VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Díky elektronické aukci ušetří

Třinec -Jen ve Frýdku-Místku jde o milionovou úsporu, aukci si poprvé vyzkoušelo i město Třinec.

11.11.2011
SDÍLEJ:

Elektronická aukce. Ilustrační fotoFoto: Libor Pristáš

Napínavou elektronickou aukci, která trvala kolem třiceti minut, na dodavatele elektřiny pro město, příspěvkové organizace a obchodní společnosti města zažil magistrát ve Frýdku-Místku. Noví dodavatelé elektřiny městu ušetří v době, kdy ceny energií neustále rostou, více než jeden milion korun oproti cenám v roce 2011.

Smlouvy uzavřené s vítězi loňské e-aukce na dodavatele elektrické energie končí k 31. prosinci 2011. Město proto opět poptávalo nejvýhodnější cenu elektřiny pro město a pro 32 příspěvkových organizací a obchodních společností města. Do e-aukce se nakonec zapojilo 9 licencovaných obchodníků, což je o 4 více než v loňském roce. Aukce byla rozdělena na dodavatele elektrické energie v hladině vysokého napětí a v hladině nízkého napětí. Vítězem se tedy mohli stát dva různí dodavatelé, což se také nakonec stalo. Názvy společností budou zveřejněny až poté, co hodnotící komise vypracuje zprávu o průběhu aukce a zadavatel, který je město, ji schválí.

Magistrát za dodávku elektrické energie v hladině vysokého napětí zaplatí 3 015 936 korun, což bude ve srovnání s tímto rokem úspora 3,54 procenta, což je 110 715 korun. Za dodávku energie nízkého napětí město vynaloží 10 300 770 korun. Úspora je v tomto případě 9,14 procenta, přepočteno na koruny 1 036 545 korun. Celkem tedy město ušetří 1 174 260 korun. Vítězní dodavatelé budou městu dodávat energii od 1. 1. 2012.

„Očekávali jsme dobrou cenu, protože to je smyslem elektronických aukcí. Nečekali jsme ale, že získáme silovou elektřinu tak levně. Výsledná cena je o několik procent nižší než na burze, to nás příjemně překvapilo. A že je cena elektřiny pro příští rok výrazně nižší než ta letošní, to je naprosto nečekaný úspěch,“ uvedl náměstek Dalibor Hrabec. Magistrát využívá elektronických aukcí na nákup komodit od loňského roku, kdy jejich prostřednictvím nakoupil levněji elektřinu i zemní plyn, čímž ušetřil téměř 5 milionů korun.

Elektronické aukce pro město zajišťuje akciová společnost eCENTRE. Elektronickou aukci si 8. listopadu poprvé vyzkoušelo i město Třinec. Vybíralo tak dodavatele služeb v rámci údržby veřejné zeleně města. „Zakázka byla koncipována mnohem šířeji než v minulých letech, a tak je poměrně obtížné vyčíslit přesnou úsporu. Každopádně v rámci samotné elektronické aukce došlo k přibližně sedmiprocentní úspoře, což činí zhruba 2 miliony korun,“ sdělila mluvčí městského úřadu Šárka Szlaurová. „Je pravděpodobné, že město Třinec bude elektronické aukce využívat i v budoucnu,“ naznačila.

MARTIN ŠRUBAŘ
MAREK CHOLEWA

11.11.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Oprava horkovodu dočasně zruší autobusové zastávky v Místku

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Dolní Lomná - Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Při Beskydských rekordech se štafetově pila limonáda

Pokus o další zápis Frýdku-Místku do České knihy rekordů se vydařil. Návštěvníci frýdeckého náměstí se při sobotních Beskydských rekordech, které byly spojeny s gastrofestivalem, zapojili do štafetového pití limonády Koňakola od pivovaru Koníček.

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Čtyřleté děvčátko v Jablunkově vypadlo ze třetího patra

U vážně zraněného dítěte v Jablunkově, které vypadlo z okna, zasahovaly v pátek vpodvečer posádky zdravotnické záchranné služby.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení