„Na naší kandidátce jsem byl poslední, ale lidé mě „hodili“ na první místo. Nezbývalo mi nic jiného než tuto situaci pochopit. A nadále zůstat starostou,“ řekl redakci 66letý Bilko. Místostarostou je opět Bohuslav Raszka (Coexistentia), jenž dostal dokonce 937 hlasů. Oproti minulému období se nemění ani složení obecní rady.

Bilko míní, že lidé jej ve volbách vyzvali k tomu, aby dokončil obří stavby, které se v poslední době koncentrují v centrální části obce. „Momentálně je to tam děsné,“ shrnul.

Staronový starosta poznamenal, že ve vendryňském zastupitelstvu je zhruba polovina nováčků. Je velmi pravděpodobné, že za čtyři roky už nějaká změna přijde. „Kontinuita je dobrá. Pomáhá k tomu, aby se utvářelo nějaké jádro příštího vedení obce,“ prohlásil.

Do křesla starosty usedl Miroslav Molin

Změna se naopak odehrála na radnici v Hnojníku. Dosavadní starostka Dagmar Malíková (dříve Molinová) kandidovala za sdružení nezávislých kandidátů obce Hnojník, které vyhrálo se ziskem 20,5 procenta hlasů, zůstává však řadovou zastupitelkou. Po volbách oslovila ČSSD a KDU-ČSL, což by dalo dohromady třikrát tři mandáty, sociální demokraté však sestavili vlastní středolevou „čtyřkoalici“.

Novým starostou je 48letý Miroslav Molin, lídr jiného sdružení nezávislých, které volilo 15,6 procenta lidí. V komunální politice je naprostým nováčkem. „To, že jsem nepůsobil v zastupitelstvu a v politice, neznamená, že jsem se o dění na obci nezajímal. Víceméně naskakuji do rozjetého vlaku, musím se rychle zorientovat, ale všechno je jednou poprvé. Myslím si, že je to práce jako každá jiná,“ řekl redakci Molin.

Zorientovat se chce ještě před koncem roku. „Náročné to je. Ale občané nechtějí čekat, chtějí řešení problémů. Já nežádám o 100 dní, ale minimálně o měsíční toleranci,“ dodal.

Místostarostou byl zvolen Zdeněk Škuta (ČSSD). Koalici, která má k dispozici 9 z 15 mandátů, tvoří i KSČM a SNK – Za náš Hnojník. Kritikům nové rady se nelíbí, že v obci o všem rozhodly subjekty, které získaly „jen“ po dvou mandátech, a tvrdí, že „čtyřkoalice“ byla zřejmě dohodnutá předem. Jeden ze zástupců KSČM přitom prošel do zastupitelstva jen velmi těsně.

Peterek kritizuje obsazení výborů

Ustavující hnojnické zastupitelstvo sledovaly desítky občanů. Dosavadní radní Tomáš Peterek (KDU-ČSL) sice navrhl, aby starostkou zůstala Dagmar Malíková, návrh ale neprošel. Přehlasován byl i návrh, aby byl Peterek v čele finančního výboru. Ten nově povede Bohuslav Kudláček (KSČM), také další dva členové výboru jsou zástupci koalice.

„Opozice není zastoupena ve výboru, který kontroluje hospodaření,“ podivil se Peterek. „V kontrolním výboru jsou pak sice z opozice dva lidé, ale předsedou je člen rady. Do jisté míry to není standardní,“ prohlásil Peterek, jenž v minulosti ve finančním výboru působil.

Starosta Miroslav Molin ale říká, že podobně postupovalo i bývalé vedení obce. „Rozdělení předsedů výborů a jednotlivých členů proběhlo, myslím si, klasickým způsobem. Učinili jsme tak víceméně po dohodě čtyřkoalice, vycházelo se ze zkušeností těch, kteří už v radě nebo v zastupitelstvu působili. Osobně v tom nevidím nic katastrofického,“ prohlásil Molin. „Že se to některým lidem nelíbí? Máme demokracii, svůj názor může projevit každý.“ Dagmar Malíková redakci řekla, že k ustavujícímu jednání zastupitelů se raději nebude vyjadřovat.