Žena chtěla společně se svou matkou koupit byt. Peníze v lednu svěřila jednateli realitky Romanu Červíkovi, který zprostředkování koupě sliboval, ale nezajistil. Weszterová již byt nechce, protože muž je podle ní krajně nedůvěryhodný, trvá však na vrácení peněz.

Také to je ale velký problém: podnikatel sice opakovaně tvrdí, že částku zašle na účet, jenže dodnes to neudělal. Deník na jeho vyjádření čekal dva měsíce. Neúspěšně. Redakce muže kontaktovala 10. dubna prostřednictvím e-mailu. Na ten neodpověděl, přestože to v telefonickém rozhovoru slíbil. O měsíc později, přesněji 13. května, se Deník obrátil na jeho spolupracovníka s prosbou, aby Červíkovu reakci zprostředkoval. Jednatel totiž nereaguje na telefony. Ani poté se ale neozval.

Weszterová měla zájem o družstevní byt na ulici J. Čapka na Slezské ve Frýdku.

Jednatel tajil, kdo byt prodává

Ženy už 15. ledna zaplatily zálohu a na druhý den zbývající částku do plné ceny bytu. „Celkem 790 tisíc korun,“ uvedla. Nedůvěra k jednateli podle ní začala tím, že nechtěl říci, komu byt určený k prodeji patří. „Řekl, že v únoru si volat nebudeme a že vše zařídí až v březnu na SBD ve Frýdku-Místku. Tak jsme se s pomocí podnájemníků spojily s paní S., která byt prodává. Původně jsme se chtěly stěhovat až 21. března, ale podnájemníci se vystěhovali už koncem ledna, a paní, které byt patří, na nás naléhala, ať se přestěhujeme co nejdříve. S tím jsme souhlasily, poněvadž jsme měly zkrácenou výpovědní lhůtu z našeho bytu na dva měsíce. To nám poradil pan Červík, který tvrdil, že záleží na nás. Smlouva na rezervaci bytu byla do 31. března, tak nám určil datum převodu na družstvu na 19. března. Problém ale nastal, když jsme se chtěly stěhovat dříve,“ uvedla Weszterová.

Když telefonovala ženě, která byt prodává, a zeptala se na peníze, zůstala v šoku. „Pan Červík jí řekl, že jsem zaplatila jen zálohu a že mám měsíční výpovědní lhůtu na vyplacení zbytku peněz. Toto tvrdil všem do poslední chvíle,“ řekla Weszterová.

Podle ní muž k převodu bytu na SBD tvrdil, že „není problém“, od jisté doby však komunikoval jen s prodávající. „Když jsem volala já, nebral telefon nebo mě přepojil na sekretářku,“ uvedla Weszterová. V únoru vše ohlásila policistům. „Na policii pan Červík řekl, že byl v Alpách, a slíbil, že bude brát telefony a že termín převodu 19. března splní. Je zajímavé, že byl mimo republiku, ale hned na druhý den jsme dostaly do schránky smlouvu, která se týká převodu na SBD,“ řekla Weszterová.

Mohly skončit na ulici

Ženy musely počkat do 19. března, podnikatel však stále nebral telefony. „Napsaly jsme mu SMS, aby se 19. března na družstvo dostavil. Čekaly jsme na družstvu celé dopoledne, ale bezvýsledně. Byl prý na nemocenské. Vše jsme se dozvídaly jen přes paní S., s námi vůbec nehovořil,“ uvedla Weszterová. „Ještě v průběhu těch tří měsíců pan Červík vyhrožoval, že když mu budeme dělat potíže, vrátí nám peníze a byt prodá někomu jinému,“ tvrdí žena. Podle ní se stejný scénář opakoval i v dalších týdnech. „Platnost rezervační smlouvy skončila 31. března. Pan Červík se nechal po celou dobu zapírat, nebral telefony, někdy slíbil, že převod uskuteční – a neuskutečnil. Pak slíbil, že paní prodávající převede peníze na její účet, což neudělal. Od doby, co řekl, že peníze poslal, vypínal telefon. Průběžně jsme se dozvídaly, že má na svém kontě mnoho podvodů a že nejsme jediné, které podvedl. Pan Červík si asi neuvědomuje, že kdybychom včas nezrušily výpověď z bytu, tak jsme od 1. dubna mohly být bezdomovkyně.“

Podle Pavlíny Weszterové ženy o byt bojovaly do poslední chvíle, jenže nyní ho již nechtějí. „Trváme ale na vrácení peněz,“ zdůraznila. V dubnu zašla za právníkem, který dal Červíkovi desetidenní lhůtu na zaplacení. „Peníze samozřejmě nepřišly. Někdy koncem dubna jsem dostala esemesku, kde mě žádal o upřesnění termínu schůzky. Řekla jsem mu, že se sejdeme jedině v kanceláři mého právního zástupce. Po 13. květnu se ozval a chtěl číslo účtu. Slíbil, že peníze pošle, dostal pětidenní lhůtu, kterou opět nedodržel. Tvrdil, že nejpozději 18. května to pošle. Říkala jsem si, že počkám do 22. května, ale nic nepřišlo,“ uvedla Weszterová. Červík jí volal 29. května a řekl, že den předtím peníze poslal. „Peníze nepřišly,“ konstatovala Weszterová.

Nyní se rozhodla případ zveřejnit, protože nehodlá déle čekat. „Už není na co,“ pravila.

Realitka v regionu: vyšetřuje se zpronevěra nejméně pěti milionů

Policejní mluvčí Stanislav Sobol v pondělí redakci řekl, že v souvislosti s činností jedné z realitních kanceláří v regionu krajští kriminalisté od počátku roku vyšetřují trestný čin zpronevěry.

Z jeho vyjádření zatím není jasné, zda se jedná o zmíněnou firmu. „Kriminalisté obvinili z trestného činu zpronevěry 28letého muže, stíhání je vedeno na svobodě. Zpronevěry se měl se dopustit pracovník realitní kanceláře z Frýdecko-Místecka, který si v době od ledna 2008 do dnešních dnů pro svou potřebu přisvojil finanční částky v různých obnosech. Zjednodušeně se dá říct, že peníze, které vybral od klientů, dále již nepoužíval na určené transakce, například zaplacení daně z převodu nemovitostí, úhradu kupní ceny a podobně. V některých případech sice byly peníze poškozeným vyplaceny, ale až poté, kdy bylo jimi podáno trestní oznámení. Svým jednáním tak způsobil osobám zúčastněným na realitních obchodech škodu ve výši nejméně 5,5 milionu korun,“ řekl Sobol.

Dodal, že v současné době probíhají výslechy svědků i poškozených – těch zatím eviduje policie deset. "Nemůžeme vyloučit, že jejich počet naroste a tím vzroste i škoda. Kriminalisté očekávají výsledky vyžádaného znaleckého posudku z oboru ekonomika k materiálům, které byly zajištěny například při domovní prohlídce a prohlídce jiných prostor a pozemků. Výsledky by nám měly upřesnit, jak bylo naloženo s financemi klientů realitní kanceláře."

Kam dál? Policie: REKIN dluží lidem 30 milionů korun