VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hygienici našli během prázdnin mnoho nedostatků

Region - Pracovníci Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje provedli v období od 1. června do 31. srpna 118 šetření ve stravovacích provozech na koupacích místech a koupalištích na území celého kraje. Kontrolní činnost se zaměřila na tato zařízení vzhledem k tomu, že jsou často využívána dětmi a poskytují stravovací služby velkému počtu zákazníků.

16.9.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Kucei Miroslav

„Bohužel ne ve všech zařízeních bylo vše v pořádku, závady byly zjištěny v 80 provozovnách, tedy ve dvou třetinách z celkového počtu kontrolovaných provozoven. Za zjištěné závady byly uloženy v 61 případech peněžité postihy, ve dvou případech bude uložena pokuta ve správním řízení a v jednom případě, kdy bylo bezprostředně ohroženo zdraví, byl na místě vydán zákaz provozu,“ řekla ředitelka Krajské hygienické stanice
v Ostravě Helena Šebáková.

Nejčastěji byly zjišťovány závady v zavedení postupů založených na principu kritických kontrolních bodů - 50 provozoven a v dodržování zásad provozní hygieny - 48 zařízení. V provozní hygieně se nejčastěji jednalo o nečisté vybavení (lednice, umyvadla, mrazničky, špinavé podlahy, stěny a strop). Mnohdy slouží prostory provozoven k uložení předmětů nesouvisejících s provozováním stravovacích služeb.

Velmi často jsou zjišťovány závady ve stavebně technickém stavu provozoven – zjištěno ve 35 zařízeních. „Nejčastěji chybí umyvadla pro mytí rukou personálu, která buď byla zrušena úplně, nebo byla zastavěna inventářem tak, že nebyla v době kontroly použitelná, nebo u nich netekla voda,“ přiblížila Šebáková

Další velmi častou závadou je nedodržení vyhovujících podmínek pro skladování potravin - zamrazování potravin, které byly na provozovnu dodány v nezmrazeném stavu (uzeniny, knedlíky, chleba, brynza). Nebo jsou potraviny skladovány déle než stanoví výrobce, případně za jiných teplot, než jsou uvedeny na etiketě výrobků (zjištěno jedenadvacetkrát).

Častokrát jsou pokrmy skladovány bez ohledu na způsob jejich dalšího použití, kdy by se měly odděleně skladovat zejména potraviny, které jsou určeny pro další tepelné zpracování a mohou být významným zdrojem onemocnění zažívacího traktu. Zcela odděleně by měla proto být skladována čerstvá slepičí vejce či maso, mnohdy jsou však uloženy tyto potraviny společně s uzeninami či cukrářskými výrobky. Tato závada byla zjištěna celkem ve
12 zařízeních.

„Jak je vidět, nejsou stravovací provozy na koupalištích bezproblémové a mnohdy si jejich provozovatelé ani neuvědomují možná zdravotní rizika z jejich nesprávného provozování. Ne každý provozovatel si však uvědomuje, že tato rizika jsou reálná. Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje zaznamenala jenom za dva prázdninové měsíce letošního roku 1 594 alimentárních onemocnění. Proto budou kontroly stravovacích provozů na koupalištích a koupacích místech pokračovat i v dalších letech,“ uzavřela Šebáková.

16.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Oprava horkovodu dočasně zruší autobusové zastávky v Místku

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Dolní Lomná - Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Při Beskydských rekordech se štafetově pila limonáda

Pokus o další zápis Frýdku-Místku do České knihy rekordů se vydařil. Návštěvníci frýdeckého náměstí se při sobotních Beskydských rekordech, které byly spojeny s gastrofestivalem, zapojili do štafetového pití limonády Koňakola od pivovaru Koníček.

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Čtyřleté děvčátko v Jablunkově vypadlo ze třetího patra

U vážně zraněného dítěte v Jablunkově, které vypadlo z okna, zasahovaly v pátek vpodvečer posádky zdravotnické záchranné služby.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení