VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Amnestie pro dlužníky vynesla městu statisíce korun

Frýdek-Místek – Frýdek-Místek už zná výsledky takzvané amnestie pro dlužníky, kteří městu dlužili na nájemném. Do konce března měli tito lidé šanci vyrovnat své závazky bezbolestně, bez poplatků z prodlení

24.4.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/ Petr Šilar

O prominutí poplatků z prodlení v souvislosti s opožděnými platbami za užívání obecního bytu rozhodli zastupitelé vloni v září. „Takzvaná amnestie se vztahovala na dluhy, které vznikly do konce srpna 2009 a dlužník je musel uhradit v období od 15. září 2009 do 31. března.2010,“ upřesnila Blažena Vincurová z odboru správy obecního majetku frýdecko-místeckého magistrátu.

Těm, kteří v tomto termínu svůj dluh na nájemném zaplatili, město prominulo poplatky z prodlení vztahující se k tomuto dluhu. „Tato možnost se týkala 385 dlužníků, z toho 228 této možnosti využilo a uhradilo více než jeden milion korun,“ informovala Blažena Vincurová.

Dodala, že někteří nájemci obecních bytů dlužili pouze na poplatcích z prodlení. „V tomto případě se amnestie týkala 148 dlužníků, z toho 61 využilo amnestie a uhradilo 686 tisíc korun,“ vypočetla Blažena Vincurová. „Amnestie byla z pohledu města úspěšná. Zároveň umožnila řadě dlužníků vyrovnat za výhodných podmínek své dluhy a vyhnout se tak případným exekucím,“ dodala.

Mnoho dlužníků využilo amnestie až na poslední chvíli, někteří už ale uhradili i před koncem loňského roku. „Například jeden z dlužníků městu dlužil 118 tisíc korun. Díky amnestii ale zaplatil jen 23 tisíc korun a zbylá částka, kterou činily poplatky a úroky z prodlení, mu byla prominuta,“ uvedla příklad mluvčí města Jana Matějíková. Onen dlužník tedy díky amnestii ušetřil nejméně 95 tisíc korun, kdyby však došlo na soud, je možné, že by tato částka byla ještě mnohem vyšší.

Město podobnou amnestii nevyhlásilo poprvé. Podobnou šanci už dlužníci dostali za posledních devět let čtyřikrát, přičemž poslední amnestie proběhla zhruba před pěti lety. V minulosti ovšem byla amnestie vázána na další podmínky. U dlužníků na nájemném například nesměl být evidován žádný další dluh vyplývající z užívání bytu. Kvůli tomuto omezení mnozí lidé amnestie nevyužili, protože nemohli zaplatit ostatní dluhy, jako jsou například náklady řízení.

Město vloni vyhlásilo amnestii i proto, že v posledních měsících dluhy související s užíváním obecních bytů razantně stouply. Ke konci roku 2006 lidé městu takto dlužili 10,7 milionu korun, o rok později 10,2 milionu korun a další rok 9,3 milionu korun. Minulý rok tato částka dosáhla 15,9 milionu korun.

Autor: Jana Rumianová

24.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

AN 124 Ruslan nad Havířovem.
9

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

Ilustrační foto.

Oprava horkovodu dočasně zruší autobusové zastávky v Místku

Nový volnočasový areál by měl sloužit všem generacím

U řeky Ostravice ve Frýdku-Místku by mohl přibýt areál pro volnočasové aktivity. Magistrát počítá s tím, že by měl vyrůst v ulici 28. října poblíž restaurace Golf.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Například na frekventované trase Praha - Ostrava trvala téměř celou druhou polovinu 20. století cesta až šest hodin. Dnes jsou to pouhé tři hodiny a cesta je mnohdy díky servisu jednotlivých dopravců a moderním vozům spíše relaxem.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Dolní Lomná - Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Při Beskydských rekordech se štafetově pila limonáda

Pokus o další zápis Frýdku-Místku do České knihy rekordů se vydařil. Návštěvníci frýdeckého náměstí se při sobotních Beskydských rekordech, které byly spojeny s gastrofestivalem, zapojili do štafetového pití limonády Koňakola od pivovaru Koníček.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení