VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Projekt 22: Obnova nástrojů lidového souboru

Kozlovice - Soubor lidových písní a tanců Valašský vojvoda z Kozlovic není třeba dlouze představovat. V příštím roce oslaví již čtyřicet let od svého založení a za ta léta si vybudoval dobré jméno doma i v zahraničí.

15.11.2009
SDÍLEJ:

V příštím roce oslaví soubor lidových písní a tanců Valašský vojvoda z Kozlovic již čtyřicet let od svého založení a za ta léta si vybudoval dobré jméno doma i v zahraničí.Foto: Archiv

Jehocílem je uchovat tradice a rozvíjet odkaz lidového umění regionu lašsko-valašského pomezí především v oblasti lidových písní a tanců.

„Za tu dobu se náš soubor vypracoval z regionálního přes celonárodní až do mezinárodního povědomí a uznání a získal řadu ocenění, kterých si nesmírně vážíme. O Vánocích v roce 1999 se nám dostalo mimořádné cti reprezentovat region Beskydy a Českou republiku při předávání vánočního stromu papeži Janu Pavlovi II. ve Vatikánu, vystupovali jsme na Českém národním dni při celosvětové výstavě EXPO 2005 v Japonsku, letos jsme se zúčastnili multižánrového festivalu v Jordánsku,“ vzpomíná na ty nejzajímavější chvíle vedoucí souboru Věra Tobolová.

Není však třeba chodit tak daleko. Desetiletou tradici již má mezinárodní festival adventních a vánočních zvyků Souznění, který každoročně probíhá v Ostravě a v Kozlovicích a jehož je Valašský vojvoda spolupořadatelem, podílejí se na obecních slavnostech a Valašském bále v Kozlovicích, pravidelně vystupují v Českém rozhlase Ostrava i v televizi, znají je i diváci z desítek vystoupení a festivalů po celé republice, které každoročně absolvují. Při tom všem dostávají pořádně zabrat jak kroje, v nichž tanečníci, muzikanti a zpěváci vystupují, ale i hudební nástroje.

„Obnovu krojů máme zabezpečenou, opotřebení nástrojů a obalů na přepravu nás však přivádí do kritické situace. Nutně již potřebují obnovu a opravu,“ posteskla si vedoucí souboru. „Například basa již je natolik opotřebována, že by byla její oprava nerentabilní. Jen nová basa však vyjde na sto tisíc korun. I ostatní nástroje nutně potřebují opravy, vyladění, nové struny, pevný přepravní obal na převoz potřebuje i cimbál,“ představuje projekt, jímž nyní žádají o grant z programu Prazdroj lidem.

Dáte-li jim svůj hlas, pomůžete dobré věci a přispějete k uchování a dalšímu šíření tradice a odkazu lidového umění lašsko-valašského regionu.

Celkové náklady na projekt: 160 000 Kč
Požadovaná částka: 112 000 Kč
Formát pro DMS hlasování: DMS PLR22
Co je důležité vědět:

Projekty, které postoupily do veřejného hlasování, postupně každé úterý představujeme v tištěném Moravskoslezském deníku a týdeníku Frýdecko-Místecko. Seznámit se s nimi můžete postupně také na internetových stránkách Moravskoslezského deníku nebo www.prazdrojlidem.cz. Koncem listopadu pak všechny projekty znovu připomeneme v samostatné příloze novin, jejíž součástí bude i hlasovací kupon.

Již od 1. října můžete hlasovat prostřednictvím internetu nebo dárcovských SMS, které letos mají hodnotu dvou bodů. Cena jedné DMS je 30 Kč, ve prospěch organizace bude převedeno 27 korun. Počet zaslaných DMS není omezen, do hlasování se však počítá pouze první.
DMS je možné posílat na číslo 87 777 ve tvaru DMS(mezera)PLR(číslo projektu 1 až 26).
Příklad: Chcete-li poslat svůj hlas projektu č. 10, zašlete DMS ve tvaru DMS PLR10.
Informace o internetovém hlasování najdete na www.prazdrojlidem.cz
Hlasování bude ukončeno 30. listopadu. Každý dvoustý hlasující bude odměněn drobným dárkem.
Vše o projektu Prazdroj lidem ČTĚTE ZDE!

Autor: Jitka Hrivňáková

15.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kdysi proslulý Hotel Vlčina ve Frenštátě pod Radhoštěm již léta chátrá. Nyní svitla naděje, že by se z něj mohlo stát opět vyhledávané místo.

Hotel Vlčina ve Frenštátě pod Radhoštěm: skončí chátrání?

Ilustrační foto.

Užili si dovolenou i festivaly. Teď už krajští lídři vyhlížejí volby

Plánovaná silnice u Nebor čelí dalším problémům

Už na podzim by se řidiči měli projet po novém obchvatu Třince. Přípravy navazujícího úseku z městské části Nebory do Třanovic se však zadrhly.  

Stát přispěje lidem v Dolní Lomné na domovní čistírny odpadních vod

Dolní Lomná O dotace na domovní čistírny odpadních vod v obcích, které rozdá Ministerstvo životního prostředí prostřednictvím Státního fondu životního prostředí, je velký zájem. Vyčleněné peníze byly vyčerpány čtyři měsíce před stanoveným termínem.

Auto narazilo do mostního zábradlí, spolujezdkyně utrpěla vážná zranění

Vážné následky měla včerejší dopravní nehoda, která se stala poblíž Morávky. Auto tam narazilo do zábradlí mostu.

Tříčlenné týmy si to rozdají v nošení bečky piva

Mosty u Jablunkova – Rok se s rokem sešel a je tu opět akce s názvem Karpatský šerpa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení