Babybox v hodnotě dvě stě padesáti tisíc korun je umístěn v pavilonu A poblíž nemocničního parku. Na křest babyboxu se kromě zástupců Moravskoslezského kraje, města Frýdku-Místku a zdravotnických zařízení samozřejmě dostavil i duchovní otec celého projektu Ludvík Hess.

„Doufám, že splní svůj hlavní smysl – a to zachraňovat životy miminkům, o které se rodiče buďto nemohou, nebo nechtějí starat. Díky důmyslnému systému a mobilům se několik lidí okamžitě dozví, že do boxu někdo dítě umístil,“ prohlásil Ludvík Hess, jenž by si přál, aby takovýchto schránek bylo po celé republice časem sedmdesát. „Umístění v blízkosti parku je záměrné. Je zde méně ruchu, čímž je zachována intimita. Matka může nepozorovaně dítě vložit do babyboxu a odejít bez zájmu jiných osob,“ popsala hlavní sestra Nemocnice ve Frýdku-Místku Miroslava Čechová.

Zdravotnický personál má možnost vyzvednout dítě přímo z budovy. Babybox je vyroben z ocelového plechu, konstrukce je dvouplášťová s vnitřní izolací. Dveře jsou opatřeny uzamykatelnou klikou a elektromagnetickým zámkem. Box je otvíratelný ze dvou stran. Na informačním LCD panelu jsou neustále zobrazovány údaje přímo z babyboxu. „Vnitřní prostor zařízení monitoruje kamera. Obraz a údaje o teplotě a stavu zařízení se přenáší na oddělení se stálou službou. V případě, že box bude mít poruchu nebo dojde k výpadku elektrické energie, automaticky se uzamkne, aby nemohlo dojít k jeho použití,“ upřesnila soubor složitých technických a především kontrolních systémů hlavní sestra Miroslava Čechová.

Sestry navíc jednou týdně fyzicky zkontrolují funkčnost signalizace zařízení. Frýdecko-místecká nemocnice prochází velkými změnami. V minulých měsících se nemocnici podařilo obnovit například prostory pavilonů R, budovy ústavní lékárny či pavilonu V. „Snažíme se o celkovou humanizaci prostředí nemocnice, což zapadá do celkové strategie našeho zdravotnického zařízení,“ dodal závěrem ředitel nemocnice Miroslav Přádka.