VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Téma Deníku: Advent a vánoční jarmarky

Region - Období adventu předcházející vánoční svátky končí. Advent je pro někoho časem liturgického rozjímání, jiným přináší spíše stres a shon. Všude je ale i dobou tradičních jarmarků a předvánočních trhů.

25.12.2007
SDÍLEJ:

Mikulášský jarmark v Třinci.Foto: Petr Rubal

Advent znamená pro věřící období radostného očekávání, na jitřních mších v kostelech se zpívají mariánské adventní roráty, věřící se těší na příchod Spasitele Ježíše Krista. Slovo má základ v latině a znamená příchod. Advent má být také čtyřtýdenním obdobím půstu a rozjímání.

Toto slavnostní období začíná první adventní neděli mezi 27. listopadem a 3. prosincem a končí západem slunce na Štědrý den, tedy dnem Narození Páně 25. prosince. Podle tradice se každou adventní neděli zapaluje jedna svíčka na adventním věnci, děti otevírají každý den jedno okénko na adventních kalendářích.

Pro mnohé ovšem adventní období symbolizuje také začátek předvánočního shonu, velkého úklidu, pečení cukroví a shánění dárků. Jakýmsi mezistupněm mezi svatým rozjímáním a strohou realitou bývají tradiční jarmarky a vánoční trhy. Na některých místech by se jejich tradice dala vystopovat až do středověku, jiné jsou zcela nově zavedené, všechny ale voní vánoční atmosférou. Na Frýdecko-Místecku letos skutečně bylo z čeho vybírat.

Jarmarky a vyřezávání se muži staly koníčkem

Brušperk (jr) – Na brušperském jarmarku, který pravidelně zaplňuje zdejší náměstí koncem listopadu, bylo letos možné najít všehochuť od vietnamského zboží a pouťových cetek až po tradiční jarmareční zboží.

Na každého, kdo procházel brušperským náměstím v sobotu týden před začátkem adventu, ale neomylně dýchla předvánoční atmosféra plná perníčků, medoviny, drobností vhodných pod stromeček a ponurého počasí. Starobylé náměstíčko zcela zaplnily stánky se zbožím nejrůznějšího sortimentu od tradičních výrobků a pochutin až po vietnamské oblečení a pouťové cetky. Lidé začali myslet na vánoční překvapení a v chladném deštivém počasí se obzvláštní přízni těšili prodejci horké medoviny, jejichž stanoviště neustále obklopovaly hloučky lidí, kteří hledali trochu tepla pro své prsty na malých plastových kelímcích.

„Na jarmarky jezdívám celý život. Nabízím výrobky ze dřeva do kuchyně, jako jsou vařečky, škrabky, prkýnka, kvedlačky a pro děti mám i tradiční řehtačky. Vyrábím je sám, je to můj celoživotní koníček,“ usmíval se jeden z prodejců tradičního jarmarečního zboží třiasedmdesátiletý Ladislav Vološin ze Šenova. Prodej těchto výrobků na zbohatnutí skutečně nestačí. „Vyrábím je z tvrdého bukového dřeva. Výroba jedné vařechy trvá asi dvě hodiny,“ pověděl řezbář a prodejce v jedné osobě. Své krásně hladce opracované výrobky nabízí za téměř symbolické ceny. Nejlevnější kousky za pouhých dvacet korun, většina jeho zboží není dražší než šedesát korun a nejdražší bytelná prkénka má za sto dvacet korun.

„Vyřezávám celou zimu, těší mě to. V létě už trochu méně, protože to mám spoustu jiné práce. Na jarmarky se mnou často jezdívala i má žena, ale ta už zemřela,“ vyprávěl řezbář. Celý život pracoval v hutnictví, teď už je ale v důchodu. Kvalitu svých kuchyňských výrobků si také sám ověřuje v praxi. „Vaření mě vždycky bavilo, vařím hodně rád,“ dodal. To má společné i s jedním ze svých zákazníků. „Na brušperský jarmark chodím pokaždé a vždycky si něco vyberu. Nejvíce oceňuji tradiční zboží, jako například právě dřevěné nádobí. Také vařím rád, tak po chlapsku, speciality, u kterých si můžu vyhrát s kořením,“ svěřil se Pavel Bouzek z Brušperku. „Na jarmarku jsem zrovna začal kupovat vánoční dárky. Prozatím mám nějaké sladkosti pro syna na Mikuláše, okouknul jsem, co se nabízí a něco ještě vyberu,“ dodal.

Betlémy ve Staré Vsi

Stará Ves nad Ondřejnicí (red) – Vánoční atmosféru přineslo do Staré Vsi nad Ondřejnicí rozsvícení vánočního stromu doprovázené vánočně laděným programem. O nevšední zážitek se na nádvoří staroveského zámku postaral Lašský soubor písní a tanců Ondřejnica předvedením živého betlému. Součástí večera byla i vernisáž výstavy betlémů v informačním centru zámku. Návštěvníci, kterých se sešlo opravdu hodně, měli možnost spatřit více než šedesát betlémů vytvořených z tradičních i netradičních materiálů.

Betlémy dřevěné, keramické, skleněné, kovové, papírové, z kukuřičného šustí, betlémy zhotovené z provázků, kamínků a mnohé další. Největšímu zájmu dětí se těšily jesličky vyrobené ze sena a jiných přírodních materiálů, které zapůjčila Jarmila Hodulíková ze Staré Bělé. Dospělí návštěvníci nejvíce obdivovali vyřezávaný dřevěný betlém, který zhotovila Zdenka Havránková z Krmelína. Návštěva výstavy nabízí příležitost ke zpestření adventního času. Výstava je otevřena vždy o sobotách a nedělích od 9 do 17 hodin a potrvá do 16. prosince.

Jarmark byl také v Třinci

Třinec (lew) – Mikulášský jarmark proběhl na konci listopadu vprostorách Kulturního domu Trisia vTřinci a na prostranství před tímto kulturním stánkem.

Právě Trisia je spolu s Muzeem Třineckých železáren a města Třince pořadatelem oblíbené akce. Letos se uskutečnil již šestý ročník Mikulášského jarmarku. „Touto akcí chceme připomenout a zároveň zachovat především rukodělné práce a držet se tak tradic našeho kulturního dědictví. Na své si na jarmarcích přicházejí jak dospělí, tak děti. Každý rok se Mikulášského jarmarku účastní na padesát stánkařů. Letošní rok byl v tomto směru rekordní, přihlásilo se totiž více než 70 prodávajících,“ upozornila vedoucí muzea Eva Zamarská.

Během dne návštěvníci viděli ukázky technik tradičních uměleckých řemesel – umělecké kováře, řezbáře, tkalce, košíkáře nebo dráteníky. K vidění bylo i paličkování, malování na skle, vyšívání či spřádání vlny na kolovrátku. Lidé si rovněž mohli zakoupit výrobky lidové tvořivosti, mezi něž patří keramika, dřevěné a textilní hračky, malované hedvábí a foukané sklo.

25.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Frýdek-Místek o víkendu navštíví šermíři. Město bude pokračovat v oslavách

Soud ve věci OKD. Insolvenční správce Lee Louda.
SLEDUJEME ON-LINE
4

Událost dne: věřitelé rozhodnou o osudu OKD

Policisté hledají dívku z dětského centra

Se žádostí o pomoc se obrátili na veřejnost policisté, kteří pátrají po 14leté dívce, která odešla z dětského centra. 

Obnovu chaty podpořilo i město

Vstup do chaty Prašivá vede dveřmi, které byly pořízeny z daru frýdecko-místeckého magistrátu.  

Debutant Bartošák: Čekal jsem dlouho, škoda prohry

/FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ Tak se dočkal! Hokejový gólman Patrik Bartošák si ve středečním přípravném utkání se Slováky v Třinci odbyl premiéru v seniorské reprezentaci.

Dřevjanka u Zbuja je na prodej

Ostravice - Oblíbená horská restaurace Dřevjanka U Zbuja pravděpodobně změní majitele. Je totiž nabízena i s přilehlým nově postaveným penzionem k prodeji. Celková cena se má pohybovat okolo deseti milionu korun.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení