VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Děti oslavily Den Země

Frýdek-Místek /FOTOGALERIE/ – Frýdecko-místecké sady Bedřicha Smetany ve čtvrtek 22. dubna ožily. Už posedmé se tu totiž konala oslava Dne Země, která tentokrát nesla podtitul Země není popelnice.

23.4.2010
SDÍLEJ:

Ve frýdecko-místeckých sadech Bedřicha Smetany proběhnul Den Země.Foto: Deník/Jana Rumianová

Program se letos tématicky zaměřil na problematiku spojenou s odpady. Jeho hlavním úkolem bylo upozornit na problémy životního prostředí a naznačit možnosti jejich řešení. Prostor tu dostaly organizace, které se zabývají ochranou přírody a připraven byl i zábavný doprovodný program plný her a soutěží.

Program Dne Země se letos vydařil, nadšeny byly děti i organizátoři: „Akce se letos skutečně vydařila. Zájem dětí byl opravdu velký. Velký úspěch sklidily například stanoviště, kde si mohly samy něco vyrobit a odnést domů. Za splnění některých úkolů také děti získávaly razítka, za které potom mohly na jednom stanovišti od města dostat sladkou odměnu,“ zhodnotila průběh Dne Země vedoucí střediska ekologické výchovy občanského sdružení Vita Michaela Valová.

„Den Země probíhá každý rok na jiné téma, takže se tu prezentované aktivity mění, pokaždé je tu něco nového a děti se nenudí, ani když už jsou tu poněkolikáté. Zdejší školy už si na tuto akci zvykly a tradičně si ji nenechávají ujít,“ pověděla Michaela Valová. „Zabýváme se environmentální výchovou, navštěvujeme školy s několika programy a právě na Dnu Země jsme tyto programy prezentovali. Mohu říct, že děti jsou o ekologii stále lépe informované a mají o ekologické výchově čím dál větší povědomí, což nám samozřejmě dělá velkou radost,“ usmívala se Michaela Valová ze sdružení Vita.

„Na našem stanovišti jsme batikovali prostírání přírodními barvivy – červenou řepou a kurkumou. Děti to velice bavilo, byly rády, že mohou samy něco pěkného vyrobit,“ pověděla lektorka občanského sdružení Vita Alena Svobodová.

Na programu se velkou měrou podílelo i frýdecko-místecké Středisko volného času Klíč. Děti z Klíče také celý program Dne Země uvedly originální módní přehlídkou modelů, které vyrobily z odpadového materiálu. Středisko volného času Klíč spolu s občanským sdružením Mlá-dě pak také nabídly možnost vlastnoručního vytvoření mozaiky z odpadových střepů dlažby a připravily i štafetové soutěže a lanové překážky. „Pohybové aktivity, které jsme připravili, děti velmi bavily. Zvláště je lákala malá lanová dráha,“ usmíval se Zdeněk Žatečka z SVČ Klíč.

Na akci se představila i celá řada dalších organizací, jako například i společnost Asekol, která se zabývá zpětným odběrem elektrozařízení nebo Povodí Odry, které připravilo různé informační panely o ochraně a obnově přirozených biotopů při správě toků a znalostní testíky. Svou činnost prezentovala i Frýdecká skládka a nechyběli ani rybáři a včelaři. V přilehlém areálu Sokolík pak občanské sdružení S.K. a K.S. Dakota předvedlo ukázky táboření a indiánského folklóru.

Marxismus–leninismus a ekologická výchova (glosa autorky článku)

Den Země, který proběhnul ve frýdecko-místeckých sadech Bedřicha Smetany, přilákal stovky dětí školního věku. Ty tu hravou a zábavnou formou mohly vstřebávat informace týkající se ekologie, ochrany životního prostředí, důležitosti třídění odpadů, nebo se tu také mohly nechat inspirovat, jak by mohly zajímavě a užitečně trávit svůj volný čas.

Při takových příležitostech mě vždycky napadá, že tato mladá generace už snad bude ochranu přírody a životního prostředí považovat za naprostou samozřejmost a že, až vyroste, v tomto ohledu změní svět k lepšímu. Dnešní děti k tomu mají určitě v obecné rovině nakročeno mnohem lépe, než „naše“ poněkud pokročilejší generace.

Vždyť k čemu ve škole vychovávali nás? Ať v paměti lovím, jak lovím, o ekologické výchově tam kloudného nebylo nic. Nejdůležitější ze všeho poznání rozhodně nebylo to, že se máme k přírodě chovat šetrně, ale škole spíše záleželo na tom, abychom precizně znali základy marxismu-leninismu a abychom dostatečně pohotově dokázali citovat propagandistická hesla.

Musím říct, že v tom tedy učitelé byli úspěšní - i po dvaceti letech se mi mnohé z nich okamžitě vybavují. Na potřebnost třídění odpadů jsme si ale museli přijít sami.

Autor: Jana Rumianová

23.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Taxi. Ilustrační foto.

Taxikáře ohrožují opilí zákazníci

Bezdomovec. Ilustrační foto.

Bezdomovec ležel za deště v trávě. Na pomoc strážníků reagoval agresivně

Představujeme prvňáky ZŠ v Koperníkova a ZŠ Lučina

Frýdecko-Místecko - Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu na straně 4 a na webu. Deník si tak mohou koupit na památku. 

Dvě vážné nehody si vyžádaly celkem šest zraněných

Dvě vážné nehody, při kterých bylo zraněno celkem šest osob, se staly v úterý odpoledne a vpodvečer na Ostravsku.

V Dobraticích se běhalo nejen pro zdraví

Pod názvem Běhej na vsi se o minulé sobotě konal v Dobraticích 2. ročník benefičního běhu.

Třinec čeká na Slavii zápas za odměnu

Třinec – Nehází flintu do žita, i když k nim pohárový los zrovna přívětivý nebyl. Zároveň si jsou ale vědomi síly soupeře.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení