VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči potvrzují: Lidé se vrací k tuhým palivům

frýdek-Místek - Začínají přicházet chladné dny spolu s mrazivými rány, což mnoho z nás vede k zahájení topné sezony. Ale lidé by se měli mít na pozoru. Více k tomu prozradila Petra Růžičková z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje – územního odboru Frýdek-Místek.

14.10.2013 2
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Luboš Fiala

Topí hodně domácností tuhými palivy?
Ceny elektřiny a plynu rok od roku stoupají a s nimi rostou i účty za teplo. Stále více domácností se proto vrací k topení tuhými palivy. Moderní trendem se stala instalace krbových vložek a kamen. V počátku letošního roku byl nárůst tohoto typu vytápění ještě více umocněn panujícími klimatickými podmínkami a s tím rostlo i nebezpečí vzniku požárů.

Co by lidé před topnou sezonou měli pro svou bezpečnost udělat?
Zásady požární bezpečnosti při provozu komínů a spotřebičů paliv jsou obsaženy v nařízení vlády o podmínkách požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv, které nabylo účinnosti 1. ledna 2011. Před samotným topením nebo po každé stavební úpravě komína, před výměnou nebo novou instalací spotřebiče i po komínovém požáru je povinností majitele nemovitosti zajistit revizi spalinové cesty, kterou provádí odborně způsobilý člověk, který je držitelem živnostenského oprávnění v oboru kominictví – to je kominík.

Jak často by lidé měli čistit spalinové cesty, což jsou komíny a kouřovody?
Majitel nemovitosti je povinen zajistit vyčištění spalinové cesty u spotřebičů na pevná paliva o jmenovitém výkonu do 50 kW při celoročním provozu třikrát ročně a při sezonním provozu dvakrát ročně. Nejlépe před a po skončení topné sezony. U zmíněných spotřebičů lze provádět čištění spalinové cesty svépomocí, přesto je lepší spolehnout se na kominíky. Při čištění se zejména odstraňují saze, nečistoty a kondenzáty nahromaděné ve spalinové cestě.

Existují ještě nějaké další povinnosti?
U spotřebičů na pevná paliva je povinností zajistit kontrolu spalinové cesty, a to jednou ročně, kterou rovněž provádí kominík. Při kontrole se například posuzuje bezpečné umístění hořlavé stavební konstrukce, materiálu a předmětu ve vztahu ke konstrukčnímu provedení spalinové cesty a připojeného spotřebiče paliv, kontrola prostupů spalinové cesty stavebními konstrukcemi, půdním prostorem nebo střechou a vůbec posouzení stavebně technického stavu spalinové cesty. O provedené revizi, čištění nebo kontrole spalinové cesty musí kominík vyhotovit písemnou zprávu.

Autor: Tomáš Machálek

14.10.2013 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto z ostravské fakultní nemocnice

Čtyřleté děvčátko v Jablunkově vypadlo ze třetího patra

Dokončování kašny na náměstí Svobody ve Frýdku-Místku.
5

Na náměstí Svobody stavbaři dokončují stavbu nové kašny

AKTUALIZUJEME

Vlak smetl na přejezdu mezi Baškou a Pržnem auto, řidička zemřela

Neštěstí se stalo v pátek dopoledne na železniční trati mezi Baškou a Pržnem. Vlak tam na železničním přejezdu na dolním konci Pržna smetl auto.

AKTUALIZOVÁNO

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

 Dálniční tunel v Klimkovicích o víkendu projde každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale bude oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší.

Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek

Podívejte se na miminka, která se narodila v posledních dnech na Frýdecko-Místecku a Třinecku.

O sbírku na obnovu kostela je zájem. Na spáleništi se pracuje

Pod záštitou města Třince se uskuteční benefiční akce pro obnovu kostela Božího Těla v Gutech, který se před dvěma týdny stal obětí žhářského útoku. Na místo dohlíželi strážníci městské policie a město se pustilo do bezpečnostního kácení ohořelých stromů v blízkosti spáleniště.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení