VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hotel končí kvůli neplatné smlouvě

Přibližně dvacet let stará kupní smlouva byla zrušena, současný majitel hotelu Centrum o budovu přišel. Vedení Frýdku-Místku se bojí, aby z ní nevznikla ubytovna.

30.11.2015
SDÍLEJ:

Úvodní stránka hotelového webu.Foto: http://www.hcentrum.cz/

Jedna z dominant Frýdku-Místku zavírá své brány. Josef Lanc, který řadu let vlastnil hotel Centrum, o budovu přišel rozhodnutím soudu. Přestože do něj investoval desítky milionů korun, nezbývá mu nyní nic jiného než rozprodávat vybavení.

„Je nám líto, že podnikatel, který konečně začal hotel dávat dohromady, nezůstane. My budeme později jednat se státem o tom, co bude s majetkem zamýšlet. Bojíme se nějakého rychlého prodeje, kdy by hrozilo jednoduché řešení typu ubytovna," řekl náměstek primátora Frýdku-Místku Karel Deutscher.

Příběh od privatizace budovy do letošního rozhodnutí soudu připomíná „byrokratický labyrint".

Od státního podniku Beskydské hotely a restaurace koupil v roce 1991 hotel Alexandr Bogdan, který se prokázal zfalšovaným přislíbením úvěru ve výši 90 milionů. Josef Lanc k tomuto závěru došel na základě nahlédnutí do originálních listin. Vydražitel peníze pak nikdy nezaplatil.

Devadesát milionů nikdy nezaplatil

„Bogdanovi to bylo slavnostně předáno, ovšem v lednu roku 1992 řekl státnímu podniku, že úvěr nemá. Začalo dohadování, kdy a co Bogdan zaplatí. Přestože ani korunu nezaplatil, likvidátor dal hospodářskou smlouvu k registraci na notářství," řekl Josef Lanc. Poté Bogdan získal půjčku na více než 55 milionů korun od dnes nefungující Realitbanky, čímž zaplatil část kupní ceny státnímu podniku.

Věřitelé, tedy Beskydské hotely a restaurace, Realitbanka a sám Bogdan se podle Lance dohodli, že hotel bude vydražen.

Za 65 milionů jej v roce 1994 získala společnost Horský hotel, což se dnešnímu vlastníkovi stalo osudným.

„Státní podnik se totiž zavázal, že před uzavřením kupní smlouvy zruší předběžné opatření, které znamenalo, že se s nemovitostí nesmí nakládat," vysvětlil Josef Lanc.

Doplnil, že předběžné opatření státní podnik dříve vydal s obavou, aby se Alexandr Bogdan nemovitosti nemohl zbavit.

Později hotel získala společnost Josefa Lance. „My jsme nic nezpůsobili, nám byl vložen majetek do základního jmění mého podniku. Kupoval jsem akcie společnosti, která byla zadlužená. Já jsem to oddlužil a od roku 2000 provozoval," doplnil Lanc.

Státní podnik ovšem tehdy slib nedodržel a předběžné opatření nezrušil, kvůli čemuž soud nyní prohlásil kupní smlouvu za neplatnou. Hotel tak znovu připadl Alexandrovi Bogdanovi, který je ale několik let po smrti.

„Krajský soud dovodil, že kupní smlouva, kterou měl zemřelý Alexandr Bogdan prodat předmětné nemovitosti právnímu předchůdci žalovaného, je absolutně neplatným právním úkonem pro rozpor se zákonem. A to z důvodu, že Krajský obchodní soud v Ostravě zakázal úpadci Bogdanovi předběžným opatřením nakládat s předmětnými nemovitostmi. A kupní smlouva byla uzavřena v době účinnosti tohoto zákazu," popsal mluvčí ostravského krajského soudu Dalibor Zecha.

Prodej vybavení hotelu

Josef Lanc vidí problém v nesouhře soudů. „Hotel Centrum doplatil na odborný spor mezi Ústavním a Nejvyšším soudem Nejvyšší soud nedodržel nález Ústavního soudu. Ten se v podobném případě přiklonil na stranu vlastníka společnosti. Nejvyšší soud ale zastává pravý opak," doplnil Lanc, který se chce právně bránit.

„Soudy ale mají až tři měsíce na to, aby vyhotovili rozsudek, teprve potom já můžu dát ústavní stížnost. Rozsudek nabyl právní moci, ale není v takovém stadiu, abych mohl podat stížnost, proto jsem ten hotel zavřel," doplnil muž, který doplatil na machinace 90. let.

Dědicové Bogdana se kvůli jeho dluhům dědictví zřekli, hotel by tak měl připadnout státu. Dosud není jasné, co s hotelem bude.

Jeho poslední majitel v pátek místním firmám rozprodal „gastro" vybavení neoznačené logem, v sobotu výprodej pokračoval.

„Rozprodávám zařízení hotelu, které jsem zakoupil za dvacet let se totiž muselo obměnit. Navíc nevím, kdo mi do základního jmění firmy vrátí 65 milionů," posteskl si Josef Lanc.

Autor: Patrik Rymel

30.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto z ostravské fakultní nemocnice

Čtyřleté děvčátko v Jablunkově vypadlo ze třetího patra

Dokončování kašny na náměstí Svobody ve Frýdku-Místku.
5

Na náměstí Svobody stavbaři dokončují stavbu nové kašny

AKTUALIZUJEME

Vlak smetl na přejezdu mezi Baškou a Pržnem auto, řidička zemřela

Neštěstí se stalo v pátek dopoledne na železniční trati mezi Baškou a Pržnem. Vlak tam na železničním přejezdu na dolním konci Pržna smetl auto.

AKTUALIZOVÁNO

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

 Dálniční tunel v Klimkovicích o víkendu projde každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale bude oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší.

Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek

Podívejte se na miminka, která se narodila v posledních dnech na Frýdecko-Místecku a Třinecku.

O sbírku na obnovu kostela je zájem. Na spáleništi se pracuje

Pod záštitou města Třince se uskuteční benefiční akce pro obnovu kostela Božího Těla v Gutech, který se před dvěma týdny stal obětí žhářského útoku. Na místo dohlíželi strážníci městské policie a město se pustilo do bezpečnostního kácení ohořelých stromů v blízkosti spáleniště.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení