TÉMA DENÍKU

Své o tom ví i malá čivava Pusy, kterou na bílé pláni najdete jen díky slušivé červené vestičce…

„Vůbec to není jen záležitost módy, tihle psi prostě obleček v zimě na ven potřebují,“ tvrdí její majitelka, paní Dagmar z Ostravy-Poruby.

Pusy je stará čtyři roky a naštěstí zatím žádnou nemocí z podchlazení netrpěla, ale u městských psů, zvláště pak u menších ras žijících v bytech, se chladné počasí nesmí podceňovat.

Podle veterináře Zdeňka Merty, který má svou ordinaci v Ostravě-Hrabůvce, je právě mírná zima pro psy horší než pořádné mrazy. Nebezpečí spočívá v tajícím rozbředlém sněhu, ve kterém tleje spousta nečistot, solí a rozpouštějících se výkalů.

„Pejsci rádi do všeho strkají ten svůj čumák, a můžou si tak přivodit nepříjemné břišní chřipky,“ upozorňuje Zdeněk Merta. Z prochlazení zase hrozí angíny, záněty horních cest dýchacích nebo záněty ledvin či močových cest. Proto je vhodné do mokrého počasí pořídit pejskovi nepromokavou zateplenou pláštěnku nebo jiný obleček a po příchodu domů je mu třeba vysušit srst a případně ošetřit tlapky.

Potřeby psů jsou však individuální podle rasy, délky a kvality srsti a také podle toho, jak je pejsek zvyklý pobývat venku. Zatímco pro Pusy je půlhodinka venku téměř nad hlavu, pro labradorku Ronii je naopak radost válet se ve sněhu celé hodiny.

„Ronie je vyloženě zimní pes, sníh miluje, pořád je v pohybu, takže žádné oděvní doplňky nepotřebuje,“ vysvětluje její panička Pavla Gajdáčková. Ale hned dodává, že jako štěně si zánětem močových cest v zimě také prošla.

To, co Pusy i Ronii spojuje, jsou problémy s tlapkami. Zatímco nám posyp chodníků solí přijde velmi vhod, pejskům může způsobit bolestivé praskliny. Proto obě majitelky natírají svým psům tlapky vazelínou.

Podle veterináře Zdeňka Merty velmi záleží v mrazivém období na tom, je-li majitelem pejska člověk sportovního typu, nebo babička, která toho už moc nenaběhá. V prvním případě pes žádné speciální doplňky a ošetření nepotřebuje, protože má dostatek pohybu, a venku tedy může trávit i delší dobu.

Horší je to u psíků, kteří se pohybují minimálně a pak ještě třeba čekají dlouhou dobu uvázaní před obchodem. V tom případě jsou doplňky nezbytností. V každém případě platí pravidlo: čím větší zima, tím jsou pro pejsky lepší procházky kratší, zato častější a s dostatečnou pohybovou aktivitou.

A jak je to se psy na venkově? Opět záleží na plemeni a velikosti. Bernardýn nebo pastevecký pes snese jiné teploty než například jezevčík. Proto je dobré pejskovi podle jeho potřeb připravit na zimu teplý pelíšek – ať už v garáži, ve sklepě, nebo alespoň v dobře zateplené boudě.

Několik rad a tipů pro pejskaře

Pobyt venku: Dle rasy, srsti a zvyklostí psa. V mrazech postačí u menších plemen zhruba 15 minut, u větších i dvě hodiny v rámci aktivního pohybu.

Oděvní doplňky: Mnoho veterinářů je doporučuje, především menším psím plemenům, které běhají s bříškem ve sněhu. V nabídce jsou nepromokavé termo oblečky (pláštěnky, bundičky, kombinézky, vestičky) do mokrého počasí, do suchého přijdou vhod i pletené svetříky a kabátky. Pořídit se dají dokonce i botky a čepičky pro psy, ty však ne každý pes snese!

Ošetření tlapek a uší: Při pohybu po komunikacích sypaných solí je nutné po návratu domů tlapky očistit vlažnou vodou a promazat. Existují různé speciální masti, veterináři však doporučují i obyčejnou vazelínu, dětský olejíček, infadolan nebo modrou indulonu. Tyto masti jsou vhodné i na ošetření uší u hladkosrstých plemen.

Výživové doplňky a vitaminy: Stejně jako dětem i pejskům může velmi prospět, když jim v zimním období zařadíme do stravy multivitaminy nebo alespoň celaskon či vitamin B. Podle aktivit a potřeb pejska můžeme přidávat do krmiva i více tuků (živočišné tuky, rybí tuk). To však neplatí pro všechny – například pro psy, kteří mají problémy s obezitou.

Stříhání srsti: Mnoho pejskařů nechává svým mazlíčkům na zimu narůst dlouhou srst, aby je „více hřála“. Pro pejsky však není nic horšího než vlhká urousaná srst v chladném prostředí. Tato srst pak velmi dlouho vysychá a hrozí nebezpečí prochladnutí. Proto je důležité stříhat srst pravidelně, tedy i v zimě.

K TÉMATU

Pejsci mohou nosit i tenisky, rifle nebo sváteční šaty

Majitelé pořizují pro své mazlíčky oděvy také proto, aby je zviditelnili a aby se jimi pochlubili.

„Určitě se spousta lidí otočí za čivavou, která má na sobě nápadnou kombinézku s kožešinkou,“ tvrdí Andrea Matvejová z Ostravy, která ve svém internetovém obchůdku nabízí luxusní módu pro psy.

O zimní psí oblečky ať už kombinézky nebo bundičky a vesty je prý velký zájem, a to především u majitelů menších plemen, jako jsou čivava a krysařík, v nabídce má ale i oděvy pro plemena větší, jako je třeba zlatý retrívr.

„V dnešní době nejsou výjimkou ani psí tenisky, ponožky s protiskluzovou podrážkou, šatičky, rifle nebo sváteční šaty, ovšem myslím si, že v naší zemi jsou lidé v tomto směru ještě hodně konzervativní,“ konstatuje Andrea Matvejová.

Její zimní bundy a kombinézy jsou ušité z hřejivých materiálů a jsou vybaveny kapucí, kožíškem a chlupatou podšívkou a přijdou zákazníka zhruba na pět set korun.

V kamenných obchodech a ve zverimexech lze termo vesty pořídit i za cenu kolem dvou set korun, zákazník se však musí spokojit s méně „vyzývavými“ vzory a barvami. Mnoho šikovných majitelek si pro své pejsky také uplete hřejivé oblečky samo zde ale pozor, pletené kabátky a svetříky nejsou vhodné do vlhkého počasí (sněhu a deště). V takovém případě mohou pejskovi spíše uškodit než pomoci.

Psí oděvy ale nemusí plnit vždy jen funkci ochrany proti mrazům, nebo coby módní výstřelek. Nenahraditelnou funkci zastávají také bezpečnostní reflexní vesty například ostravský shop-elfi.cz nabízí i zateplenou a nepromokavou variantu reflexních vest, cenově se pohybující mezi dvěma až čtyřmi sty korunami.

VENDULA RÁBOVÁ