A to nejen proto, že se druhého setkání sledovali novináři z různých regionálních médií, ale také proto, že se živnostníci rozhodli jednat zvlášť po regionech. Co jim vlastně vadilo a vadí? Na obou setkáních kritizovali účastníci to, že dodavatelské firmy, které si ji najímají, se jich předem nezeptají na to, za jakou cenu jsou schopni odvést požadovanou práci.

Další připomínky se týkaly neuzavřených smluv pro letošní rok. Návrhy ze strany dodavatelské firmy sice většinou dostali, ale nebyli spokojení s nabízenými cenami. Proto se rozhodli vzít případ do svých rukou. Podle některých jsou problémy s neuzavřenými smlouvami a nízkými cenami i jinde.

„Problémy jsou určitě i u jiných akciovek, nejen u Bukoviny CZ. U nás se to ale vyhrotilo,“ uvedl neoficiální mluvčí lesáků Petr Šubert. Po prvním sekání lesáků proběhla schůzka mezi Petrem Šubertem a vedením Bukoviny CZ v čele s Jindřichem Grosserem. Z ní však vyplynulo, že vedení Bukoviny CZ je ochotno jednat pouze s jednotlivými živnostníky, protože Petr Šubert lesáky jako osoby samostatně hospodařící nemá oprávnění zastupovat. To se ozývalo na závěr druhého setkání.

„Buďte sebevědomí a nebojte se jednání. Jim sebevědomí nechybí,“ mínil Radim Havrlant. Apeloval na to, že by se lesáci měli zabývat smlouvami, které podepisují. V minulosti prý se stávalo, že živnostníci smlouvy ani nečetli a rovnou je podepsali. Jedním se sporných bodů byl i ceník jednotlivých prací. „Dostal někdo někdy jako přílohu ke smlouvě ceník?,“ ptali se někteří z účastníků setkání. Na prvním setkání na tuto výzvu nikdo v sále nezvedl ruku. Jak našeho redaktora poté v telefonickém rozhovoru ujistil jednatel společnosti Bukovina CZ, s. r. o. Jindřich Grosser ceník bývá vždy součástí smlouvy.

„Obejdou se bez nás, když nenastoupíme do lesa?“ ptali se někteří živnostníci. A vzápětí si odpovídali: „Firma tvrdí, že ano, ale spíše to bude tak, že nás bude muset nahradit jinou pracovní silou, například ze Slovenska,“ zaznělo na setkání.

Mnozí tvrdí, že výhoda lidské síly je v tom, že je vůči lesu šetrnější než těžká technika. „Je nejvyšší čas, abychom se rozhodli, jestli zůstaneme nebo práci přenecháme strojům,“ uvedl Radim Havrlant. „Na druhou stranu, harvestory tu budou a nic s tím nenadělám, míní další z účastníků,“ na adresu strojů, které se čím dál více používají k mechanickému kácení porostů.

Problémem pro lesáky je také, že jejich věkový průměr stále více roste a prakticky je nemá kdo nahradit. „Učňovské školství je prakticky zrušené, takže nám nerostou ti, co by nás v lese vystřídali,“ uvedl Petr Šubert. První schůzky s živnostníky již proběhly. Některé si začala firma Bukovina CZ sama svolávat a první z nich již mají podepsané smlouvy.

„My jsme síla, my s vedením chceme jednat. Grosser je taky síla, má peníze. Bereme ho jako rovného chlapa. Jestli jsi tedy rovný, tak s námi jednej,“ uvedl jeden z účastníků setkání. Co se ale stane, když si ceny nevyjednají? ptali se někteří. „Když neuspějeme, budeme stát,“ vykřikla jedna z přítomných žen. Jak vypadá v těchto dnech, poté, co o situace mezi lesáky informovala různá média jako Česká televize, Český rozhlas a celostátní deníky ve svých regionálních přílohách? „Podle dostupných zdrojů nové smlouvy s dodavatelskou firmou uzavřela asi desítka lidí,“ uvedl Petr Šubert.