VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Po podpisu memoranda byl ministr také v Kojkovicích

Třinec – Memorandum, které má v budoucnu zlepšit ovzduší v hutnickém městě, podepsali v Třinci ministr životního prostředí Tomáš Chalupa a starostka Věra Palkovská.

1.7.2011
SDÍLEJ:

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa a starostka Věra Palkovská právě podepisují memorandum, které má vést ke zlepšení ovzduší ve městě.Foto: Archiv MÚ Třinec

Chalupa se seznámil i s projektem revitalizace povodí Olše a zároveň si prohlédl nedávno zkolaudovanou kořenovou čističku odpadních vod v třinecké části Kojkovice.

Účelem podepsaného memoranda je především snižovat úroveň znečištění ovzduší ve městě a v jeho bezprostředním okolí, nastínit možné změny pravidel čerpání finančních prostředků z evropských i národních zdrojů, rozšířit oblast podpory operačních programů o alternativní dopravu a zařízení k minimalizaci sekundární prašnosti a podpořit osvětu a informovanost lidí o rizicích znečišťování ovzduší a možnostech jeho snížení (lokální vytápění, doprava).

„Memorandum deklaruje společnou vůli města Třince a ministerstva životního prostředí konkrétními kroky přispět k tomu, aby se zlepšila kvalita ovzduší nejen v samotném Třinci, ale v celém našem regionu. V závislosti na finančních možnostech budeme společnými silami tyto konkrétní body naplňovat. Věřím, že se jedná o správný krok, který odstartoval proces vedoucí ke zlepšení kvality ovzduší v našem městě,“ uvedla starostka Věra Palkovská.

Třinec v memorandu přislíbil třeba to, že podpoří rozvoj využívání alternativních paliv ve městě, v rámci osvětové kampaně vysvětlí občanům negativní dopady spalování nevhodných paliv včetně odpadů v nevyhovujících zastaralých kotlích v domácnostech, bude podporovat výstavbu silničních obchvatů, provede důkladný úklid vozovek na konci posypové sezony, město navíc bude využívat prostředky z národních zdrojů, například na ozdravné pobyty dětí v přírodě. Postup se má upřesňovat v rámci pravidelných jednání obou stran.

„Máme v diskusi několik projektů s Třineckými železárnami, zamýšlíme se nad konkrétními opatřeními spíše technického charakteru, aby došlo ke snížení prašnosti jednotlivých provozů. Vedeme debatu nad otázkou řešení podpory alternativního systému pro autobusovou a vůbec automobilovou dopravu. Samostatnou kapitolou je otázka přeshraničních vlivů, ty tady pociťujete nejsilněji. Chtěli bychom otevřít debatu na toto téma počátkem července na summitu ministrů životního prostředí v Polsku, kde předložíme návrh memoranda. Rádi bychom přesvědčili polskou stranu, abychom vytvořili přeshraniční projekt podpory inovací a podpory investic do průmyslu s cílem snížit ekologickou zátěž v této oblasti na polské i české straně,“ řekl v Třinci ministr Tomáš Chalupa.

Autor: Marek Cholewa

1.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Následky požáru dřevěného kostela v Gutech.
10

Soud v případu požáru kostela rozhodl o stížnosti na vazbu

Ilustrační foto.

Lepší autobusy i služby? Dopravu čekají změny

Ve městě otevřel první barbershop

Pánské holičství, ve kterém zákazníkům oholí vousy břitvou, udělají peeling obličeje a k tomu přidají prémiový alkohol. Takhle to vypadá v Retro Barbershopu, který můžou zájemci od začátku srpna najít ve Frýdku na třídě T. G. Masaryka.

Den D se přiblížil. Ve čtvrtek se rozhodne o osudu OKD

Karvinsko – Už ve čtvrtek se sejdou věřitelé společnosti OKD, která je od loňského května v insolvenci, aby rozhodli o osudu největší těžební firmy v zemi a tím i budoucnosti jejích zaměstnanců.

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

Hluk čtyř motorů letounu blížícího se k přistání na ostravském letišti poutal k obloze zraky lidí na trase od Opavy přes Bílovec, Frýdek-Místek, Havířov, Šenov či Ostravu.

Oprava horkovodu dočasně zruší autobusové zastávky v Místku

Práce na výměně horkovodního potrubí společnosti v lokalitě ulic Vrchlického a ČSA v Místku opět omezí autobusovou dopravu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení