VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Hukvaldy dorazíte přes zalesněnou oboru

Hukvaldy - Hrad Hukvaldy se po zimní přestávce opět stane lákadlem pro turisty, kteří toto vyhledávané místo v hojném počtu navštěvují.Hrad Hukvaldy má od dubna otevřeno o sobotách, nedělích a svátcích od 9 do 18 hodin a dorazit k němu můžete přes hradní oboru.

31.3.2008
SDÍLEJ:

Liška Bystrouška - němá připomínka velkého skladatele Leoše Janáčka v parku Hukvaldského hradu.Foto: DENÍK/archiv

Siluetu hradu určují dlouhé hradební zdi přerušované baštami, které převyšují zbytky obytných budov. Do hradu se vchází branou prolomenou v šikmé hradební zdi západního bastionu, chránícího vstup spolu s příkopem a nezbytným padacím mostem. Prostor mezi první a druhou branou lemuje zleva zdivo bastionu (v němž je hradní vinárna) a zprava příkrý svah završený polygonální stavbou, tzv. kulatinou.
Druhá hradní brána ohraničovala spolu s hradbami a baštami hradní nádvoří, zaplněné původně hospodářskými budovami.
Další padací most umožňoval přechod ke třetí hradní bráně, z níž zbyly pouze boční zdi.
Ve čtvrté bráně se zachovaly místnosti strážnice. U ní stojí mohutná dělová bašta. Malý prostor za ní vyplňují zbytky budov a ukončuje další brána s romantickou upravenou strážnicí. Nádvoří na ni navazující prošlo složitým stavebním vývojem. Jeho dominantu tvoří čtverhranná obytná věž z druhé poloviny 15. století. Vnitřní hrad tvoří tři křídla budov, spojená obvodní hradbou s věží. Ve východním (nejstarším) jsou dochovány přízemní místnosti. Západní sloužilo jako biskupská rezidence. K procházkám poslouží rozsáhlá obora, v níž našel inspiraci i český hudební génius Leoš Janáček.
Návštěvníci hradu mohou také spatřit vystavenou expozici o historii a stavebním vývoji hradu, hradní areál s architektonicky hodnotnými objekty. Navštívit lze barokní kapli sv. Ondřeje.
V podhradí se narodil hudební skladatel Leoš Janáček. Jeho pamětní deska se nachází na budově školy a rovněž lze navštívit jeho muzeum. Prohlídka hradu je buď samostatná, nebo s průvodcem. Ta trvá kolem pětačtyřiceti minut. Populární se rovněž stávají svatební obřady v prostorách hradu.

(mach)


31.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Přípravný hokejový zápas: ČR - Slovensko, 23. srpna 2017 v Třinci. (zleva) Sklenička David, Gernát Martin a Bartošák Patrik.
33

Debutant Bartošák: Čekal jsem dlouho, škoda prohry

Dřevjanka U Zbuja v Beskydech.
5

Dřevjanka u Zbuja je na prodej

Rodičům, kteří nepřihlásili své dítě do školky, hrozí pokuty

Letos na podzim začíná platit novela školského zákona, která ukládá rodičům povinnost zapsat do předškolní docházky pětileté děti. Rodičům, kteří děti nepřivedli k zápisu, hrozí pokuty.

Na Olešné se rýsuje nový adventure golf

Frýdek-Místek - Adventure golf má být nově vystavenou atrakcí vedle místeckého aquaparku, který sídlí v lokalitě přehrady Olešná.

Automobil zaparkovala v potoce

Řidička osobního vozidla značky Škoda Octavia zaměstnala hasiče, když projížděla v úterý kolem desáté hodiny dopolední obcí Staříč.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení