VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hrad Hukvaldy: čarodějnice i sokolníci

Také letos se můžou návštěvníci hradu Hukvaldy těšit na hojně navštěvované akce jako strašidelná noc nebo dobývání hradu, ke kterým přibudou novinky.

7.4.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv Deníku

Nejbližší program:
neděle 26. dubna: slet čarodějnic
pátek 1. května: divadlo historie v pohybu Exulis
pátek 8. května: prezentace žáků frýdecko-místecké střední odborné školy
víkend 16. a 17. května: Zpátky na hradě
sobota 23. května: Hukvaldský brnkot
sobota 30. května: sokolnické ukázky

„Nové je divadlo historie v pohybu Exulis, dále Komedianti na káře, Divadlo bez střechy," vylíčil kastelán Miroslav Holiš.

Tradičně první akcí v roce je na hukvaldském hradě slet čarodějnic, letos připadá na neděli 26. dubna. Avšak pestrý program je pak pro návštěvníky připraven prakticky každý víkend až do konce prázdnin.

Ceny vstupného zůstávají stejné jako v minulých letech. Dospělí zaplatí 70 korun, studenti, důchodci a mládež od 15 do 18 let padesát korun. Děti od tří do patnácti let a držitelé průkazu ZTP a ZTP/P se na hrad dostanou za dvacetikorunu. Na hradní akce se vstupné nezvyšuje. Otevírací doba je v dubnu od 9 do 16 hodin, v květnu od 9 do 18 hodin (vždy denně mimo pondělí).

Historie hukvaldského hradu

První zmínky o hukvaldském hradu pocházejí z roku 1285, jeho počátky sahají asi do poloviny 13. století. Za zakladatele Hukvald jsou považována německá hrabata z Hückeswagenu.
První z nich, rytíř Arnold z Hückeswagenu, přišel do českých zemí na pozvání českého krále Přemysla Otakara I., aby zde zprostředkoval sňatek Přemyslovy dcery Anežky s anglickým králem Jindřichem III. K sňatku nakonec sice nedošlo, ovšem Arnold už v diplomatických službách českého panovníka zůstal a dostal od něj území na severovýchodě Moravy. A právě zde patrně až někdo z Arnoldových potomků založil někdy po roce 1250 hrad Hukvaldy.
Zdroj: janackovyhukvaldy.cz

Autor: Tomáš Machálek, Lukáš Morys

Místo události:
7.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Lepší autobusy i služby? Dopravu čekají změny

Ředitelství OKD. Důl Darkov v Karviné.

Den D se přiblížil. Ve čtvrtek se rozhodne o osudu OKD

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

Hluk čtyř motorů letounu blížícího se k přistání na ostravském letišti poutal k obloze zraky lidí na trase od Opavy přes Bílovec, Frýdek-Místek, Havířov, Šenov či Ostravu.

Oprava horkovodu dočasně zruší autobusové zastávky v Místku

Práce na výměně horkovodního potrubí společnosti v lokalitě ulic Vrchlického a ČSA v Místku opět omezí autobusovou dopravu.  

Nový volnočasový areál by měl sloužit všem generacím

U řeky Ostravice ve Frýdku-Místku by mohl přibýt areál pro volnočasové aktivity. Magistrát počítá s tím, že by měl vyrůst v ulici 28. října poblíž restaurace Golf.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Například na frekventované trase Praha - Ostrava trvala téměř celou druhou polovinu 20. století cesta až šest hodin. Dnes jsou to pouhé tři hodiny a cesta je mnohdy díky servisu jednotlivých dopravců a moderním vozům spíše relaxem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení