„Chceme pokračovat v projektu Zahrada dvou břehů, konkrétně v úpravách prostor mezi oběma mosty,“ uvedl starosta Českého Těšína Vít Slováček. Až dosud se pracovalo v rámci projektu v místech od obou mostů směrem z centra – tedy po proudu řeky na Karvinou a proti proudu k Třinci.

„Pod Zámeckým vrchem tak znovu vyrostla například kavárna a čítárna Noiva a odpočinková zóna, velké proměny doznaly Masarykovy sady. Na okraji parku Adama Sikory se buduje zase nová lávka a také vznikají prostory pro relaxaci,“ popsal Slováček.

Nyní se práce soustředí do centra, kde by také měla vzniknout další lávka přes Olši, alespoň symbolicky spojující obě náměstí. V plánu je navíc úprava českého břehu, aby se tam lidé mohli procházet a jezdit na kolech nebo in-line bruslích. Poláci také mají v plánu opravit takzvané Slezské Benátky a vyspravit cestu nahoru k náměstí, která vede kolem Studny tří bratří a dalších historicky zajímavých míst.

Polská strana nyní dokončuje vizualizaci a projekt, jak by Slezské Benátky měly po opravě vypadat. „Jednáme i s majiteli pozemků a domů v lokalitě,“ popsal místostarosta polského Těšína Adam Swakoń.

Mnohem problémovější je ale jednání s majiteli malého trhu, který je hned u hranice na polské straně řeky. „Rádi bychom, aby bylo uspořádanější i tržiště, ne takový moloch, jaký je to teď. Bohužel se jedná o soukromý pozemek, kde město nemůže majitelům až tolik nařizovat, co tam mají dělat. Vedeme sice jednání, ale oba vlastníci tvrdí, že jim to vlastně nepatří, ale obrátit se máme na druhého z vlastníků,“ popsal spletité jednání Swakoń.

Úprav dozná také podoba lávky, která dříve na české straně stávala naproti budově policie, a v minulosti sloužila pouze vojákům střežícím hranici. Počátkem sedmdesátých let minulého století ji strhla povodeň a právě kvůli hrozbě povodní zasáhli do vzhledu lávky projektanti.

„Povodí Odry nám trochu pozměnilo vzhled lávky, která bude kvůli technickým parametrům vypadat trošku jinak, než je původně v plánech,“ řekl místostarosta Českého Těšína Stanislav Folwarczny.

Kdy se vše bude realizovat? Obě města momentálně shánějí finance na dopracovávané projekty a možnosti, kde by se daly čerpat dotace. „V dotačním období Evropské unie na roky 2014 až 2020 mají být vyhlášeny zajímavé programy, kam by se Těšíny mohly vejít a získat potřebné finance,“ slibuje možnost Václav Laštůvka, výkonný ředitel Euroregionu Těšínské Slezsko.