Samotná akce odstartovala po poledni na dvou místech, v areálu hřiště U pily a v nedaleké firmě, která se na dožínkách společně s obcí podílela. Zde si například přítomní mohli prohlédnout zemědělské stroje. Na hřišti pak hrála dechovka Jablukovanka a děti si všímaly především živých zvířat, mezi kterými byli také pštrosi. „My jsme přijeli s vnuky z Třince, ať kluci pořád nesedí přes víkend ve městě. Musím přiznat, že je zde na co koukat. Mě zatím nejvíce zaujaly výrobky uměleckého kováře, klukům se zase nejvíce líbí zemědělské stroje,“ řekl Boguslaw Martynek.

Ve 14 hodin pak vyrazil průvod, v jehož čele jel kočár tažený koňmi, ve kterém seděl gazda se svou rodinou. „Pro zemědělce jsou dožínky ukončením žní, je to pro ně jeden z nejdůležitějších svátků, kdy se slaví zakončení celého zemědělského roku,“ řekl gazda a zároveň ředitel spolupořádající firmy Netis Robert Cieslar, který do kočáru usedl společně se svou manželkou a třemi dětmi.

„Dožínky jsou vlastně stará tradice, kdy gazda při svezení posledních snopků obilí přijal své lidi a přichystal jim hostinu. Dožínky jsme vždy dělali jako soukromou akci, ale letos jsme se rozhodli ve spolupráci s obcí je udělat pro širokou veřejnost,“ vysvětlil Cieslar s tím, že přítomní tak mohou vidět tradiční obřady, které k dožínkám patří. Když kočár dorazil do areálu U pily, gazdu přivítala starostka Návsí Lenka Husarová. Po předání věnců od poddaných gazda se svou manželkou nabídli pohoštění návštěvníkům. Poté se již rozjel kulturní program, ve kterém se vystřídaly také regionální folklorní soubory.