Mezi stavbami kraje je i vila připomínající ptáka

Ostrava/FOTOGALERIE/ - Polyfunkční dům Elstav v Ostravě-Vítkovicích, který navrhli architekti Tomáš Bindr a Jen Zelinka z Ateliéru 38, získal hlavní cenu Grand Prix v soutěži Stavba Moravskoslezského kraje za rok 2009.

16.6.2010

Polyfunkční dům v Ostravě-Vítkovicích se stal celkovým vítězem soutěže Stavba Moravskoslezského kraje 2009.Foto: DENÍK/Pavel Sonnek

Nejlepší stavby kraje za loňský rok, rozdělené do několika kategorií, byly v pondělí večer vyhlášeny na slavnostním galavečeru v sále ostravského Divadla Antonína Dvořáka. Do soutěže, jejímž cílem je seznámit laickou i odbornou veřejnost se současnou úrovní stavitelství a architektury v regionu, byl letos přihlášen rekordní počet devětatřiceti objektů.

„Celkově vítězný vítkovický polyfunkční dům uspěl v kategorii Stavby občanské vybavenosti. Cenu za zdařilou rekonstrukci a záchranu kulturní památky získala Rekonstrukce objektu pro zřízení dětského domova ve Fulneku. V kategorii Rodinné domy byl hlavní cenou ohodnocen Rodinný dům Kaňovice. Cenu v této kategorii za technické řešení a kvalitu si odnesli přihlašovatelé Rodinného domu The Bird (symbolizuje ptačí samici na hnízdě – pozn. redakce) v Kunčicích pod Ondřejníkem,“ přiblížila výsledky Monika Baloušková, mluvčí soutěže.

Vítěznou průmyslovou stavbou se podle jejích dalších slov stal Výrobně skladový areál LENA-Hračky. Vítězem v kategorii dopravních, inženýrských a vodohospodářských staveb se stalo stavební dílo Mimoúrovňové propojení silnice II/468 a průmyslové zóny v Třinci-Balinách. Cena odborné poroty pak byla letos udělena za ekologický přínos – získala ji administrativní budova Nordica Ostrava.

„Laická veřejnost svými hlasy zvolila jako vítěze Rodinný dům Kaňovice. Již druhým rokem se také uděluje Cena hejtmana Moravskoslezského kraje. Jaroslav Palas toto ocenění udělil Pavilonu velkých poslucháren FAST, VŠB Ostrava,“ doplnila Baloušková.

Autor: Martin Pleva

16.6.2010 VSTUP DO DISKUSE

OBRAZEM: Vánoční strom na místeckém náměstí už svítí

Na místeckém náměstí Svobody se v pátek rozzářil vánoční strom. Dvanáct metrů vysokou douglasku zdobí sto stříbrných koulí, padesát žárovek měnících barvy, padesát zábleskových žárovek a také stometrový řetěz s tisícovkou LED diod.

Jak přilákat žáky k řemeslu? Školy hledají účinné cesty

Frýdek-Místek - Učňovské obory v tuzemsku skomírají. Školy se potýkají s úbytkem žáků, i proto vymýšlejí nové nápady, jak přilákat zájemce k řemeslu.

Derby rozhodlo až prodloužení, raduje se Třinec

/FOTOGALERIE/ Jubilejní 100. derby tradičních rivalů dopadlo lépe pro hokejisty Třince. Oceláři na svém ledě v utkání 26. kola extraligy porazil Vítkovice 3:2 v prodloužení. Raduje se i Zlín, který udolal Karlovy Vary fotbalovým výsledkem 1:0.