Většina přítomných patřila do okruhu přátel známého cestovatele a vlastence Vojtěcha Náprstka, který se stál prvním předsedou. V té době už působila v našem kraji Pohorská jednota Radhošť jako vůbec první český turistický spolek. Na počátku organizované turistiky v Beskydech stáli Němci, později Poláci. První pobočky KČT nenechaly na sebe dlouho čekat a začaly stavět první české chaty: Pustevny, Velký Javorník, Ondřejník, Lysá hora, Prašivá a další. V současné době má KČT 40 tisíc registrovaných členů, je rozdělen do 14 oblastí, které zastřešuje ústředí v Praze. Značkáři, převážně dobrovolníci, se starají o 40 tisíc pěších a 1 300 lyžařských tras, od roku 1997 se značkují také trasy pro cyklisty. K tomu je třeba připočíst skoro 55 tisíc směrovek a tabulek, 1 600 vývěsních map a 2 550 směrovníků.

KČT (oblast Moravskoslezská) má 4 500 členů a 68 odborů TOM (turistický oddíl mládeže) – nejvíce v republice. Oblast Beskydy, zahrnující bývalé okresy Frýdek-Místek, Nový Jičín a Karviná, má 33 odborů z toho 14 TOM. Některé odbory mají vlastní rekreační chaty. Zatímco pěší turisté jsou převážně vyššího věku, mladší generace se věnuje kromě lyžování převážně cykloturistice, která se těší nebývalému rozmachu.

V našem regionu se obnovila činnost KČT převážně po roce l990 (předtím byla turistika většinou součásti tělovýchovných jednot). Největší zásluhu musíme připsat beskydským turistům, jejichž zásluhou povstala doslova z popela chata Skalka v Mostech u Jablunkova. Dobrovolníci zde odpracovali zdarma stovky hodin.

JAROMÍR KAHÁNEK