Nejznámějším z nich je svatý Valentin, který žil ve 3. století za vlády císaře Claudia II a na jehož památku se dnes slaví Svátek zamilovaných. „Císař věřil, že svobodní vojáci jsou nejlepšími vojáky, a tak jednoduše zakázal sňatky. Valentin, tehdejší kněz, ale zamilované páry nepřestal oddávat,“ připomněla Irena Nedomová z Lokální televize Příbor, která na téma Valentin natočila i publikovala již několik reportáží.

Claudius II nechal Valentina za jeho neposlušnost uvěznit do žaláře, kde se kněz seznámil s dozorcem, jehož dcera byla slepá. Valentin se s ní podle pověsti setkal a uzdravil ji. Popravě se ale Valentin za svou vzpouru vůči císaři nevyhnul. Ta se měla uskutečnit pravděpodobně v roce 269. Podle jedné verze v den popravy kněz dostal tajný dopis od uzdravené dívky. Na kartičce stálo: „Staň se mým, Valentine.“
Jiná verze říká, že naopak Valentin poslal zachráněné dívce kartičku se vzkazem: „Od tvého Valentina“.

Podle pověsti ale nad Valentinovým hrobem zakrátko vykvetly růžové květy mandlovníku, které si zamilované dvojice dávaly jako důkaz nehynoucí lásky.

„Valentin, jenž se později stal svatým, je patronem zasnoubených dvojic, šťastného sňatku a lásky. Díky němu si zamilované páry i dnes předávají kartičky s intimními vzkazy, ti romantičtější si píší básničky a dávají si dárky,“ pokračovala Nedomová a připomněla, že nejčastějšími dárky, které si spřízněné duše předávají, jsou sošky Amorka, srdíčka malovaná, keramická, skleněná a jiná a takzvané suky lásky vyrobené z pentlí a symbolizující proplétané smyčky bez začátku a bez konce. Často nechybí ani květina v podobě červené růže, oblíbené Venušiny květiny.