VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči nyní nevyjíždějí jen ke klasickým požárům

Region –Profesionální hasiče nezaměstnávají v současné době na Frýdecko-Místecku pouze klasické požáry.

11.6.2011
SDÍLEJ:

Hasiče zaměstnal loni rozsáhlý požár na Palkovických hůrkách. Foto: Deník/Martin Šrubař

Profesionální hasiče nezaměstnávají v současné době na Frýdecko-Místecku pouze klasické požáry.

„V prvé řadě je nutné říci, že plošné vypalování trávy je zákonem striktně zakázáno. Přestože se hasiči snaží každoročně upozorňovat na tuto skutečnost, lidé berou často podobná upozornění na lehkou váhu. Přitom si mnozí nepřipouštějí, že tím nejen porušují zákon, ale především ohrožují své okolí,“ upozornil tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Petr Kůdela. Jak dále dodal, při vypalování porostů může být fyzické osobě, která tuto činnost provádí, uložena pokuta až do výše 25 tisíc, právnické a podnikající fyzické osobě až do půl milionu korun.

Oproti plošnému vypalování trávy, není spalování hořlavých látek, mezi které například patří dřevní odpad a listí, zákonem striktně zakázáno. „Většina obcí má podmínky, za jakých je možno spalovat hořlavé látky na volném prostranství, zapracovány v místních obecně závazných vyhláškách. Pokud obec přímo neupravuje spalování látek vlastní vyhláškou, pak je nutné při spalování dodržovat základní bezpečnostní pravidla. Spalování je možno provádět pouze na ohništi v minimální vzdálenosti 50 metrů od okraje lesa. Ohniště musí být bezpečně ohraničeno kameny, aby byly plameny dostatečně pod kontrolou,“ varoval Kůdela. Spalování se nesmí provádět v době, kdy fouká vítr, při kterém by hrozilo rozšíření ohně do okolí – a to ani v případě, že ohniště bude pod neustálým dohledem. Vždy je vhodné mít v blízkosti ohniště připraveny prostředky k hašení – hasicí přístroj, konev s vodou nebo nádobu s pískem a lopatku, aby se dal případný požár již v zárodku uhasit. V žádném případě nesmíme odcházet od ohniště, pokud není dostatečně uhašeno.

Právnické a podnikající fyzické osoby při spalování hořlavých látek na volném prostranství jsou povinny stanovit opatření proti vzniku a šíření požáru. „Navíc mají povinnost nahlásit tuto činnost územně příslušnému hasičskému záchrannému sboru kraje elektronickým formulářem, který je možno nalézt pod názvem Pálení klestí na webových stránkách www.hzsmsk.cz,“ dodal Kůdela.

Autor: Martin Šrubař

11.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Laser ukázal, že firma šetřila na asfaltu. Silnici zřejmě opraví znovu

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Tento týden představíme školáky ze ZŠ v Milíkově a Bukovci

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

ON-LINE s Jiřím Vzientkem, zastupitelem Frýdku-Místku a kandidátem ČSSD do PČR

Kandidát ČSSD na poslance Parlamentu ČR a zastupitel Frýdku-Místku Jiří Vzientek bude už zítra - v úterý 17. října od 10 hodin - odpovídat jako host on-line rozhovoru Deníku na dotazy čtenářů.

AKTUALIZOVÁNO

ON-LINE rozhovor s Alfrédem Šrámkem, kandidátem na poslance za Realisty

JUDr. Alfréd Šrámek, kandidát na poslance za Realisty byl hostem on-line rozhovoru Deníku.

Do areálu Slezanu ve Frýdlantské ulici najela demoliční četa

Demoliční stroje se po čase opět zakously do budov ve Frýdku-Místku, které zůstaly po textilní výrobě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení