleckého posudku překročila celková výše ekologické újmy na lesních ekosystémech a pozemcích, které byly dotčeny těžebními zásahy a terénními úpravami, tři miliony korun.

„Nelegální zásah této společnosti je závažný také tím, že před ním neproběhl proces EIA, nebylo vydáno ani žádné z příslušných povolení orgánu státní správy lesů, Správy CHKO Beskydy a stavebního úřadu. Část zásahu navíc uskutečnila v územním systému ekologické stability – ve funkčním regionálním biokoridoru a biocentru Smolkov," řekl ředitel ČIŽP Erik Geus.

V historii oddělení ochrany lesa a oddělení ochrany přírody Oblastního inspektorátu ČIŽP Ostrava se jedná zatím o odborně i procesně nejnáročnější případ nelegální těžby lesních porostů spojený s nelegálním využíváním lesní půdy k jiným účelům než pro plnění funkcí lesa.

Autor: Martin Šrubař

24.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Přípravný hokejový zápas: ČR - Slovensko, 23. srpna 2017 v Třinci. (zleva) Sklenička David, Gernát Martin a Bartošák Patrik.
33

Debutant Bartošák: Čekal jsem dlouho, škoda prohry

Dřevjanka U Zbuja v Beskydech.
5

Dřevjanka u Zbuja je na prodej

Rodičům, kteří nepřihlásili své dítě do školky, hrozí pokuty

Letos na podzim začíná platit novela školského zákona, která ukládá rodičům povinnost zapsat do předškolní docházky pětileté děti. Rodičům, kteří děti nepřivedli k zápisu, hrozí pokuty.

Na Olešné se rýsuje nový adventure golf

Frýdek-Místek - Adventure golf má být nově vystavenou atrakcí vedle místeckého aquaparku, který sídlí v lokalitě přehrady Olešná.

Automobil zaparkovala v potoce

Řidička osobního vozidla značky Škoda Octavia zaměstnala hasiče, když projížděla v úterý kolem desáté hodiny dopolední obcí Staříč.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení