VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kvůli křiku na radnici se dvakrát volala policie

Jablunkov- Jablunkovský místostarosta Stanislav Jakus seřval návštěvu, kterou do jeho prázdné kanceláře pozval šéf odboru vnitřních věcí.

28.10.2010
SDÍLEJ:

Bedřich Čmiel (vpravo) a Stanislav Jakus na archivním snímku. Jejich úterní setkání na radnici museli řešit policisté. Čmiel říká, že Jakus se choval způsobem, který není u voleného politika omluvitelný. Místostarosta to vidí jinak.Foto: Deník/Marek Cholewa

Neobvyklý incident, kvůli němuž bylo na radnici postupně přivoláno několik policistů, se tento týden odehrál v Jablunkově. Bedřich Čmiel a Pavel Sikora, kteří měli zájem o prostudování faktur, jež se týkají kritizované stavby kanalizace, přišli v úterý na úřad na předem domluvenou schůzku.

Čmiel: On nepříčetně řval

Dva pracovníci úřadu je uvedli do volné kanceláře místostarosty Stanislava Jakuse, který byl právě mimo budovu, a s dvojící mužů faktury probíral vedoucí odboru vnitřních věcí Jan Nieslanik. Když to Jakus zjistil, zareagoval ne právě obvyklým způsobem. „Rozletěly se dveře, vešel místostarosta a velice hrubým, nevybíravým způsobem nás z té kanceláře vyhazoval. To byl obrovský řev. On neskutečně řval: Ven, ven, všichni okamžitě ven, vypadněte odsud,“ popsal redakci Bedřich Čmiel.

„Pavel Sikora a pan Nieslanik „vystřelili“ ven. Byli z toho v šoku a nestačili zareagovat. Já jsem zůstal sedět. Uvědomil jsem si, že jsem ve veřejné budově. Ani starosta, ani místostarosta, ani předseda vlády přece nemůže takovým způsobem nikoho vyhazovat z prostor, které jsou určeny veřejnosti. Žijeme v jednadvacátém století. Zdůrazňuji, že jsme tam byli pozváni a uvedeni panem Nieslanikem a paní sekretářkou. Takové jednání vyrazilo dech všem přítomným,“ poznamenal Čmiel.

Vzhledem k tomu, že Jakus nechal přivolat Pavla Kufu, velitele městské policie, která je ve stejné budově, sám zavolal republikové policisty z obvodního oddělení.

Čmiel říká, že celý incident trval nejméně půl hodiny a skončil výslechem všech svědků. Podle něj místostarosta před příjezdem hlídky PČR Kufu „pořád nabádal k tomu, aby konal“, a to i za cenu použití donucovacích prostředků.

Jakus: Chovám se chlapsky

Stanislav Jakus se na věc dívá trochu jinak. Prý mu vadilo, že uvedení návštěvy s ním nikdo nekonzultoval. „K mému překvapení mi bylo sděleno, že v mé kanceláři sedí u mého pracovního stolu skupinka lidí. Dva z nich chtěli kontrolovat faktury ohledně revitalizace řeky Olše, byl s nimi vedoucí odboru. To jsem bral jako nefér jednání. Na stole mám pracovní materiály, otevřený počítač,“ prohlásil.

Připustil, že použil slova „ven“ a „vypadněte“, že by nepříčetně křičel, jak tvrdí Čmiel, ale odmítá. „Každý má svůj hlasový fond. Ten můj není nějak zakřiknutý, takže se mu to možná jen tak jevilo. Poté, co jsem řekl „vypadněte“, ti dva vyšli, pan Bedřich ale seděl klidně u stolu a usmíval se,“ řekl Jakus s tím, že Pavla Kufu z městské policie skutečně nabádal, aby konal. „Pan Kufa se ho ptal, proč nechce opustit místnost, on říkal, že jsem zareagoval nevkusně. Já prostě nemohu souhlasit s panem Čmielem, že každá kancelář je přístupná všem občanům. On tvrdil, že ho nemám co vykazovat z místnosti, která je v majetku obce. Kdyby se to opakovalo, zareagoval bych stejně, jen bych možná použil jiná slova. Já jsem udělal to, co by udělala většina lidí. Jsem chlap, myslím si, že se chlapsky i chovám,“ prohlásil jablunkovský místostarosta.

V pozadí jsou staré spory

Na dotaz redakce připustil, že svou roli sehrálo i to, že šlo právě o Bedřicha Čmiela, který s městem vede dlouhodobé spory o nemalé částky. - více ZDE

„Určitě. S člověkem, se kterým se soudíme, nemůžeme jednat jako s každým jiným,“ řekl doslova Jakus s tím, že v případě jiných schůzek nabízí svou kancelář, i když je mimo úřad. „Panu Sikorovi jsem se omluvil, a on to přijal. S panem Nieslanikem to máme rovněž vyřešené,“ uvedl.

Jan Nieslanik nechce úterní incident komentovat a redakci odkázal na své nadřízené. „Je to víceméně interní věc, raději se k tomu nebudu vyjadřovat. Policie si vzala naše iniciály, asi budeme předvoláni jako svědci,“ shrnul.

Policie chce mít jasno do týdne

Velitel městské policie Pavel Kufa upozornil, že ke už všemu poskytl úřední záznam. Dodal ale, že na radnici v podstatě počkal na příjezd republikových policistů, které přivolal Bedřich Čmiel, a to vzhledem k možné podjatosti. Oslovený policista z jablunkovského oddělení PČR Deníku řekl, že Čmielovo oznámení je „zatím šetřeno jako přestupkové jednání“ a vše by se mohlo vyřešit zřejmě do týdne.

Bedřich Čmiel si přitom myslí, že u Jakuse mohlo jít o „jakýsi pokus“ zneužít pravomoci veřejného činitele. „Předpokládám, že to takhle budou řešit,“ tvrdí. Na případ prý ale upozornil zejména proto, aby se podobná situace neopakovala. „Pokud tam bylo pochybení ze strany úřadu, ať si to řeší. Ale bez veřejnosti,“ míní.

Autor: Marek Cholewa

28.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Následky požáru dřevěného kostela v Gutech.
10

Soud v případu požáru kostela rozhodl o stížnosti na vazbu

Ilustrační foto.

Lepší autobusy i služby? Dopravu čekají změny

Ve městě otevřel první barbershop

Pánské holičství, ve kterém zákazníkům oholí vousy břitvou, udělají peeling obličeje a k tomu přidají prémiový alkohol. Takhle to vypadá v Retro Barbershopu, který můžou zájemci od začátku srpna najít ve Frýdku na třídě T. G. Masaryka.

Den D se přiblížil. Ve čtvrtek se rozhodne o osudu OKD

Karvinsko – Už ve čtvrtek se sejdou věřitelé společnosti OKD, která je od loňského května v insolvenci, aby rozhodli o osudu největší těžební firmy v zemi a tím i budoucnosti jejích zaměstnanců.

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

Hluk čtyř motorů letounu blížícího se k přistání na ostravském letišti poutal k obloze zraky lidí na trase od Opavy přes Bílovec, Frýdek-Místek, Havířov, Šenov či Ostravu.

Oprava horkovodu dočasně zruší autobusové zastávky v Místku

Práce na výměně horkovodního potrubí společnosti v lokalitě ulic Vrchlického a ČSA v Místku opět omezí autobusovou dopravu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení