VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobrovolní hasiči ve Staré Vsi slaví výročí

Stará Ves nad Ondřejnicí – V současné době probíhá v prostorách zámku ve Staré Vsi nad Ondřejnicí výstava ke 115. výročí založení místního sboru dobrovolných hasičů.

21.7.2010
SDÍLEJ:

Milan Janošek – zasloužilý velitel sboru.Foto: archiv SDH Stará Ves nad Ondřejnicí

Na výstavě je možno shlédnout mimo jiné spoustu archivních materiálů od doby založení sboru až po současnost, bohatá fotografická dokumentace, součásti historické výzbroje a kolekce pohárů a trofejí získaných v hasičském sportu. Slavnostní schůze ke 115. výročí založení hasičského sboru ve Staré Vsi nad Ondřejnicí se uskuteční v sobotu 24. července v 10 hodin v místní hasičské zbrojnici.

S návrhem na založení sboru ve Staré Vsi přišel v roce 1894 Antonín Neuwirt. Po vypracování a schválení stanov se 13. ledna 1895 uskutečnila ustavující Valná hromada, do sboru se přihlásilo 33 činných a 1 přispívající člen. Prvním náčelníkem sboru byl zvolen kovářský mistr Hynek Polášek. Téhož roku byla zakoupena čtyřkolová ruční stříkačka tažená koňmi v ceně 900 zlatých, k její obsluze bylo potřeba 12 mužů. V září 1896 bylo postaveno hasičské skladiště, jehož součástí byla i 13 metrů vysoká věž na sušení hadic. V prosinci 1910 je dáno k užívání skladiště na horním konci obce, v němž je umístěna druhá čtyřkolová ruční stříkačka. V roce 1928 bylo stávající skladiště přestavěno na moderní hasičskou zbrojnici, která je podstatnou součástí stávající budovy.

V následujících letech je největší snahou sboru získat motorovou stříkačku, neboť zastaralá ruční technika již nestačí zvýšeným nárokům kladeným na hasiče. První motorová stříkačka byla zakoupena v roce 1934 od firmy Sigmund. V roce 1937 sbor získal do výzbroje šesti sedadlový osobní vůz Praga-Mignon. Během válečných let dochází k poškození obou hasičských zbrojnic a rovněž ke ztrátám ve výstroji a výzbroji. Tyto nedostatky se částečně podařilo odstranit během roku 1946. V letech 1953 až 1954 jsou postupně do výzbroje sboru zařazovány motorová stříkačka PPS-8, motorová stříkačka DS-12 a požární vůz AS-16.

V roce 1957 je rozhodnuto rozšířit zbrojnici na dolním konci a zbrojnici na horním konci přenechat obci k jiným účelům. Během 70. let se začíná projevovat stáří budovy hasičské zbrojnice, dochází k menším opravám. V roce 1979 nahradil dosluhující automobil AS-16, cisterna CAS 16 Škoda RTO. V této souvislosti dochází k přestavbě garáže v hasičské zbrojnici. V roce 1988 je sboru přiděleno požární vozidlo DVS-12 na podvozku Avia, které slouží dodnes zejména k dopravě členů a techniky k zásahům a v neposlední řadě k dopravě družstev k hasičským soutěžím. V tomtéž roce se začíná s přístavbou garáže, která se nakonec rozrostla o stavbu sálu, kuchyně a sociálního zařízení, až do podoby v jaké známe hasičskou zbrojnici dnes.

V roce 1999 byla stávající cisterna CAS 16 Škoda vyřazena a nahrazena opět starším vozidlem téže značky. Ta dosloužila v roce 2002, kdy byl do staroveské hasičárny umístěn zásahový vůz CAS 25 Škoda RTH z Košatky, tato byla vyřazena z provozu v roce 2006, kdy bylo zakoupeno nové zásahové vozidlo-cisternová automobilová stříkačka CAS 16 Renault-Midlum.

Sbor dobrovolných hasičů ve Staré Vsi nad Ondřejnicí má v současnosti 130 členů, z toho 46 žen, 84 mužů a 13 členů mladších osmnácti let. Veškerou činnost sboru organizuje desetičlenný výbor v čele se starostou Jaroslavem Londinem a velitelem Davidem Galáskem.

21.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vlak smetl auto na přejezdu v Pržně.
AKTUALIZUJEME
14

Vlak smetl na přejezdu mezi Baškou a Pržnem auto, řidička zemřela

Klimkovický tunel. Ilustrační foto.
AKTUALIZOVÁNO
14

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek

Podívejte se na miminka, která se narodila v posledních dnech na Frýdecko-Místecku a Třinecku.

O sbírku na obnovu kostela je zájem. Na spáleništi se pracuje

Pod záštitou města Třince se uskuteční benefiční akce pro obnovu kostela Božího Těla v Gutech, který se před dvěma týdny stal obětí žhářského útoku. Na místo dohlíželi strážníci městské policie a město se pustilo do bezpečnostního kácení ohořelých stromů v blízkosti spáleniště.

Oceláři na úvod Rona Cupu vyhráli

První vítězství na turnaji Rona Cup ve slovenském Trenčíně si připsali ve čtvrtek odpoledne hokejisté Třince. Svěřenci Václava Varadi porazili Žilinu 4:3.

Část obchvatu Frýdku-Místku získala stavební povolení. Vyhráno ale projekt nemá

V případu plánovaného obchvatu Frýdku-Místku nastal posun. Ministerstvo dopravy vydalo stavební povolení pro část trasy, která zasahuje do přírodní památky Profil Morávky.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení