Důvodem je podle zjištění Deníku trestní oznámení, se kterým se na okresní státní zastupitelství obrátil nájemník jednoho z bytů ve Wolkerově ulici.

Třinečan tvrdí, že tehdy měl, stejně jako jeho sousedé v panelovém domě, o koupi bytu zájem, ale město mu to neumožnilo. A je přesvědčen o tom, že Třinec poté prodal byty soukromé firmě pod cenou byty první kategorie firma získala za přibližně 1500 korun za metr čtvereční, přitom cena „v místě a čase obvyklá“ v případě Třince prý v té době byla nejméně sedm tisíc korun za metr.

Policejní mluvčí: Spis jsme přijali a věci se budou šetřit

Muž, jehož jméno redakce zná, podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Je ale zjevné, že oznámení míří na někdejší třinecké zastupitele, kteří o prodeji hlasovali v první polovině roku 2004. Poškozený muž říká, že k informacím v kupních smlouvách se dostal až nyní. Míní, že byly spáchány tři trestné činy, žalobci však jeho tvrzení „zredukovali“ podle nich se mohlo jednat o zneužívání pravomoci veřejného činitele a také o porušování povinností při správě cizího majetku.

Státní zastupitelství případ v minulých dnech předalo policii. Informaci redakci potvrdil policejní mluvčí Vlastimil Starzyk. „Je pravdou, že 16. září jsme tento spis přijali. Je zaevidován a věci se budou šetřit,“ řekl.

Podle něj se dá zjednodušeně říct, že jde o podání na „divný prodej“ bytů, přičemž muž tvrdí, že nájemníci se jednohlasně dohodli, že chtějí byty koupit, avšak nakonec je měla za výhodných podmínek získat soukromá firma. Šetření má na starosti krajská správa PČR, konkrétně oddělení hospodářské kriminality územního odboru ve Frýdku-Místku. Pokud jde o cenu, za jakou firma Byty Třinec nemovitosti kupovala, Starzyk naznačil, že „stoprocentně bude přibrán znalec“, který se k částkám vyjádří. Šetření zpravidla trvá dva měsíce, ale pokud jsou k tomu důvody, může se lhůta prodloužit.

Exstarosta vyloučil, že by město chtělo firmě pomoci

Kdy policie rozhodne? „Teoreticky by to mohlo být do konce roku, ale to už jsou spekulace,“ naznačil mluvčí. V roce 2004 se v Třinci rozhodli odprodat 363 městských bytů. Přednost tehdy dostali občané, kterým byly byty nabízeny za cenu, která se pohybovala do dvaceti pěti procent tržní hodnoty. Více než sto bytových jednotek ale nakonec získala firma Byty Třinec. Podle radnice šlo o lokality, kde se nájemníci nebyli schopni domluvit, případně neměli o koupi zájem. „Vylučuji možnost, že bychom tehdy měli nějak spekulovat, že bychom chtěli té firmě Byty Třinec pomoci,“ řekl Igor Petrov, jenž byl před sedmi lety třineckým starostou.

„Ten prodej byl naprosto transparentní a poctivý k občanům, mohli si to koupit relativně levně. My jsme byli dokonce kritizováni za to, že zvýhodňujeme občany, kteří žijí v městských bytech – oproti občanům, kteří tuto možnost neměli,“ pravil Petrov.

Současná starostka Věra Palkovská byla tehdy místostarostkou – a také ona říká, že soukromé firmě se byty prodávaly jen výjimečně v případech, kdy bylo nutné „vyčistit“ vlastnické vztahy. „Je to rok 2004, celou tuto problematiku řešil pan starosta, já jsem měla na starosti průmyslovou zónu a tak dále. Ale proběhlo to dle pravidel a zásady schvalovalo zastupitelstvo. Mám k dispozici zápisy a jediný hlas nebyl proti. Nebyl s tím problém,“ uvedla. „V prvním kole se byty nabízely nájemníkům, ve druhém kole šlo to, aby byl jeden majitel pro celý dům nebo celý vchod,“ připomněla. Zastupitelé o odprodeji městských bytů hlasovali v dubnu a červnu 2004.

Společnost Byty Třinec koupila již v roce 2003 více než čtyři tisíce bytů od Třineckých železáren. Firma počátkem loňského roku zanikla, a to v rámci fúze uvnitř realitní skupiny CPI. Sedm let starou záležitost vlastníci třineckých bytů nekomentují. „S ohledem na aktuální právní stav této věci nebudeme situaci nyní komentovat,“ řekla redakci mluvčí CPI Michaela Winklerová.