VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kroniky a kronikáři našeho regionu: Vělopolí

Vělopolí /FOTOGALERIE/ -Vesnička Vělopolí s 260 obyvateli se v těchto dnech doslova utápí v zeleném rouše přírody.

28.6.2009
SDÍLEJ:

Obecní úřad.Foto: Jaromír Kahánek

Políčka, lesíky a hájky ji obklopují ze všech stran. Poloha v údolí těšínské pahorkatiny a dostatečná vzdálenost od rušných komunikací jsou opravdovým balzámem pro návštěvníka zvyklého na každodenní ruch a shon. Pole se rozprostírají kam oko dohlédne a jsou vlastně i příčinou jména obce. V místním nářečí Vělopole – znamená velké pole. Je však ještě jedna verze, že by název mohl být odvozen od bývalého vlastníka zdejšího statku hraběte Velkopolského.

V dlouhé historii obce, která se prvně připomíná v roce 1448 se vystřídala celá řada majitelů nad zdejším panstvím. Na počátku byl Matouš z Vělopolí, v roce 1517 obec vlastnili Beneš a Šťastný, tehdy pod názvem Velé Pole. Mezi další pány již patřily šlechtické rody nám dobře známé z historie okolních obcí. Pelhřimové z Třankovic (nyní z Třanovic), Mitrovští z Nemyšle, Bessové z Chrostiny sídlící na nedalekém hnojnickém zámku, nebo Tlukové z Tošanovic. Poněkud vzdáleně zní jméno dalšího majitele Gottfrieda von Logau – ten pocházel až z Altendorfu od Curyšského jezera.

Po jeho smrti v roce 1792 se panství dostalo do rukou Těšínské komory. Bylo to v době, kdy bylo Vělopolí sloučeno se Střítěží. Tento svazek trval celých 200 let. Od 18. století měla obec svou vlastní pečeť na níž byl vyobrazen na trávníku pádící kůň s uzdou. Německá legenda mezi linkou vavřínovým věncem zněla „Sigel Wielopoli“. Pečetidlo se užíválo do poloviny 19.století. Kůň zůstal v upravené verzi znaku dodnes. Zajímavou historii má dnes již neexistující místní škola z roku 1928. Podle dochovalých třídních výkazů zde bylo tehdy zapsáno celkem 13 dětí, tento počet se ve školním roce 1935/36 zvýšil na 22.

Ve školní kronice se také dá vyčíst, že ihned po okupaci byla škola zpustošena a celý archív české školy byl zničen. Učit se zde začalo německy v roce 1940. První německý učitel však s dětmi mluvil spíš slezským nářečím za což byl uvězněn, odvezen do koncentráčního tábora, kde zemřel. V letech 1941–43 se opět nevyučovalo. Další německý nástupce byl zapřísáhlý nepřítel slovanské rasy a snažil se obec poněmčit, proto zde Němci zřídili vlastní mateřskou školu. Ke konci války v roce 1945 zde pak zničili vše, co se dalo. Zdejší obecná škola byla po osvobození opět obnovena, později přejmenována na národní.

Byla zde i osmiletá a devítiletá škola, ale od roku 1975 vzhledem k malému počtu žáků byla výuka zrušena. Děti dnes navštěvují školy v sousedních obcí Střítěží a Hnojníku.

V centru obce stojí dnes pěkně zrekonstruovaná budova, ve které je obecní úřad, knihovna a také sál pro společenské akce. Poměrně velké odloučení od okolních obcí je dostupné po dobré silnici autobusovým spojem z Těšína a Střítěže. Pravým rájem je Vělopolí pro cykloturistiku. Mírně zvlněný terén, malá frekvence, pěkná příroda a výhled na hřeben Beskyd tvoří ideální podmínky pro cesty ze Střítěže, Třanovic, Ropice, nebo Horního Žukova. Přímo v centru u rybníčka zde mají kolaři dokonce odpočívadlo s informační tabulí. Občerstvení s pěknou vyhlídkou si také mohou dopřád nedaleko na návrší v penzionu s poněkud kuriozním názvem „U strhaného klempíře“, které kromě výborné kuchyně nabízí i dostatečné sportovní vyžití.

Mají zde lezeckou stěnu, hřiště na petanque, buduje se kurt na plážový volejbal. Vedoucí penzionu garantuje, že ten, kdo si vybere ze zdejšího menu, bude z velké porce strhaný stejně jako ten klempíř. Společenský život zde organizují především zahradkáři a nedávno založený Kultůrní a sportovní klub.

Kdo se cítí unavený, tomu se dopřeje dokonalé relaxace v sauně Lipka. Současnou kronikářkou obce je paní Magda Nogová, ale velkou zásluhu na doplňování kroniky má i zdejší starostka Vladislava Latochová.

JAROMÍR KAHÁNEK

Místo události:
28.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ilustrační foto z ostravské fakultní nemocnice

Čtyřleté děvčátko v Jablunkově vypadlo ze třetího patra

Na náměstí Svobody stavbaři dokončují stavbu nové kašny

Náměstí Svobody ve Frýdku-Místku již brzy ozdobí nový prvek.

AKTUALIZUJEME

Vlak smetl na přejezdu mezi Baškou a Pržnem auto, řidička zemřela

Neštěstí se stalo v pátek dopoledne na železniční trati mezi Baškou a Pržnem. Vlak tam na železničním přejezdu na dolním konci Pržna smetl auto.

AKTUALIZOVÁNO

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

 Dálniční tunel v Klimkovicích o víkendu projde každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale bude oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší.

Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek

Podívejte se na miminka, která se narodila v posledních dnech na Frýdecko-Místecku a Třinecku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení