Ferenc tvrdí, že akutní péči není žádná z těchto nemocnic schopna zajistit a že systém musí zákonitě zkolabovat. „Ten systém nemůže fungovat,“ kritizuje ředitel nemocnice v Havířově Jan Ferenc plány kraje na zajištění akutní péče v případě odchodu lékařů

Proč si to myslíte?

„Proč? Protože když lékaři splní hrozby a od 1. března už nebudou v práci, nedokáží nemocnice zajistit zachování akutní péče. Když vám odejde naprostá většina lidí, jak to chcete udělat?“

Kraj plánuje vytvořit tzv. územní nemocnice, konkrétně na Karvinsku z havířovské, orlovské, karvinské a třinecké nemocnice Sosna. Jejich lékaři by společnými silami měli akutní péči zajistit.

„Prosím Vás, jak, když z každé této nemocnice odejde část lékařů právě z těch nejfrekventovanějších oborů?“

Nevím, lékaři třeba mohou mezi nemocnicemi přejíždět.

„Nesmysl. Já přece nemohu nutit lékaře, aby dojížděl pracovat jinam, než tam, kde pracuje teď. Dotyčný by s tím musel souhlasit.“

A co říkáte na možnost převážet pacienty do jiných nemocnic, když třeba v Havířově nebude nikdo, kdo by se jich mohl ujmout?

„Samozřejmě, to je jedna z variant, ale podle mne naprosto utopistická. Když začneme všechno vozit například do Fakultní nemocnice v Ostravě, a udělá to více nemocnic, tak tenhle systém zkolabuje do hodiny. Samozřejmě, že jsou zde „záložní“ nemocnice, které provozuje AGEL nebo Městská nemocnice v Ostravě, ale ani ty podle mne nemůžou ten případný nápor pacientů zvládnout.“

Jaké tedy máte Vy řešení? Jak z té zapeklité situace ven?

„Stát, resp. ministr zdravotnictví musí začít okamžitě jednat. Podle něj je na vině ministr zdravotnictví, že všechno nechal dojít do takové situace. Slíbit lékařům přidání platů třeba v horizontu tří let, prostě alespoň nějaký vstřícný krok.“