Krizový manažer Vojtěch Doležal, jehož kvůli problémům najalo ministerstvo životního prostředí, na jednání třineckých zastupitelů naznačil, že částka by mohla být nižší než 41 milionů eur. „Pohybujeme se samozřejmě nižším směrem,“ řekl. Zmínil i částku 882 milionů korun. "Berte to opravdu jako komentář, nikoliv jako dogma," řekl zastupitelům.

Podíl obcí na revitalizaci zřejmě nepřesáhne devět milionů eur. Ještě nedávno vypadaly odhady nákladů mnohem hrozivěji.

Na akci spolupracuje osm obcí. Zhruba 250 milionů korun ušetří díky úspěšným jednáním s úřady. U kurzové ztráty například vláda tento týden revitalizaci přislíbila pomoc zhruba 97 milionů korun. "Dobrou zprávou je, že obě instituce, jak Evropská komise, tak i vláda, vyšly dostatečně vstříc. Nebyla potřeba sáhnout ani do jednoho metru díla," připomněl. Ještě nedávno se přitom spekulovalo o zkracování některých větví kanalizace.

Na zemině obce ušetří deset procent

Stovky milionů se podařilo ušetřit i revizí tendrové dokumentace. Doležal poznamenal, že jen změnou pažení, která přitom nebude mít na kvalitu stavby kanalizace zásadní vliv, se cena snížila přibližně o pět tisíc korun za metr.

O dalších deset procent bude stavba levnější díky tomu, že obce si vytěženou nekontaminovanou zeminu ponechají. „Dovolil bych si říci, že zadávací dokumentace nebyla zpracována zrovna v nejvyšší kvalitě,“ upozornil Vojtěch Doležal.

Výběrové řízení na zhotovitele stavby mělo skončit 16. prosince. Podle Doležala se po konzultacích s ministerstvem a Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ukázalo, že "řízení je nejlépe zrušit".

"Bude nutné vypsat nové výběrové řízení. Ještě je potřebné zvážit, jestli všech osm samostatně, či tři dohromady," upozornil Doležal s tím, že ÚOHS se kloní k variantě osmi soutěží. Definitivní slovo má mít Slezský vodohospodářský svazek.

Na celou stavbu je rok a půl

Nový "jízdní řád" revitalizace vypadá následovně: projednání nové zadávací dokumentace se plánuje ve zkráceném režimu 19. ledna, už 23. ledna by mělo dojít k zveřejnění zadávacího řízení. Odevzdání nabídek firem vychází na 26. března. "Doufejme, že díky opakované kontrole od všech institucí nebudou úspěšné případné námitky těch, kteří by nezvítězili," poznamenal Vojtěch Doležal.

K podepsání smluv by mohlo dojít 20. dubna 2009. Ukončení stavebních prací se plánuje 30. října 2010. "Pro jistotu tam máme ještě dva měsíce rezervu," řekl Doležal. Upozornil, že se podařilo vyjednat změnu termínu pro zkušební provoz nových čistíren.

Nesouhlas jedné obce znamená krach

"Změna struktury celého projektu se musí promítnout do změny stanov svazku. Tam budou pevně dané vztahy mezi obcemi. Jestli ale na tato pravidla hry nepřistoupí jednotlivá zastupitelstva, celý projekt se okamžitě dostává na lopatky," zdůraznila třinecká starostka Věra Palkovská.

Kam dál?

Stavbu kanalizace lze zvládnout levněji a v termínu, naznačil Olšar

Na záchranu projektu mají měsíc. Ve hře je 700 milionů z EU