VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Děti se těší na babičky v kouzelném plášti a na čtení pohádek

Frýdek-Místek, Ostrava - Když má do mateřské školy v Anenské ulici ve Frýdku-Místku přijít babička Jiřinka nebo babička Maruška, děti nemohou dospat. Těší se na to, až si obléknou kouzelný plášť a přečtou jim pohádku.

22.10.2012
SDÍLEJ:

Paní Malinovou (na snímku) a Némethovou čtení pohádek dětem ve školce těší. Foto: archiv

Tato mateřská škola je jednou ze tří, ve kterých tento týden odstartoval projekt obecně prospěšné společnosti Celé Česko čte dětem nazvaný Babička do školky.

„Přišli jsme na to, že některé děti slyšely poprvé čtenou pohádku až u nás ve školce. Jejich vyjadřovací schopnosti jsou na velmi nízké úrovni, většina z nich tráví čas hlavně u televize nebo u počítače, rodiče si s nimi moc nepovídají. Proto jsme se zapojili do projektu Babička do školky, který oslovuje také rodiče," vysvětluje učitelka z mateřské školy v Anenské ulici ve Frýdku-Místku Lenka Pavelková. Dodala, že čtení pohádek babičkami je součástí vzdělávacího programu dětí ve školce.

„Pohádkové příběhy pak rozvíjíme, dáváme dětem různé hádanky, úkoly, tancujeme, zpíváme, hrajeme si s nimi. Děti si lepí pohádky do své pohádkové knížky, pak se k nim doma s rodiči vracejí. Je to velké zpestření a děti na babičky a čtení pohádek reagují úžasně," tvrdí učitelka. Je přesvědčená o tom, že by bylo velmi prospěšné, kdyby se projekt Babička do školky rozšířil i do dalších měst a vesnic a zařízení, třeba dětských domovů.

Stejné plány má i ředitelka obecně prospěšné společnosti Celé Česko čte dětem, která projekt Babička do školky se svým týmem připravila, Eva Katrušáková.

„Projektu se zatím účastní vždy jedna třída, za kterou přijde babička či dědeček v pohádkovém kostýmu a přečte jim jeden z pohádkových příběhů. Senioři budou školky navštěvovat pět dnů v měsíci až do dubna příštího roku," uvedla Eva Katrušáková. Počítá s tím, že osloví i další zařízení v Česku. „Pravidelné hlasité předčítání v dětském věku přináší rozvoj jazyka, podněcuje uvažování, zlepšuje představivost, ale také třeba schopnost soustředění a naslouchání druhým, učí i úctě ke starší generaci," míní Katrušáková. „A co je velmi důležité, pomáhá budovat silnou emoční vazbu dítěte s předčítajícím, kterým je nejčastěji rodič, někdy prarodič," doplnila.

Paní Malinovou a Némethovou (na snímku) čtení pohádek dětem ve školce těší.

Koordinátorka kulturních projektů obecně prospěšné společnosti Monika Škanderová upřesnila, že doporučují babičkám, aby dětem četly krátké příběhy. „Čtení by nemělo trvat déle než deset minut, seniorky jsme proškolili, jak by měly číst, aby udržely dětskou pozornost. Doporučili jsme jim i literaturu, například Svěrákovu knížku Tatínku, ta se ti povedla, Kocourka Modroočka, Lichožrouty Pavla Šruta, ale nabízíme i klasiku jako jsou příběhy kocoura Mikeše nebo Andersenovy pohádky. Tak, aby to vyhovovalo projektu kratšího čtení," vysvětlila Škanderová.

Nápad pozvat do mateřských škol babičky, které by dětem četly pohádky, se líbí zástupkyni ředitele Mateřské školy Ostrčilova Ivaně Psotové. „Takové aktivity vítám. Obecně se dětem doma čte málo, přitom z vlastní zkušenosti vím, že děti mají čtení rády a samozřejmě to rozšiřuje jejich obzory," míní Psotová.

Koordinátor projektu Senzační senioři v Moravskoslezském kraji, jehož součástí je mimo jiné i sbírání odložených knih pro děti, Ivan Sekanina potvrdil, že projekty v podobném stylu se brzy rozjedou i v Ostravě. „Každý takový nápad přispívá k posílení mezigeneračních vztahů. Pro seniory je důležité, že vyjdou mezi lidi a cítí, že jsou potřební," konstatoval Sekanina.

Babička ze školky: Pohádka je vláha pro dětskou duši

Třiačtyřicet let vařila paní Veronika Némethová ve školní jídelně obědy. Když odešla do důchodu, bylo jí ale po dětech smutno. Proto se do školství vrátila chodí do Mateřské školy v Lískovecké ulici ve Frýdku-Místku číst mrňatům pohádky.

„Když jsem na internetu našla informace o projektu Babička do školky, říkala jsem si, že by bylo fajn, kdybych mohla být mezi dětmi, že mi to zkrátí čas a můžu být ještě někomu prospěšná," vysvětluje paní Némethová. Sama v mládí hodně četla, knížky předčítala a kupovala i svým dětem a později vnoučatům. „Jsem mile překvapená, jak jsou ty děti bezprostřední, jaký mají zájem o příběhy a jak se na pohádky těší. Je to krásný pocit, když vás spontánně obejmou," říká „babička ze školky".

Paní Malinovou (na snímku) a Némethovou čtení pohádek dětem ve školce těší.

Třiasedmdesátiletá Anna Malinová zas několik let chodila coby dobrovolnice číst a dělat společnost klientce frýdeckého domova pro seniory. „Četla jsem jedné staré paní, která byla nemohoucí. Bavilo mě to a měla jsem radost z toho, že jsem alespoň trochu potěšila nemocného člověka. Když paní zemřela, využila jsem nabídky vedoucí našeho klubu seniorů, abych chodila předčítat do školky," popisuje paní Malinová. Pohádky čte dětem ve frýdecké školce Kouzelný svět.

„Jsem nadšená, děti jsou vděčné, přitulí se. Není to jenom čtení, ale povídám si s nimi, hrajeme si, zadávám jim jednoduché úkoly a ony je rády plní. Zapojují se i rodiče, kteří jim čtou také doma. Je to mnohem lepší než jim zapnout televizi. Velmi rychle na dítěti poznáte, jestli se mu doma věnují, zda si s ním povídají, nebo ne," tvrdí žena, která má šest dospělých vnoučat. Před důchodem pracovala jako ekonomka, knihy miluje celý život.

„Daly mi ohromné poznání, otevřely mi svět. Děti, které čtou nebo poslouchají pohádky, mají větší slovní zásobu, umějí se lépe vyjadřovat, mají velkou fantazii. Souhlasím s panem Svěrákem, který v knížce Tatínku, ta se ti povedla říká, že pohádka je vláha pro dětskou duši," míní paní Malinová. Zpočátku měla před dětmi trému. „Když vidím, jak děti reagují, cítím se užitečná a šťastná. A co jiného starý člověk potřebuje?" říká důchodkyně.

Autor: Miroslava Chlebounová

22.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Přípravný hokejový zápas: ČR - Slovensko, 23. srpna 2017 v Třinci. (zleva) Sklenička David, Gernát Martin a Bartošák Patrik.
33

Debutant Bartošák: Čekal jsem dlouho, škoda prohry

Dřevjanka U Zbuja v Beskydech.
5

Dřevjanka u Zbuja je na prodej

Rodičům, kteří nepřihlásili své dítě do školky, hrozí pokuty

Letos na podzim začíná platit novela školského zákona, která ukládá rodičům povinnost zapsat do předškolní docházky pětileté děti. Rodičům, kteří děti nepřivedli k zápisu, hrozí pokuty.

Na Olešné se rýsuje nový adventure golf

Frýdek-Místek - Adventure golf má být nově vystavenou atrakcí vedle místeckého aquaparku, který sídlí v lokalitě přehrady Olešná.

Automobil zaparkovala v potoce

Řidička osobního vozidla značky Škoda Octavia zaměstnala hasiče, když projížděla v úterý kolem desáté hodiny dopolední obcí Staříč.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení