VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radní z Mostů vypovídali k dřevěnici

Frýdek-Místek /AKTUALIZOVÁNO/ – Okresní soud se opět zabýval případem starosty Mostů u Jablunkova. Milana Procházku žalobce viní ze zneužívání vlastnictví. Starosta údajně v letech 2004 až 2007 nereagoval na varování památkářů, že chátrající roubenou chalupu, která byla kulturní památkou, devastují dřevokazní škůdci.

13.10.2009 1
SDÍLEJ:

Starosta Mostů u Jablunkova Milan Procházka.Foto: Deník/Marek Cholewa

Stavba se nakonec zřítila v době, kdy začínala její rekonstrukce. Na jejím místě dnes stojí informační centrum.

Procházka si myslí, že pro záchranu objektu, který byl v červnu 2000 zapsán do ústředního seznamu kulturních památek, udělal maximum.

V jakém je stavu, věděli všichni

Má přitom pocit, že jeho předchůdci nechali chalupu zapsat do seznamu památek účelově – aby měli šanci získat peníze na její opravu. Starosta tvrdí, že i on se snažil na opravy získat dotace. Z obecního rozpočtu podle něj rekonstrukci nešlo zaplatit, mimo jiné proto, že Mosty měly jiné priority – v katastrofálním stavu byl vodovod, investovalo se do škol a obecních budov a zejména do vznikajícího Ski areálu.

V září 2003 si památku prohlédli všichni členové zastupitelstva. U soudu potvrdili, že její stav je nemile překvapil, a vesměs se shodují, že Procházka se o opravu historické stavby zasazoval.

„Ta dřevěnka se nehodila k ničemu. Tam byla skutečně obava vejít. Je zázrak, že se ten dům „nerozjel“ pod tíhou sněhu. Když to spadlo, bylo štěstí, že to nikoho nezabilo,“ řekl v úterý u soudu jeden z bývalých zastupitelů a dodal, že v Mostech je vůbec nejznámější památkou opevnění Šance. „To je objekt nepoměrně významnější než jeden dům. Nebo zbytek domu,“ poznamenal. Uvedl, že jako laik se o dřevěné stavby zajímá, a zvláštních maleb či prvků si v dřevěnce nevšiml. „Mohu se samozřejmě mýlit, ale tam nebylo absolutně nic,“ řekl.

Mahdal se diví, že šlo o památku

„Naprosto nechápu, proč se z toho stala kulturní památka. Cítil jsem vlhkost, hnilobu, říkal jsem si, že když foukne víc vítr, že bych se bál o svou bezpečnost“ poznamenal i radní Stanislav Mahdal. Podle něj se vedení obce přelo o to, jak s roubenkou naložit.

„Já osobně jsem byl proti tomu, aby to zůstalo kulturní památkou, pan starosta byl opačného názoru. Říkal, že když je to památka, je třeba udělat všechno pro to, aby se to opravilo,“ tvrdí Mahdal. Vzpomíná si, že obec objekt nabízela, ale zájemci „s hrůzou odešli“. „Chtěl bych vidět toho, kdo by si to koupil nebo za korunu převzal,“ zdůraznil Mahdal.

Milan Procházka již dříve řekl, že někdy v roce 2003 dostal za úkol zjistit, za jakých podmínek lze objekt vyjmout ze seznamu památek. „Byl jsem nucen konstatovat, že je to tak komplikovaný proces, že ani nemělo cenu se do toho pouštět,“ řekl.

Podle Mahdala se starosta o dotační tituly zajímal, jenže „s financemi byl problém“. „Nevím, kolik těch pokusů bylo, podařilo se to až před dvěma lety,“ uvedl mostecký radní. I on nicméně zmínil několik milionových akcí, které dostaly přednost. „To si myslím, že rozhodně nebylo nic špatného,“ prohlásil.

Kufa: Padaly i extrémní návrhy

Bývalý člen rady Jan Kufa to vidí podobně. „Obec se samozřejmě otázkou dřevěnice zabývala. Byl to katastrofální stav, bylo to něco, co končí a umírá. Když to viděli zájemci, utekli, ale pan Procházka byl pro zachování roubenky. Konstatoval, že je to jedna z mála památek v centru. Bylo řečeno, že se s tím musí něco dělat,“ uvedl Kufa a dodal, že mezi kolegy padaly i extrémní návrhy „zbořit a zbavit se toho.“

Jiří Rucki, který byl v obci na přelomu století místostarostou, u soudu řekl, že žádost o zařazení roubenky mezi kulturní památky byla podána ještě před jeho příchodem na radnici. Vzpomněl si ale na osm let starou výměnu střešní krytiny. „Tam byla určitá dotace ještě z tehdejšího Okresního úřadu Frýdek-Místek, ale dál jsme se prostě nedostali,“ konstatoval.

„Přišly volby 2002, zůstali jsme jako řadoví zastupitelé,“ uvedl. Vybavuje si, že Procházka byl pro zachování budovy a chtěl co nejrychleji „iniciovat další kroky“ k opravě dřevěnky. „Určitě nějaké informace padaly,“ pravil s tím, že na podrobnosti si už nevzpomíná.

Krajská dotace by nic neřešila

Soudce kvůli případu oslovil například krajský úřad, a to v souvislosti s možnými dotacemi, o které obec mohla žádat. Podle kraje mohly Mosty na opravu dřevěnky získat maximálně 500 tisíc korun. Milan Procházka říká, že o této možnosti věděl, avšak krajská dotace by podle něj byla pro obec nevýhodná. Navíc by nic neřešila, protože rekonstrukce byla o čtyřech až pěti milionech. „Pět set tisíc bylo skutečně málo. Tady se jedná o neinvestiční dotaci, to není na rekonstrukci objektu. Ta je podle účetnictví dotací investiční. Alespoň tak jsem to pochopil,“ uvedl starosta.

„Pro obec bylo výhodnější požádat o dotaci z ministerstva pro místní rozvoj – a to se začalo připravovat v roce 2006. Šli jsme cestou, kde dostaneme nejvíc ze státních prostředků,“ dodal Milan Procházka.

Soud se k případu vrátí 4. prosince.

Přečtěte si také:
Starosta Mostů je před soudem kvůli dřevěnce
Procházka: Někdo musí prokázat, že v tom byl úmysl

Autor: Marek Cholewa

13.10.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ

Až budete prodávat auto: 10 rad, jak snadno a rychle zvýšit jeho cenu

Simona Čechová, Dobrá, nar. 23. 5., 50 cm, 3,89 kg, Nemocnice ve Frýdku-Místku.
12

Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek

Lávka pro pěší přes Ostravici se dočká opravy

Lávka přes řeku Ostravici u frýdecko-místeckého úřadu práce by se měla dočkat opravy.

Kraj chce opravit zámek

Krajští radní se minulý týden vydali do Frýdku-Místku. Po zasedání na magistrátu navštívili také střední školu gastronomie, oděvnictví a služeb, speciální pořádkovou jednotku a společnost Hyundai.

3. ročník nejrozsáhlejší úklidové akce v Beskydech už v sobotu

Spolek Čisté Beskydy pořádá v sobotu 27. května 3. ročník nejrozsáhlejší úklidové akce v Beskydech, která nese název Poděkuj horám.

DOTYK.CZ

Lžete a zase lžete, pronesla Valachová a pak se rozplakala

/ANKETA/- Zasedání parlamentních výborů nebývá nijak dramatické. Až na výjimky. Tou bylo středeční jednání senátního školského výboru, který posuzoval návrh novely zákona o pedagogických pracovnících, jehož hlavní součástí je kariérní řád.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies