VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kroniky a kronikáři našeho regionu - Staré Hamry

Staré Hamry - Dějiny obce, která byla původně osadou na horním toku Ostravice, se začaly psát kolem roku 1640.

24.5.2009
SDÍLEJ:

Typická hamerská osada.Foto: Jaromír Kahánek

Tehdy podnikavý majitel frýdeckého panství hrabě Jiří z Oppersdorfu zde nechal postavit železný hamr na vodní pohon. Udělal tak první krůček k pozdějšímu železárenskému průmyslu, který se stal nakonec symbolem celého kraje. Na břehu řeky pak vznikla huť, která zpracovávala železnou rudu těženou v Malenovicích, později i v samotných Hamrech. S rozvojem této činnosti postupně vznikaly další nové hutě a hamry po proudu Ostravice. Ty původní byly nazvány starými, od čehož je odvozen název dnešní obce.

O několik let později (v roce 1664) zde bylo 18 chalupníků, panský dům, dům pro hamerníky a dva mlýny. Pracovníky ve starohamerských železárnách tvořili poddaní z Malenovic, Pržna, Lubna a Starých Hamrů, vlastní výrobu řídili odborníci. Roční výnos se v té době pohyboval okolo 700 zlatých. Huť zanikla kolem roku 1724, ale názvy Staré Hamry a Hutě pod Smrkem byly zachovány dodnes. Ostatní usedlíci v této oblasti mýtili lesy a na pasekách si stavěli dřevěné příbytky někdy až vysoko do hor. Byl to jakýsi pud sebezáchovy a pocit bezpečí oproti životu v údolí často drancovaném vpády cizích band.

Dostatek dřeva přivedl Těšínskou komoru k jeho většímu využití jako paliva zejména pro ostravské hutě. Aby se chalupníci vůbec uživili, začali s chovem ovcí a skotu, což se stálo později v Beskydech tradicí. Obec Staré Hamry má ještě dodnes 55 osad rozsetých po svazích okolních hor a lesy zabírají převážnou část území obce. Jak mi řekla zdejší starostka Eva Tořová, příroda je největším bohatstvím zdejších lidi. To platilo kdysi a platí to dodnes. Největší rozkvět obec zažila mezi světovými válkami, kdy nastal rozmach turistiky a železnice zde umožnila lehký přístup.

Romantický vláček, který supěl kolem řeky a osad nesoucích jadrné lidové názvy jako Mostiska, Na Husinci, Kravinec, Hrachovičný, nebo Růžanec jsou dodnes vzpomínkou na zašlou romantiku. V hotelu Duda končíval své výplazy Petr Bezruč, aby tu poklábosil s místními přáteli a pak se vlakem vrátil do svého srubu v Hamrovicích. V tomtéž pohostinství přišel s nápadem postavit pomník básníkově hrdince Maryčce Magdonové místní učitelský Jan Kabelka. Jeho slova tenkrát zněla: „Postavíme pomník, což bude tahák pro lufťáky, a tak se zvýší turistický ruch.“ Návrh byl přijat a pomník zásluhou Sokola byl postaven v roce l933. Pan učitel se však nedožil konce války.

Školní vyučování navzdory velké rozloze obce zde začalo od roku 1852 a to na čtyřech místech: v Hamrovicích, na Jamníku, Gruni a v Řečicích. Učilo se v najatých místnostech do roku 1865, kdy započala stavba školy, kostela a fary. Samostatná obec se definitivně ustanovila v roce 1951. V roce 1964 se začalo se stavbou přehrady Šance, což mělo nesmírný národohospodářský význam. Pro místní občany to však bylo nesmírné trauma, jehož bolest pociťují dodnes. Zmizelo centrum obce, která se tak rozdělila na dvě vzdálené částí, zhoršila se doprava a přerušila dosud vybudována infrastruktura. Občané dostali slib, co všechno se zde vybuduje. Slib byl splněn jen částečně, ostatní si postavili sami a zdarma. Nové centrum vzniklo na Samčance – původně založené chalupářem Samcem. Je zde prodejna, obecní úřad, zdravotní středisko, malá škola, hospoda a hlavně kulturní dům, místo společenských akcí, jejichž počet je pozoruhodný. Hlavně zásluhou hasičů a fotbalistů se zde lidé scházejí téměř dvacetkrát do roka a výčet programů je opravdu pestrý.

Sympatickým počinem je i oprava „obrázkové cesty“ na nedalekou Javořinku. Velice dobrá je spolupráce se základní školou, i když je zde na prvním stupni pouze 14 žáků. Je zde opravdový ráj pro turisty a lyžaře, jenom sáňkářská dráha čeká na své znovuzrození, chybí totiž finance. Na svazích Gruně stále hospodaří zemědělské družstvo, ale návratu ovcí na zdejší pastviny zabránili vlci. Památný pomník Maryčky Magdonové je ukrýt pod starým hřbitovem, na němž se dodnes krčí železné kříže a průčelí kostela dodnes zdobí Davidova hvězda na paměť někdejšího starosty Izraele Hochfeldra, který to navzdory Bezručově básní s lidmi myslel dobře.

Kdo se chce opravdu pokochat přírodou, musí obětovat námahu a vystoupat na vyhlídku známou pod názvem Nebe. Pohled je to fascinující a připomíná opravdový zemský ráj. Jak to v Hamrech bylo a jak to tam bude, to zachycuje obecní kronika, kterou doplňuje samotná starostka.

JAROMÍR KAHÁNEK

24.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Klimkovický tunel. Ilustrační foto.
14

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Ondřej Mojžíšek s maminkou, Frýdek-Místek, nar. 15. 8., 48 cm, 3,37 kg, Nemocnice Frýdek-Místek.
17

Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek

O sbírku na obnovu kostela je zájem. Na spáleništi se pracuje

Pod záštitou města Třince se uskuteční benefiční akce pro obnovu kostela Božího Těla v Gutech, který se před dvěma týdny stal obětí žhářského útoku. Na místo dohlíželi strážníci městské policie a město se pustilo do bezpečnostního kácení ohořelých stromů v blízkosti spáleniště.

Oceláři na úvod Rona Cupu vyhráli

První vítězství na turnaji Rona Cup ve slovenském Trenčíně si připsali ve čtvrtek odpoledne hokejisté Třince. Svěřenci Václava Varadi porazili Žilinu 4:3.

Část obchvatu Frýdku-Místku získala stavební povolení. Vyhráno ale projekt nemá

V případu plánovaného obchvatu Frýdku-Místku nastal posun. Ministerstvo dopravy vydalo stavební povolení pro část trasy, která zasahuje do přírodní památky Profil Morávky.  

Senioři nebudou muset docházet na úřad

V Bocanovicích nabídnou seniorům novou službu. Budou se moct zapojit do projektu, kterým jim nabídne sociální služby přímo u nich doma.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení