„Je to věčný problém, který tady byl, je a zřejmě bude,“ řekla ředitelka Základní školy na Porubské ulici v Ostravě-Porubě Milena Walderová. I ona se často setkává se žádostmi rodičů o to, aby žáci měli jedny učebnice doma a druhé ve škole. „I při nejlepší vůli jim to nemůžeme splnit, protože na to nemáme dostatek peněz. Na druhé straně ale musím říct, že děti nosí často i věci, které na ten který den vůbec nepotřebují. V aktovce nechají třeba učebnice z minulého dne nebo v nich mají dvoulitrové lahve s kolou,“ upřesnila s tím, že dvoje učebnice mají jen ty děti, které si přinesou od lékaře potvrzení, že těžké aktovky nosit nesmějí.

Ředitelka Základní školy Ostrčilova v Moravské Ostravě Dagmar Dluhošová má stejný názor. „Všechno to záleží ale i na učitelích. Pokud si některý kantor vymyslí, že chce, aby si žáci přinesli deset pomůcek do jednoho předmětu, pak to může být opravdu problém. My se ale snažíme, aby naši žáci nosili opravdu jen to nejnutnější,“ řekla Dluhošová.

Tento problém řeší i pětatřicetilá Jaroslava Žáková, jejíž dcera navštěvuje 4. třídu jedné základní školy v Ostravě-Hrabůvce. „Je to něco strašného. Ještěže to nemá holka do školy daleko. Lékařka nám už potvrdila, že skoliózu páteře má právě kvůli nošení těžké aktovky,“ postěžovala si a dodala, že ona sama má problém aktovku vůbec zvednout. „Mělo by se s tím opravdu něco dělat. Kromě školní brašny nosí dcera totiž i další tašku, kde má například převlečení do tělocviku,“ doplnila nešťastná matka.

Lékaři to potvrzují „Páteř mnohých dětí je opravdu ve špatném stavu. Vadné držení těla vidíme už u žáků prvních a druhých tříd, takže těžké aktovky k tomu určitě přispívají,“ sdělila dětská lékařka z Ostravy-Výškovic Darja Komínková s tím, že potvrzení na druhé učebnice vydávají školákům v běžné praxi odborníci, tedy ortopedové a neurologové.