Kvůli rekonstrukci koupaliště v Jablunkově se tamní radnice před časem obrátila na hodonínský okresní soud. Zažalovala společnost MKM Strážnice a chce po ní 799 tisíc korun. Tolik stály opravy, které město dodatečně zaplatilo jiné firmě, aby bazén mohl vůbec fungovat. „Je to u soudu, jednání dosud nebylo nařízeno,“ řekl Vladislav Janiczek z jablunkovského odboru místního hospodářství. „Určitě je to dlouhá doba, ale neumím posoudit, jak pracují soudy v České republice,“ poznamenal. Oprava koupaliště skončila v roce 2003. Podle Janiczka se po půl roce objevily vážné provozní závady. „Společnost MKM Strážnice je odstranila jen částečně. Na požadavek na generální opravu už nereagovala,“ uvedl Janiczek. Dodal, že firma odmítla náklady na odstranění závad zaplatit, čímž porušila smlouvu.

Cenu kritizoval kontrolní výbor

Podle majitele strážnické firmy Rostislava Mikulky soud již ve věci jednal, ale bez výsledku. „Bylo to odročeno kvůli znalci,“ řekl redakci Mikulka. Myslí si, že město nemůže soudní spor vyhrát. „My jsme si tím samozřejmě jisti,“ pravil podnikatel. Podle něj firma v areálu provedla „fůru práce“, za kterou nedostala nikdy zaplaceno. Navíc prý šlo o závady, které Jablunkov nemohl v rámci řízení reklamovat. Rekonstrukce stála zhruba dvacet milionů korun. Cenu i průběh výběrového řízení už v minulém volebním období zkritizoval předseda kontrolního výboru a jablunkovský zastupitel Leo Legierský (ODS). „Zjistili jsme, že firma neměla platné živnostenské oprávnění na provádění staveb, nepředložila ani platný výpis z obchodního rejstříku. A hlavně - její nabídková cena byla o šest milionů vyšší, než u druhé firmy v pořadí,“ prohlásil Legierský. Jablunkovský starosta Petr Sagitarius (SN) chyby připustil. Podle něj pramenily z nedostatku zkušeností vedení města. „Firma MKM Strážnice nabízela nadstandardní vybavení bazénů, proto byla cena vyšší. Firma měla příznivé reference z jiných měst, dostala tak přednost. Jak se ukázalo, nevybrali jsme šťastně,“ uvedl Sagitarius. Město na stavbu získalo 11,7 milionu korun státních dotací. Sagitarius poznamenal, že bazén v letech 1993 až 1999 nefungoval. „Tehdejší vedení města nebylo schopno sehnat na jeho rekonstrukce ani korunu,“ řekl starosta.

Areál změnil název na Ameryka

Soudní spor se současným provozem koupaliště již nijak nesouvisí. Areál s lanovým centrem a greengolfem má od května nového nájemce - Institut EuroSchola. „Koupaliště otevřeme v pátek 15. června,“ řekl redakci Lukáš Szlaur, jenž třinecké sdružení zastupuje. Vzdělávací organizace se rozhodla mírně pozměnit dřívější název areálu. Místo, které lidé dlouho znali jako Ameriku, se přes noc změnilo na Ameryku. Svědčí o tom poutače u silnice i webová stránka areálu. „Chceme to tak oficiálně mít i s tou hrubkou, zdá se nám to zajímavé také z propagačního hlediska,“ vysvětlil Szlaur.

Podrobnosti k zahájení sezony na koupalištích v regionu se dočtete v úterní (5.6.) příloze Frýdecko-místeckého a třineckého deníku.