VYBRAT REGION
Zavřít mapu

A je to! Na kole můžete do Beskyd

Frýdlant nad Ostravicí – Konečně je otevřen další úsek tolik diskutované Beskydské cyklotrasy, která by v budoucnu měla propojit krajské město Ostravu s Beskydami. Minulý týden začali cyklisté oficiálně jezdit po nové velice atraktivní trase vedoucí až do hor.

22.7.2013 6
SDÍLEJ:

Na snímku je Markéta Knappová (v bílém dresu), která využívá cyklotrasu jak ke každodenní cestě do práce, tak i ve volném čase. Foto: Markéta Kmecová

Téměř třináct kilometrů dlouhý úsek propojuje známé turistické destinace Bašku-Hodoňovice, Pržno, Frýdlant nad Ostravicí i s odbočkou do Čeladné a Ostravici.

„Myslím, že pro všechny, kteří se podílejí na rozvoji turistiky a cestovního ruchu v našem regionu, je to na začátku léta velice příjemná zpráva. Už první dny provozu ukázaly, že se nový úsek Beskydské cyklotrasy stane velkým lákadlem. Dokážu si představit, že se cyklotrasa v zimě stane i příhodným místem pro běžkaře," řekla Helena Pešatová, starostka Frýdlantu nad Ostravicí. Celkový rozpočet na tento projekt činil necelých třiadvacet milionů korun, z toho byla dotace ve výši skoro sedmnácti milionů korun.

Úpravy v projektu

V průběhu zpracování projektu došlo několikrát k úpravám trasy. Zejména z důvodu neprůchodnosti přes některé pozemky byla nakonec „očesaná". Ke zkrácení trasy došlo v Hodoňovicích směrem na Frýdek-Místek. Také v Ostravici byla vypuštěna větev na Mazák. Úplně musela být vyřazena trasa v Čeladné a Pstruží.

Starostka Helena Pešatová ale věří tomu, že v blízké budoucnosti bude možné dojet na kole z Ostravy přímo až do srdce Beskyd. Konečná otevřená cyklotrasa začíná v Hodoňovicích, prochází podél řeky Ostravice a celým Pržnem. Dále pak vede kombinovaně podél toku řeky i po místních komunikacích Frýdlantem, kde se komunikace v Nové Dědině větví. Jedna část přechází přes lávku do Nové Vsi a pak až do Ostravice s ukončením za nádražím. Druhá větev prochází pod silnicí I/56 podél Čeladenky, kde končí. V budoucnosti se počítá s možností pokračování přerušené trasy do Čeladné a Pstruží.

Půjčovna kol

„Šlo o náročný projekt. Se zástupci společnosti Povodí Odry jsme přesně konzultovali například úpravy těles hrází podél řeky Ostravice, po níž komunikace také prochází. Důsledné vyhodnocení rizik bezpečnosti provozu nás přimělo k dobudování normovaného podjezdu pod „prženským mostem". Jako povrch cyklotrasy jsme s ohledem na prostředí CHKO Beskydy museli vyloučit asfalt a zvolili vyhovující variantu třívrstvého jemného zaválcovaného štěrku. Trasa je osazena přehlednými ukazateli směru a cyklorozcestníky. Má celkem pět odpočívadel s informačními tabulemi a stojany na kola. V Ostravici také počítají s půjčováním kol," upřesnila Helena Pešatová.

Cyklotrasu využívá i cyklistka, která po ní jezdí do práce. „Každý den jezdím do práce na kole ze Starého Města do Frýdlantu nad Ostravicí. Ještě než byla cyklotrasa otevřená, už jsem po ní jezdila. V Bašce sice musím jet chvíli přes pole, než se na trasu napojím. Jinak je jízda po cyklotrase skvělá. Cesta mi trvá asi třicet minut. Využívám ji neustále a nadále budu," sdělila Markéta Knappová.

Po povrchu cyklostezky tvořené zaválcovaným štěrkem se prohánějí cyklisté na různých typech kol. Vjezd s ukazatelem směru jízdy na cyklotrasu ve Frýdlantu nad Ostravicí směrem na Pržno a Bašku-Hodoňovice. Na snímku je vidět i zátaras pro automobily.

Autor: Markéta Kmecová

22.7.2013 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kdysi proslulý Hotel Vlčina ve Frenštátě pod Radhoštěm již léta chátrá. Nyní svitla naděje, že by se z něj mohlo stát opět vyhledávané místo.

Hotel Vlčina ve Frenštátě pod Radhoštěm: skončí chátrání?

Ilustrační foto.

Užili si dovolenou i festivaly. Teď už krajští lídři vyhlížejí volby

Plánovaná silnice u Nebor čelí dalším problémům

Už na podzim by se řidiči měli projet po novém obchvatu Třince. Přípravy navazujícího úseku z městské části Nebory do Třanovic se však zadrhly.  

Stát přispěje lidem v Dolní Lomné na domovní čistírny odpadních vod

Dolní Lomná O dotace na domovní čistírny odpadních vod v obcích, které rozdá Ministerstvo životního prostředí prostřednictvím Státního fondu životního prostředí, je velký zájem. Vyčleněné peníze byly vyčerpány čtyři měsíce před stanoveným termínem.

Auto narazilo do mostního zábradlí, spolujezdkyně utrpěla vážná zranění

Vážné následky měla včerejší dopravní nehoda, která se stala poblíž Morávky. Auto tam narazilo do zábradlí mostu.

Tříčlenné týmy si to rozdají v nošení bečky piva

Mosty u Jablunkova – Rok se s rokem sešel a je tu opět akce s názvem Karpatský šerpa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení