VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Investice proti suchu: V Milíkově vznikl nový vodojem

Jablunkovsko, Třinecko – Problémy s nedostatkem vody v některých obcích na Jablunkovsku by měly být zažehnány. Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace (SmVaK) dokončila projekt za přibližně 50 milionů korun, díky kterému jsou obce a město nově připojené na ostravský oblastní vodovod.

7.9.2016
SDÍLEJ:

Vodojem v Milíkově. Foto: SmVaK

Podle mluvčího společnosti Marka Síbrta se to týká 13 tisíc lidí v Jablunkově, Návsí, Bystřici, Hrádku, Písečné, Košařiskách a Vendryni. Součástí projektu bylo postavení nového vodojemu v Milíkově, který vodohospodáři slavnostně zprovoznili minulý týden.

Šest obcí a město jsou zásobovány z povrchových zdrojů vody bystřinného typu a podzemních zdrojů. „Ty však v období nedostatku srážek vykazují nedostatečnou vydatnost a situaci je třeba řešit operativními zásahy, jako tomu bylo v loňském horkém a suchém létě – provizorními čerpacími stanicemi a návozem vody autocisternami," popsal Marek Síbrt. Příprava projektu na připojení oblasti k distribuční síti ostravského oblastního vodovodu (OOV) proto začaly už v roce 2012. Po jednáních s vlastníky pozemků a hledání vhodné trasy pro nový vodovod se mohlo začít stavět.

Stavební akci vodohospodáři rozlišují na dva spolu související projekty. První z nich, úprava způsobu zásobování Bystřice pitnou vodou, umožňuje čerpání životodárné tekutiny z centrálního systému OOV přes vodovodní síť Třince a Vendryně do vodojemu pro Bystřici. „V souvislosti s tím byla v září minulého roku dokončena výstavba čerpací stanice pro čerpání do vodojemu v Bystřici nad Olší," uvedli vodohospodáři.

Druhá část projektu spočívala hlavně v umožnění čerpání vody z OOV do nového vodojemu v Milíkově, odkud směřuje do zmíněných obcí. Stavba začala na podzim minulého roku, kdy vzniklo potrubí přívodního a výtlačného řadu v délce jednoho kilometru. „V následujícím roce byl postaven nový vodojem v obci Milíkov, včetně vybavení všemi potřebnými technologiemi, a byl začleněn do dispečerského systému SmVaK Ostrava," popsali vodohospodáři a doplnili, že pracovníci poté položili potrubí v délce přesahující čtyři kilometry, které nový vodojem spojuje s vodovodem v Návsí. Vodohospodáři milíkovský vodojem slavnostně otevřeli a zprovoznili na konci srpna. První část projektu stála 5,7 milionu korun, druhá 44,5 milionu.

„Díky novému systému budou v případě potřeby lidé pít nově vodu z údolní nádrže Morávka. Technicky je možné v případě problémů v beskydské části systému ostravského oblastního vodovodu, například při nedostatku vody v nádržích, dopravit na Jablunkovsko vodu až z kaskády přehrad Slezská Harta a Kružberk v podhůří Jeseníků," vysvětlil Marek Síbrt.

Délka potrubí je téměř 500 kilometrůOstravský oblastní vodovod je základním výrobním a distribučním systémem, který zajišťuje dodávku pitné vody v Moravskoslezském kraji. Délka vodovodní sítě je téměř 500 kilometrů převážně ocelového potrubí. Má tři úpravny vody 
s celkovou kapacitou 4850 litrů za sekundu. Vodu z údolní nádrže Kružberk zpracovává úpravna v Podhradí a tekutina z nádrže Morávka teče do úpravny ve Vyšních Lhotách. Úpravna ve frýdlantské části Nová Ves zpracovává vodu z nádrže Šance. V síti potrubí se nachází 121 vodojemů, které mají objem 302 060 metrů krychlových.

Zatočit se suchem chtějí i v Bukovci

Zcela vymýtit problémy se suchem chce vedení Bukovce. Klíčem ke stálému zásobování vodou by mohl být nový vodojem v lokalitě Kempa, kde se nachází jeden z hlubinných vrtů. Výstavba novinky je otázkou příštích let.

Tři hlubinné vrty vznikly předminulý rok. První z nich, který se nachází poblíž obecního rezervoáru, loni zachránil asi čtyři sta Bukoveckých. V důsledku dlouhodobého sucha totiž rezervoár vyschl a do Bukovce musely zajíždět cisterny vodárenské firmy. Vrt s vydatností přibližně tři decilitry za vteřinu ale zásobník za několik desítek hodin naplnil a po chemických rozborech si lidé mohli životodárnou tekutinu čepovat opět z kohoutků. Druhému z vrtů, který se nachází poblíž, v obci přezdívají „kapátko", a to kvůli nízké vydatnosti – proto jej zaslepili.

Velké plány ale Bukovečtí mají se třetím, sto metrů hlubokým vrtem, jenž vznikl v lokalitě Kempa. Obec už odkoupila část pozemku, na kterém by mohl stát nový vodojem. Ten by kromě obecních budov mohl zásobovat i obyvatele, kteří tekutinu dosud čerpají z vlastních zdrojů.

Nedávno radní vybírali projekční kancelář, která se postará o tvorbu studie a dokumentace, na jejíž přípravu obci přispěje krajská dotace 500 tisíc korun.

„Ve studii budeme zjišťovat, zda lidé z obce, vlastníci studní a soukromých vodovodů budou mít o vodu na Kempě zájem a budou chtít být na vodojem napojeni," přiblížila Monika Czepczorová s tím, že na tom závisí také velikost, respektive objem vodojemu. Samotná stavba je podle ní otázkou příštích let, záležet bude také na přístupu majitelů pozemků, pod nimiž by potrubí vedlo.

Nový vodojem by mohl pomoct i v případě, že by se navzdory využívanému vrtu nepodařilo naplnit obecní rezervoár. „Dalším z možných cílů je propojení vrtu na Kempě s vodovodním řadem zásobovaným vrtem číslo jedna," upřesnila starostka Bukovce.

Starostka si je jistá, že by novinka problém se suchem vyřešila. „Už ten jeden vrt nám krásně zásobuje rezervoár a voda jde přepadem. Strašně moc nám to pomohlo," řekla.

Nedostatek vody nestraší jen Bukovec. V Třinci na minimalizaci dopadů sucha připravují mohutnou investici do vodovodů.

Se ztrátou vody ve studních se potýkají mnozí obyvatelé, a to především v okrajových částech Třince. Se svými problémy se stále častěji obracejí na vedení města.

Zhruba v příštích šesti letech by hutnické město do vodovodů rádo investovalo 150 milionů korun. Na základě mapování problémů a požadavků Třineckých vytváří harmonogram prací, který zastupitelům chtějí předložit nejpozději v září. 

Autor: Patrik Rymel

Místo události:
7.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto z ostravské fakultní nemocnice

Čtyřleté děvčátko v Jablunkově vypadlo ze třetího patra

Dokončování kašny na náměstí Svobody ve Frýdku-Místku.
5

Na náměstí Svobody stavbaři dokončují stavbu nové kašny

AKTUALIZUJEME

Vlak smetl na přejezdu mezi Baškou a Pržnem auto, řidička zemřela

Neštěstí se stalo v pátek dopoledne na železniční trati mezi Baškou a Pržnem. Vlak tam na železničním přejezdu na dolním konci Pržna smetl auto.

AKTUALIZOVÁNO

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

 Dálniční tunel v Klimkovicích o víkendu projde každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale bude oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší.

Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek

Podívejte se na miminka, která se narodila v posledních dnech na Frýdecko-Místecku a Třinecku.

O sbírku na obnovu kostela je zájem. Na spáleništi se pracuje

Pod záštitou města Třince se uskuteční benefiční akce pro obnovu kostela Božího Těla v Gutech, který se před dvěma týdny stal obětí žhářského útoku. Na místo dohlíželi strážníci městské policie a město se pustilo do bezpečnostního kácení ohořelých stromů v blízkosti spáleniště.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení